Absence Marksové zastavila novelu o sociálních službách. Náměstkyně nám nestačí, rozhodl se výbor

ČTK ČTK
11. 7. 2017 15:26
Ministerstvo práce a sociálních věcí do voleb už nestihne prosadit rozsáhlou novelu o sociálních službách. Sněmovní výbor přerušil jednání o zákonu kvůli nepřítomnosti ministryně Michaely Marksové. Ta se hájí, že její přítomnost na schůzce nutná nebyla, protože ji zastupovala její náměstkyně. Termín prý navíc nebyl do poslední chvíle jistý a potvrdil se až ve chvíli, kdy měla jiný program. "Je naprosto obvyklé, že ministry zastupují náměstci," bránil ministryni i poslanec Roman Sklenák a vyzval kolegy ke korektnímu jednání. Ostatní poslanci se však ohrazují, že novela byla předložena pozdě a nemá podporu v koalici ani opozici.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. | Foto: Honza Mudra

Praha - Novelu o sociálních službách ministerstvo práce do voleb ve Sněmovně prosadit nestihne. Sněmovní sociální výbor v úterý jednání o navrhovaných změnách zákona přerušil. Zdůvodnil to nepřítomností ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD), na návrh vládního ANO vyžadoval její účast.

Návrh z opozičních řad na zamítnutí normy předtím neuspěl. Marksová novinářům řekla, že její "fyzická přítomnost" nebyla u projednávání potřeba a termín úterního zasedání se stanovil na poslední chvíli, kdy už měla jiný program.

Výhrady k novele má opozice i koaliční poslanci. Chystaná norma počítala třeba s růstem nejvyššího příspěvku na péči z 13 200 na 19 200 korun pro lidi v domácím ošetření či se zařazením klokánků a podobných zařízení pro ohrožené děti mezi sociální služby.

Na úterním jednání nejdřív neuspěl návrh opoziční poslankyně Jany Hnykové na zamítnutí zákona bez jakékoliv diskuse o něm. Poté poslankyně vládního hnutí ANO Jana Pastuchová navrhla přerušení jednání do doby, než se ho nepřítomná ministryně zúčastní. Pro hlasovalo 11 členů výboru, tři sociální demokraté byli proti, jedna poslankyně se zdržela.

Výbor tedy dolní komoře normu k dalšímu projednání zatím nepředá. Šéfka resortu práce je na návštěvě Plzeňského kraje, na zasedání výboru ji zastupovala její náměstkyně.

"Chtěl bych požádat, aby i na sklonku volebního období, kdy nervozita roste, byl dodržován jednací řád a zvyklosti a chovali jsme se korektně. Je naprosto obvyklé, že ministry zastupují náměstci. Zastoupení ministerstva práce je reprezentativní a přítomnost ministryně by nic nezměnila," uvedl poslanec Roman Sklenák (ČSSD).

Jednání se svolalo na poslední chvíli

Podle Marksové se termín její cesty domluvil už před dvěma měsíci. "V úterý nikdy nezasedá výbor pro sociální politiku. Datum jeho jednání se stanovilo asi před týdnem. K tomu, aby projednali tento zákon, moji fyzickou přítomnost věru nepotřebují," řekla ministryně.

Podle místopředsedy výboru Miroslava Opálky (KSČM) se termín zasedání hledal složitě a ministryně měla program už dlouho naplánovaný. Dodal, že novela nemá podporu ani uvnitř koalice. "ANO nesouhlasí, poslanci KDU-ČSL tu nejsou. ČSSD je jediná, kdo oživuje mrtvolu. Zákon neprojde, je zbytečné se o to hádat," dodal Opálka.

Pastuchová odmítá, že by její návrh na přerušení jednání o novele byl "šprajc hnutí ANO". Také podle Jany Hnykové (nezařazená) "má každý člen výboru právo na procedurální návrh" s požadavkem na přítomnost ministra či ministryně na jednání. Obě poslankyně se stavěly mimo jiné proti zařazení klokánků mezi sociální služby.

Vladislav Vilímec z ODS podotkl, že měla vzniknout komplexní novela o sociálních službách, resort ji ale nakonec nepřipravil. "Zákon je předložen pozdě, což je jeden z jeho handicapů. Je složité, když na konci volebního období vláda předkládá návrh, k němuž nemá podporu opozice, ale ani koalice. V zásadě se jedná o to, kdo - jestli výbor, nebo někdo další - jednání o tomto zákonu ukončí," řekl Vilímec.

Kabinet návrh novely schválil na konci března. Ministryně práce už dřív řekla, že norma je velmi rozsáhlá, očekávala proto ve Sněmovně větší debatu s řadou pozměňovacích návrhů. Výhrady k některým chystaným změnám měla i polovina krajů, ombudsmanka či zaměstnavatelé.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Olympionička Fišerová zahájila sezonu slalomářského SP bronzem

Kanoistka Tereza Fišerová obsadila třetí místo v úvodním závodu Světového poháru ve vodním slalomu v Praze. Českou olympioničku v Troji porazily Němka Andrea Herzogová a suverénní vítězka Jessica Foxová z Austrálie, jež jako jediná z deseti finalistek projela trať čistě.

Jediná česká finalistka Fišerová se dopustila jednoho dotyku stejně jako Herzogová. Na trať se vydala díky druhému místu v semifinále jako předposlední a musela ještě čekat na výkon Britky Mallory Franklinové. Světová šampionka z roku 2017 si připsala také "šťouch" a skončila čtvrtá se ztrátou 81 setin na českou vicemistryni Evropy.

Gabriela a Martina Satkovy vypadly v semifinále. V následujícím finále kanoistů bude české barvy hájit další olympionik Lukáš Rohan. Vojtěch Heger a Václav Chaloupka do jízd o medaile nepostoupili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy