Nové vedle starého. Stavby, které nehyzdí okolí

Nové vedle starého. Stavby, které nehyzdí okolí
V roce 2012 získala Cenu Klubu za starou Prahu dvorana Muzea chmelařství v Žatci. Architekti pro budovu použili mohutnou dřevěnou konstrukci a pokryli fasády stříbřitým perforovaným plechem, jakožto materiálem, který evokuje industriální dějiny novodobého žateckého chmelařství.
Ocenění za rok 2011 získala visutá ocelová lávka ve Strakonicích. Architektce Ivetě Torkoniakové se podařilo docílit toho, že stavba budí dojem starého řetězového mostu, typického pro centra měst v 19. století.
V roce 2010 si cenu odnesl architekt Marek Štěpán za kostel sv. Ducha v Šumné. Porotce zaujala kombinace moderní stavby s románskými raně gotickými formami.
Cenu Klubu za starou Prahu získala i Národní technická knihovna v Dejvicích. Stavba, které autoři přezdívají lampion, se podle porotců chová k charakteru památkové zóny "inteligentně."
Foto: Klub za starou Prahu
Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
23. 2. 2014 10:00
Projděte si vítěze soutěže o novostavbu, která zapadá do historického rázu.

Klub za starou Prahu udělil již desáté ocenění za novostavbu v historickém prostředí. Porotci vybírali z šesti finalistů takový projekt, který nejlépe zapadá do historického rázu a současně dál rozvíjí okolí. Podívejte se na letošního i předchozí vítěze.

 

Právě se děje

před 39 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy