Nové svědectví: Srážku tramvají zavinil dopravní podnik

Tomáš Netočný a Jiří Hloušek
16. 4. 2008 21:40
Tramvaje číslo 5 v Ostravě nejely proti sobě poprvé
Foto: Hasičský záchranný sbor

Ostrava - Tragickou srážku tramvají v Ostravě nezavinil pouze řidič jedné z nich, ale celý systém provozu, kterým Dopravní podnik Ostrava tramvaje na jednokolejné trati řídil.

Redakce Aktuálně.cz má k dispozici písemné svědectví ženy, která jezdí pravidelně linkou číslo 5. Na této lince se tramvaje v pátek 11. dubna srazily. Zahynuli tři cestující, desítky dalších byly zraněny.

Žena popisuje situaci z léta roku 2007. Jela tehdy tramvají číslo 5 ve stejnou dobu, v jakou došlo minulý týden k tragické nehodě. A také tehdy vjeli řidiči dvou souprav na jednu kolej proti sobě. Stačili však zabrzdit.

Fakta: Vše o nejhorší novodobé srážce tramvají

Její dopis potvrzuje skutečnost, na kterou anonymně upozorňují někteří zaměstnanci dopravního podniku. A sice: Tramvaje se na lince číslo 5 potkávaly v protisměru už dříve a dopravní podnik o tom věděl.

Přečtěte si, jak svědkyně popisuje situaci z roku 2007:

Chtěla bych podat klíčové svědectví k tragédii tramvají číslo 5. Stalo se již několikrát, že se tramvaje ocitly naproti sobě.

Vždy se to však stalo na přehledném úseku a stačily dobrzdit.

Jezdím pravidelně tímto spojem, mám v Horní Lhotě chatu. Jen náhodou jsem neseděla v oné tramvaji, jela jsem na kole. Jinak vždy jezdím domů tím osudovým spojem 17:39, protože jede až na vozovnu.

Bylo to loni v létě, prudké brzdění, a co nevidím? Naproti tramvaj. Nejprve jsem myslela, že je to nějaké cvičení. Jeden z vozů potom dlouze couval, řidiči na sebe cosi pokřikovali a klepali si na čelo. Mně však už tehdy šel mráz po zádech.

Redakce Aktuálně.cz má jméno svědkyně k dispozici, vzhledem k vyšetřování případu ho však zatím neuvádíme.

Reakce manažerů Dopravního podniku na toto svědectví není zatím známa. Ani mluvčí společnosti Miroslav Albrecht, ani předseda dozorčí rady Vojtěch Mynář nezvedají své mobilní telefony.

Také ekonomický náměstek František Kořínek, pověřený v současné době vedením podniku, není k zastižení, ale už dříve komunikoval většinou jen  prostřednictvím mluvčího Albrechta.

Bývalý ředitel: Nic o tom nevím

Dopravní podnik Ostrava je od letošního ledna dočasně bez ředitele. Bývalého ředitele Františka Vaštíka totiž zastupitelstvo města před třemi měsíci odvolalo a dosud nejmenovalo nového.

Vaštík vedl firmu přibližně 13 let, ale svou odpovědnost za situaci na lince číslo 5 odmítá. Tvrdí navíc, že nevěděl o případech, kdy se tramvaje setkaly.

"Kdybych to věděl, určitě bych podnikl patřičné kroky." Připustil však, že nebylo v pořádku, pokud ho podřízení o podobných událostech neinformovali.

"Nehodu považuji za fatální lidské selhání. Na lince platilo tak jednoduché pravidlo - dokud není druhá tramvaj vedle, nevyjedu. Případně se spojím s dispečinkem."

Zlepšení bezpečnostních opatření na lince číslo 5 nebylo podle Vaštíka v minulosti prioritou. "Byly jiné problémy a s vyšším stupněm naléhavosti, jejichž neřešení by mělo nedozírné následky."

Drážní inspekce překvapena

Neštěstí vyšetřuje policie spolu s Drážní inspekcí. Hlavním podezřelým je od prvního okamžiku jeden z řidičů, který vjel ze zastávky na jednokolejnou trať a nepočkal, až ho mine protijedoucí spoj.

Zjistit, kdy byly tramvaje na dohled a zda mohli řidiči stihnout brzdit, to byl hlavní účel rekonstrukce
Zjistit, kdy byly tramvaje na dohled a zda mohli řidiči stihnout brzdit, to byl hlavní účel rekonstrukce | Foto: Petr Sznapka

Mnohé však postupně nasvědčuje tomu, že na tragédii má podíl také samotný dopravní podnik, který mohl trasu lépe zabezpečit.

"Jsem přesvědčený, že dopravní podnik v Ostravě není řízen tak, jak by měl. Dobří manažeři a odborníci na hromadnou dopravu měli přece vědět, že podobný úsek v tramvajové síti v Ostravě existuje," prohlásil pro Aktuálně.cz jen několik hodin po nehodě primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD).

Tiskový mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar byl novými informacemi překvapen. "Pokud došlo v posledních čtyřech letech k mimořádné situaci a dopravní podnik nám to neoznámil, zvážíme zahájení správního řízení," prohlásil mluvčí Neusar.

Dosavadní vyjádření Drážní inspekce říká: "Na vině bude s největší pravděpodobností selhání lidského činitele." Tedy řidiče tramvaje. Neusar však dodává: "Informace, že by se tramvaje na trati setakly již v minulosti dosud nemáme."

 

Právě se děje

před 49 minutami

Havlíček: Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to v pátek řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Venkovní prostory gastronomických podniků se mohou opětovně otevřít od pondělí. Podle Havlíčka zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Po dohodě s profesními svazy vláda podle Havlíčka opatření upravila tak, že povinnost kontroly nebudou mít provozovatelé, provádět ji budou hygienici či policie, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy