Nové přiznání: Pelta mi zaplatil cestu na Ajax, řekl politik

Radek Nohl Luděk Mádl Radek Nohl, Luděk Mádl
28. 8. 2015 5:30
První dva regionální politici otevřeně řekli, že jablonecký klub předsedy fotbalového svazu Miroslava Pelty jim zaplatil výlet do Nizozemska. Politici přitom rozhodují o dotacích i pro Peltův klub.
Předseda fotbalového svazu Miroslav Pelta.
Předseda fotbalového svazu Miroslav Pelta. | Foto: Jakub Šafránek

Praha - První dva severočeští regionální politici jasně přiznali, že náklady na nedávnou cestu do Nizozemska na fotbalový zápas čtvrtého předkola Evropské ligy mezi Ajaxem Amsterdam a Jabloncem nad Nisou jim zaplatil jablonecký klub, který vlastní šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta.

Jablonecký zastupitel a exposlanec Vít Němeček z ODS a místní radní Petr Roubíček z TOP 09 řekli, že si v Nizozemsku platili jen stravování. Zbytek nákladů na zájezd leteckým speciálem šel na účet Peltova klubu.

"Já jsem si to neplatil. Byl jsem pozvaný, a kdo zve, ten platí," řekl Němeček serveru Centrum nezávislé investigace (CNI), který na kauzu jako první upozornil. Němeček dodal, že Peltův tým uhradil letenku, ubytování i vstupenku na zápas.

Také Roubíček potvrdil, že mu zájezd platil klub jabloneckého fotbalového bosse.

Pelta: Cestu zaplatí dodatečně

Podle svazového šéfa Miroslava Pelty však tito politici nepochopili, že si budou muset dodatečně cestu uhradit. "Funguje to tak, že klub objedná letadlo i ubytování, lidé, kteří s námi letí, to pak hradí klubu. Pokud to pánové ještě nezaplatili, tak to uhradí. Výjimkou jsou významní hosté, kteří letí na pozvání klubu," řekl Pelta pro Aktuálně.cz. 

Vít Němeček ale o placení desítek tisíc korun na zápas Ajaxu s Jabloncem nic neví. "Když mě někdo na něco pozve, abych se něčeho zúčastnil, tak počítám s tím, že to hradí," uvedl Němeček.

Až dosud se politici odmítali ke kauze vyjádřit a mlžili. Náměstek hejtmana Libereckého kraje Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj) dokonce svá tvrzení měnil. Napřed otevřeně přiznal, že náklady platil Peltův klub, aby ještě tentýž den otočil a řekl, že si "dělal srandu". Vše zachycuje nahrávka šéfredaktorky CNI, kterou si můžete poslechnout uvnitř tohoto článku.

Nahrávka rozhovoru s náměstkem Libereckého kraje Markem Pieterem o jeho cestě s fotbalovým bossem Miroslavem Peltou do Amsterdamu. Zdroj: Centrum nezávislé investigace
6:26
Nahrávka rozhovoru s náměstkem Libereckého kraje Markem Pieterem o jeho cestě s fotbalovým bossem Miroslavem Peltou do Amsterdamu. Zdroj: Centrum nezávislé investigace | Video: Eliška Hradilková Bártová/Centrum nezávislé investigace

Pieter později také uvedl, že si vše platil sám, a předložil pokladní doklad na 24 200 korun. Zda ale částku skutečně zaplatil, ověřit nelze, neboť dle Pietrova vyjádření platil v hotovosti.

Doklad o uhrazení nákladů za cestu předložil také krajský radní Vladimír Mastník (Starostové pro Liberecký kraj), na dokumentu však chybí podpis příjemce peněz. Na opakované žádosti o ověření z účtu, že částku skutečně zaplatil, radní nereagoval.

Náměstkyně hejtmana Lenka Kadlecová z ČSSD nejprve cestu popírala, pak svorně s kolegy uvedla, že má doklad o zaplacení. Dosud jej nepředložila.

Podezření ze střetu zájmů

Pro politiky, kteří do Amsterdamu cestovali a nechali si zájezd zaplatit, jde přitom o velký problém a podezření ze střetu zájmů. Přímo totiž rozhodují o milionových dotacích pro Peltův klub. Například loni získal od jabloneckého magistrátu přes tři miliony korun.

Vít Němeček ale střet zájmů odmítá. "Přemýšlet v tom smyslu, jestli mě někdo pozve na akci, byť zahraniční a letecky, že to zásadním způsobem ovlivní, zda fotbalu dáme milion, nebo pět, je trošku naivní," podotkl Němeček. Podle něj rozhoduje třeba to, jak se tým stará o mládež.

Kdo letěl na zápas do Holandska?

Server CNI zjistil, že na palubě leteckého speciálu do Holandska byli vedle zmíněných politiků i náměstek primátora Jablonce Miloš Vele (ODS) nebo předseda finančního výboru Libereckého kraje Vladimír Richter (ODS).

Pozván byl i hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který ale nakonec neodcestoval.

Cestu politiků zkritizovala krajská opozice. Třeba zastupitelka Zuzana Kocumová (Změna pro Liberecký kraj) uvedla, že to považuje za nepřijatelné.

Liberecký kraj po návratu politiků již tento týden schválil další dotaci na regionální sport: přidal 20 milionů korun. Dohromady tak letos na sport a tělovýchovu půjde přes 50 milionů korun, což je nejvyšší podpora v historii kraje.

Peníze dostanou silné kluby, bojí se opozice

Kdo peníze získá, není zatím jasné. Opozice se obává, že peníze půjdou silným fotbalovým a hokejovým klubům a na ostatní se nedostane.

"Pevně doufám, že peníze nepůjdou jen fotbalistům nebo hokejistům, ale že na podporu dosáhnou i další, neméně významní a úspěšní sportovci. Máme například výborné novoborské šachisty, českolipské plavce, skvělé jablonecké biatlonisty či liberecké lyžaře, judisty, tenisty a mnohé další. Ti všichni mají možnost na peníze dosáhnout," prohlásil hejtman Martin Půta.

Nový dotační program by měl být zaměřen zejména na podporu sportovních aktivit dětí a mládeže v těch sportovních klubech, které dosahují výsledků a reprezentují kraj v nejvyšších soutěžích jednotlivých sportovních svazů.

 

Právě se děje

Další zprávy