Nové podmínky pro oddlužení lákají. Přesto o něj žádá méně lidí, než se čekalo

ČTK ČTK
2. 7. 2019 16:32
O oddlužení požádalo v červnu, kdy začala platit insolvenční novela s mírnějšími podmínkami, celkem 3460 lidí. Podali 3135 žádostí, a to jako jednotlivci i společně jako manželé. Ve srovnání s loňským červnem je počet o 87 procent vyšší. ČTK o tom informovala Lucie Nemešová z Institutu prevence a řešení předlužení (IPŘP). Odborníci na dluhovou problematiku očekávali, že zájem bude po zmírnění kritérií ještě mnohem větší.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Libor Fojtík

V roce 2017 mělo nějakou exekuci 9,7 procenta Čechů, tedy 863 tisíc lidí. Loni jich bylo podle údajů Exekutorské komory 822 tisíc. Podle mapy osobních bankrotů, kterou IPŘP provozuje, bylo na konci loňska v oddlužení 114 tisíc lidí. Ve srovnání s počtem osob v exekuci tak oddlužením prochází asi 14 procent zadlužených.

"S ohledem na to, že v exekucích se nachází více než 800 tisíc lidí, potřebovali bychom v prvních letech alespoň 70 tisíc až 100 tisíc insolvenčních návrhů ročně, abychom zvrátili negativní dopady na ekonomiku a státní rozpočet. Střízlivé odhady po přijetí novely hovořily minimálně o 70 tisících Čechů žádajících o oddlužení, ty optimistické až o 150 tisících," uvedl šéf institutu Radek Hábl.

Měsíčně by tak mělo dorazit aspoň kolem 6000 žádostí. V červnu jich i přes nárůst byla jen zhruba polovina. Každou osmou podali manželé společně.

Odborníci na sociální problematiku označují velký počet exekucí za pandemii a zásadní překážku v zaměstnávání. Předlužení považují za jeden z nejvážnějších společenských a ekonomických problémů Česka.

Podle Pavly Aschermannové z organizace Rubikon by za nižším zájmem, než se očekával, mohly být peníze. Lidem v insolvenci totiž zůstává méně než lidem v exekuci. "Setkáváme se s tím, že dlužníci kvůli nižší nezabavitelné částce nechtějí do procesu oddlužení vstupovat a raději setrvávají v režimu exekuce," uvedla Aschermannová. Nemešová dodala, že jednání o případném navýšení nezabavitelné částky pokračují.

Čtvrtina žádostí uspěla 

Hábl upřesnil, že téměř čtvrtina žádostí uspěla a "byl potvrzen úpadek dlužníka". Neúspěšných bylo osm procent návrhů. U zbytku se čeká na vyjádření soudu.

Nejvíc žádostí o osobní bankrot přibylo proti loňskému červnu v Moravskoslezském, Ústeckém a Libereckém kraji. Nejvíc odmítnutých návrhů institut napočítal v Jihomoravském kraji.

Při oddlužení by měli lidé buď splatit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent dluhu, nebo by měli za pět let dorovnat aspoň 30 procent dlužné částky. Pokud by to bylo méně než 30 procent, rozhodovat bude soud. Posoudí, jak se dlužník snažil. Senioři mají pravidla oddlužení mírnější, bez dluhů by mohli být do tří let.

Odborníci i někteří soudci varují před "oddlužovacími šmejdy". Upozorňují na to, že některé společnosti postupují nepoctivě a snaží se na dlužnících vydělat. Poradenství podmiňují zvláštní platbou, členstvím ve spolku či ve facebookové skupině. Akreditované subjekty musí přitom poradenství poskytovat zdarma.

Na webu www.jakprezitdluhy.cz je mapa ověřených poraden s bezplatnou pomocí. U advokáta, exekutora či insolvenčního správce se pak za poradenství platí 4 tisíce korun. Manžele to stojí 6 tisíc korun.

Obce mají povinnost postarat se o své občany, ale dlouhodobě to nedělají, neřeší to ani vláda, kritizuje Vít Lesák z Platformy pro sociální bydlení. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy