Česko má nové podezření na ebolu: Žena upadla do mdlob

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 10. 2014 23:14
Žena nedávno pobývala v rizikové oblasti v Africe. Zdravotníci a hygienici zjišťují všechny osoby, se kterými přišla do styku.
Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Z jednoho z karlovarských hotelů odvezli v sobotu zdravotníci ženu s možným podezřením na nákazu ebolou. Epidemiolog následně rozhodl na místě o jejím převozu do pražské nemocnice Na Bulovce.

"Byl aktivován standardní proces, kdy se zjišťují další kontakty, se kterými byla ve styku," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Podle informací hlavního hygienika se žena vrátila z Nigérie před jedním a půl měsícem, maximální inkubační doba u eboly je přitom uváděna asi 21 dnů. "To podezření na ebolu je spíše malé, nicméně epidemiolog rozhodl, že je na místě opatrnost," dodala Čechová.

Na místě před hotelem byla okolo 22:00 sanita, a čtyři hasičské vozy, které zajišťovali dekontaminaci. Před hotelem byl rozložen dekontaminační stan a celé prostranství bylo pro jistotu odděleno páskou. Převoz do Prahy bude zajišťovat sanita karlovarské záchranky.

Podle mluvčí karlovarské záchranné služby Petry Bakurové se asi třiačtyřicetiletá žena vrátila v srpnu z Nigérie. Proto záchranáři informovali hlavního hygienika. "Byli jsme povoláni k ženě, která podle popisu trpěla infekčním onemocněním. Zdravotníci pro ni proto přijeli s ochrannými pomůckami," uvedla Bakurová.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová krátce po deváté večer uvedla, že stav ženy je vážnější, upadla do mdlob a lékaři ji museli stabilizovat, aby lépe snášela převoz na Bulovku.

V tamní nemocnici byl navíc během sobotního večera převezen další člověk s infekčním onemocněním. Jde o studenta, který v sobotu přiletěl z Ghany na pražské letiště, kde nevyčkal na vyšetření a policie ho následně zadržela na hlavním nádraží, které částečně uzavřela.

Po prohlídce v nemocnici však lékaři rozhodli, že v nemocnici nemusí dál zůstávat, řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Čechová..

Testy vyvrátily podezření

Podezření na nákazu měli tento týden zdravotníci i u českého podnikatele, který se před zhruba třemi týdny vrátil rovněž z Libérie. Na lékaře se obrátil kvůli horečkám, jiné příznaky eboly ale nevykazoval. V pátek zdravotníci oznámili, že podezření na tuto smrtelnou nemoc vyvrátil test v Německu.

Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879 lidí, přičemž nakaženo jich bylo celkem 8033.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy