Nové léky mohou ušetřit miliony. Chybí jim ale razítko

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
19. 11. 2009 9:25
Stačilo jedno razítko a léčba rakoviny prsu se mohla dostat až k dvojnásobku českých žen.
Pilulky. Ilustrační foto
Pilulky. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Stačilo jedno razítko a léčba rakoviny prsu se mohla dostat až k dvojnásobku českých žen. Zdravotnictví ani pacienty by to přitom nestálo jedinou korunu navíc.

Na trhu se totiž objevily nové onkologické léky. Jsou stejně účinné jako ty současné, cenově ale daleko dostupnější. Přijdou téměř na polovinu.

Už rok a půl mají tyto pilulky k dispozici nemocní v Anglii. Během letoška je smějí užívat i pacienti v okolních státech.

Na český trh se ale nedostanou. "Úřady je sem nepustí," vysvětluje šéf České asociace farmaceutických firem Emil Zörner. Podle čerstvé zprávy asociace, kterou má deník Aktuálně.cz k dispozici, Česko místo toho stále léčí medikamenty drahými.

Jak je to možné?

Příliš drahé papírování

Aby se do rukou českých pacientů dostal nový lék, musí ho nejprve schválit Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten také léku přisoudí příslušnou cenu a úhradu - tedy částku, kterou je za něj stát ochotný platit z veřejného pojištění.

SÚKL ale kolabuje. Nezvládá nápor administrativy, která je s registrací nových léků spojena. Nestíhá ani snižovat ceny starších léků. To musí udělat každý rok.

Řada firem proto hlásí: Boj s českými úřady vzdáváme. Žádné nové léky nebudou.

"Je to tak. Po roce čekání na razítko ztratí trpělivost. Léky mají určitou expiraci, nevydrží věčně. Navíc firma nemůže nic naplánovat. Selhává obchodní strategie," potvrdil mluvčí společnosti Teva Pavel Košek.

Generikum

Generický lék

  • Kopie už jednou objeveného léku
  • Farmaceutické firmy ho smí začít vyrávět, aniž by samy opakovaly výzkum.
  • Nemusí ani znovu provádět zkoušky účinnosti. Stačí, když prokážou, že se jejich lék chová v těle nemocných jako originál.
  • Musí být založen na téže účinné látce a musí se podávat i shodnou formou (například v tabletě nebo v injekci).

Jeho firma například čekala na stanovení ceny a úhrady nového onkologického léku a jeho vstup na trh o devět měsíců déle, než stanoví zákon. Bez úspěchu.

Není sama. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz se na trh marně pokouší proniknout se 41 medikamenty další 4 výrobci. Všechno jsou to přitom léky generické - tedy levnější varianty už existujících léků.

Pokud by se na český trh dostaly, nevylepšilo by to jen konta výrobců. Prospělo by to i Česku. S každým novým generikem totiž roste na trhu konkurence. Přirozeně se pak snižují ceny všech léků na danou chorobu.

Například u zmíněného karcinomu prsu by české zdravotnictví ušetřilo až sto milionů korun. "To při snížení nákladů na celou skupinu léků," podotýká Zörner. Podobně by to podle něj vypadalo i u dalších diagnóz.

Změna do voleb?

Ke stolu už proto dnes zasedá i sněmovna. Respektive její podvýbor pro ekonomiku ve zdravotnictví. Na dopolední zasedání si dnes poslanci pozvali několik odborníků. Ti by měli spolupracovat na změně zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterým se celý systém řídí. Návrh by měl být hotový do voleb.

Ludvík Hovorka vyzval, aby sjezd lidovcům potvrdil, že nemusí brát ohled na programové prohlášení vlády.
Ludvík Hovorka vyzval, aby sjezd lidovcům potvrdil, že nemusí brát ohled na programové prohlášení vlády. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

"Je to absolutně nevyhnutelné. Ten systém je těžkopádný a drahý. Neumožňuje vyřadit staré a nepoužívané léky, zatímco nové nepřijímá. Do budoucna se to bude dál komplikovat," vysvětlil snahu iniciátor návrhu, lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Současný zákon podle něj přináší jen ztráty. "Není ani divu," podotkl.

Narážel na to, jakým způsobem vešla norma v platnost: Poté, co návrh odmítla vláda, se osmnáctistránkový dokument ocitl jako přílepek k zákonu o stabilizaci veřejných rozpočtů. Zákonodárci ho pak schválili i přesto, že neprošel řádným připomínkovým řízením.

Ministerstvo: Problém řeší Janotův balíček

Za "nevhodný" považuje stav také ministerstvo zdravotnictví. "Již delší dobu máme připravena legislativní opatření, která by tuto dobu měla minimalizovat," řekl mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň.

Foto: Ludvík Hradilek

Doposud se ale podle něj žádnou ze změn nepodařilo prosadit.

"Na druhou stranu byl ale přijat vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s návrhem zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2010. Tento obsahuje některé dílčí mechanismy zjednodušení a zrychlení správních řízení, které se dotknou také generik," podotkl Sršeň.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 1 hodinou

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy