Novák: Sáblíková přišla o 50 milionů, protože je Češka

Martin Jůzek
24. 3. 2010 21:36
Rozhovor s trenérem zlaté rychlobruslařky: O penězích, hale a Paroubkovi.
Martina Sáblíková se svým koučem Petrem Novákem po triumfu ve Světovém poháru.
Martina Sáblíková se svým koučem Petrem Novákem po triumfu ve Světovém poháru. | Foto: Reuters

Praha - Kdyby byla Martina Sáblíková Polka, dostávala by po trojnásobném úspěchu na olympiádě dostatečně vysokou doživotní rentu. Ale český sport na tom finančně není dobře a zdejší sportovci ještě hůř, tvrdí trenér Petr Novák, který ze Sáblíkové vychoval olympijskou vítězku.

Teď má úspěšný kouč další motivaci: Změnit to a prosadit stavbu rychlobruslařské haly, která má za jeden a půl miliardy vyrůst ve Velkém Oseku.

"Vím, že rozhodovat o tom budou politici. Proto jsem připraven jednat s kýmkoli z kterékoli strany. A uvidím, kdo nám bude chtít pomoct," řekl Novák v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.

Čtěte více: Sáblíková: Rok z říše pohádek. Teď chce hodně jíst

Jedno podle něj nedůležité setkání na politické scéně už má za sebou. Po olympiádě mluvil on i Sáblíková s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem.

"Šlo jen o blahopřání za olympiádu, za to, co pan Paroubek viděl v televizi. Nemá to nic společného s volbami, nebráním se opravdu žádnému setkání," dodal.

Sáblíková mohla mít padesát milionů

Pane Nováku, je finanční ohodnocení Sáblíkové důstojné jejím výkonům a výsledkům?
Dá se říct ano i ne. Je zabezpečena Duklou, která nám sežene víc peněz, než je dáno v tabulkách. Pak jsou tu sponzoři, ale jedna věc mi tu chybí. Podívejte se na polské rychlobruslařky. Získaly bronz na olympiádě a po skončení kariéry už nic nemusí dělat. Do konce života budou dostávat 1200 eur měsíc co měsíc.

Experti tvrdí, že Sáblíková by si mohla vydělat až dvacet milionů za rok...
To by ji mohlo zabezpečit do konce života. Ale když nám kdysi nabízeli z Kazachstánu, aby Martina jezdila za ně, tak to byly ještě jinačí peníze. Teď mi tamní trenér spočítal, že jen za Vancouver a tři medaile by dostala 50 milionů.

Takové částky jsou v Česku nemyslitelné?
Ano, třeba my ve svazu nemáme nic. Asi tři miliony na rok, které dostáváme, to je strašně málo. Nemůžeme dát někomu peníze na přípravu, na materiál. Nechci, aby se to ubíralo jiným svazům, ale ony mají dvacet třicet milionů...

Znamená to, že teď se pokusíte využít úspěchů, které máte, a něco - třeba i s politiky - změnit?
Pokud někdo má představu, že tomu já mohu pomoci a bude to fungovat, tak ano.

Budete tedy nyní jednat častěji s politiky, jako po olympiádě s panem Paroubkem?
Nebráním se setkání s žádným politikem. Ale pan Paroubek to bral jako poděkování mně a Martině za olympiádu a za to, co viděl v televizi. Nemá to nic společného s volbami.

Hala v Praze by stála dvojnásobek

Vaší prioritou bude hala pro rychlobruslení...
Vím, že rozhodovat o tom budou politici. Uvidím, kdo nám bude chtít pomoct.

Ale kdysi jste tvrdil, že aby se takový ovál uživil, musí stát ve velkém městě. Proč jste změnil názor a bojujete za Velký Osek?
Pokud by na výstavbu měl dávat peníze jen region, tak je logické, že by musela hala stát jen ve velkém městě. To má prostředky. Navíc jsme ztráceli čas, v Brně chtěli radši stavět fotbalový a hokejový stadion, v Pardubicích nás nechtěli...

Nepřemluvil vás také starosta Oseku pan Otta, který projektem žije?
Hlavně je to první starosta, který mi ukázal papír s vyjmutým pozemkem, který je už teď připraven ke stavbě. Ať mi to ukáže někdo v Praze?! Vždyť tam by stál jen pozemek to, co má stát stavba haly.

A nebojíte se toho, že hala v malé vesnici se neuživí?
Může být provozuschopná i v přírodě. Proč myslíte, že se teď v Německu staví ovál mimo město? Protože tuší zájem. Ovál se může naplnit i zahraničními závodníky, kteří si po tréninku půjdou zaběhat...

Přesto je Velký Osek docela daleko od Prahy...
Takovým názorům se jen směju. Vždyť je to půlhodina cesty. Když jsme v Moskvě, tak tam cesta do haly trvá hodinu a půl!

Myslíte si tedy, že odjedete do Soči už z vlastního českého oválu?
Něco takového ode mě neuslyšíte. Samozřejmě bych tomu rád věřil, ale zatím se nic ohledně toho neděje. A tak si na to počkám a uvidíme.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy