Nová zpráva ze Studénky: Obviněných bude mnohem víc

Petra Sasínová
6. 2. 2009 13:15
"Na stavbě se chybovalo, kam jste se podíval," potvrdil expert

Studénka - Za jedno z nejhorších neštěstí na železnici v Česku budou s největší pravděpodobností obviněni další lidé.

A bude jich mnohem více, než kolik se dosud čekalo. Ze zjištění online deníku Aktuálně.cz vyplývá, že stíhání hrozí osobám, které se nějakým způsobem podílely na stavbě mostu ve Studénce.

Specialista na mostní konstrukce Jiří Studnička ze Stavební fakulty ČVUT Praha měsíce zkoumal příčiny pádu mostu a nedávno dokončil zásadní znalecký posudek. "Obviněno bude nejméně osm osob," odhadl pro Aktuálně.cz.

Konečné rozhodnutí o stíhání dalších lidí má v rukou policie. Znalecký posudek, který zkoumá, proč most spadl, je však pro další postup vyšetřování naprosto zásadní, a dá se proto očekávat, že se podle něho policisté budou řídit.

"Chyb na stavbě byla spousta a nezpůsobila je jen jedna firma," prohlásil expert Jiří Studnička. "Jak už to bývá ve stavebnictví, kvůli jednomu nedostatku most nespadne. A na stavbě ve Studénce byly nedostatky všude, kam jste se podívali," řekl.

Most, který měl narušenou statiku, se 8. srpna 2008 zřítil těsně před projíždějící rychlík Comenius. Celkem osm lidí zemřelo, desítky byly zraněny.

Policie zatím obvinila z obecného ohrožení stavební inženýry Oldřicha Magnuska a Zdeňka Malého z firmy Bögl a Krýsl. Firma zajišťovala pro hlavního dodavatele ODS-Dopravní stavby Ostrava vysouvání a zasouvání opraveného mostu nad železničním koridorem.

Policie: Další asi obviníme ještě v únoru

Šéf týmu vyšetřovatelů Jiří Jícha potvrdil, že asi do konce měsíce zřejmě obviní další lidi. A již dříve uvedl, že připadají v úvahu zástupci firmy ODS a také investora celé stavby, což byl Moravskoslezský krajský úřad, který měl zajišťovat také dozor.

"Nyní studujeme znalecký posudek a porovnáváme jeho závěry s dalšími důkazy, které jsme již shromáždili. Na základě toho se rozhodneme, zda a kterým dalším konkrétním osobám sdělíme obvinění," řekl vyšetřovatel Jícha. Dodal, že pro vypracování zásadního posudku si policie vybrala nejrenomovanější ústav v zemi.

Znalec Jiří Studnička uvedl, že měl dostatek podkladů na to, aby mohl odpovědně posoudit příčiny pádu mostu.

"Dostali jsme tři plné tašky materiálů, myslím tašky, v jakých nosí obchodníci zboží na tržnici," vysvětloval Studnička. "Každý měsíc nám policie dodávala další podklady," řekl znalec, který na posudku pracoval s dalším kolegou.

Konkrétní závěry odmítl prozradit. "O obsahu posudku nemohu hovořit, jsem vázán mlčenlivostí," uvedl.

Zopakoval však, že chyb na stavbě mostu byla celá řada. "Snažili jsme se je seřadit od nejdůležitějších po ty méně významné," vysvětloval znalec.

Od neštěstí ve Studénce uplyne v neděli půl roku. Hledání viníků neskončilo. Kromě zhotovitele stavby, hlavního dodavatele a investora je další otázkou odpovědnost firem a organizací, které mají na starosti bezpečí lidí na železnici.

Jakoukoliv odpovědnost odmítají České dráhy i Správa železniční a dopravní cesty. Vinu ale neuznávají ani již obvinění inženýři. Policie jim klade za vinu předeveším to, že před a po manipulaci s mostem neprováděli potřebná kontrolní měření, takže nezjistili, že se mostní konstrukce vychýlila.

 

Právě se děje

Další zprávy