Nová zpráva ze Studénky: Obviněných bude mnohem víc

Petra Sasínová
6. 2. 2009 13:15
"Na stavbě se chybovalo, kam jste se podíval," potvrdil expert

Studénka - Za jedno z nejhorších neštěstí na železnici v Česku budou s největší pravděpodobností obviněni další lidé.

A bude jich mnohem více, než kolik se dosud čekalo. Ze zjištění online deníku Aktuálně.cz vyplývá, že stíhání hrozí osobám, které se nějakým způsobem podílely na stavbě mostu ve Studénce.

Specialista na mostní konstrukce Jiří Studnička ze Stavební fakulty ČVUT Praha měsíce zkoumal příčiny pádu mostu a nedávno dokončil zásadní znalecký posudek. "Obviněno bude nejméně osm osob," odhadl pro Aktuálně.cz.

Konečné rozhodnutí o stíhání dalších lidí má v rukou policie. Znalecký posudek, který zkoumá, proč most spadl, je však pro další postup vyšetřování naprosto zásadní, a dá se proto očekávat, že se podle něho policisté budou řídit.

"Chyb na stavbě byla spousta a nezpůsobila je jen jedna firma," prohlásil expert Jiří Studnička. "Jak už to bývá ve stavebnictví, kvůli jednomu nedostatku most nespadne. A na stavbě ve Studénce byly nedostatky všude, kam jste se podívali," řekl.

Most, který měl narušenou statiku, se 8. srpna 2008 zřítil těsně před projíždějící rychlík Comenius. Celkem osm lidí zemřelo, desítky byly zraněny.

Policie zatím obvinila z obecného ohrožení stavební inženýry Oldřicha Magnuska a Zdeňka Malého z firmy Bögl a Krýsl. Firma zajišťovala pro hlavního dodavatele ODS-Dopravní stavby Ostrava vysouvání a zasouvání opraveného mostu nad železničním koridorem.

Policie: Další asi obviníme ještě v únoru

Šéf týmu vyšetřovatelů Jiří Jícha potvrdil, že asi do konce měsíce zřejmě obviní další lidi. A již dříve uvedl, že připadají v úvahu zástupci firmy ODS a také investora celé stavby, což byl Moravskoslezský krajský úřad, který měl zajišťovat také dozor.

"Nyní studujeme znalecký posudek a porovnáváme jeho závěry s dalšími důkazy, které jsme již shromáždili. Na základě toho se rozhodneme, zda a kterým dalším konkrétním osobám sdělíme obvinění," řekl vyšetřovatel Jícha. Dodal, že pro vypracování zásadního posudku si policie vybrala nejrenomovanější ústav v zemi.

Znalec Jiří Studnička uvedl, že měl dostatek podkladů na to, aby mohl odpovědně posoudit příčiny pádu mostu.

"Dostali jsme tři plné tašky materiálů, myslím tašky, v jakých nosí obchodníci zboží na tržnici," vysvětloval Studnička. "Každý měsíc nám policie dodávala další podklady," řekl znalec, který na posudku pracoval s dalším kolegou.

Konkrétní závěry odmítl prozradit. "O obsahu posudku nemohu hovořit, jsem vázán mlčenlivostí," uvedl.

Zopakoval však, že chyb na stavbě mostu byla celá řada. "Snažili jsme se je seřadit od nejdůležitějších po ty méně významné," vysvětloval znalec.

Od neštěstí ve Studénce uplyne v neděli půl roku. Hledání viníků neskončilo. Kromě zhotovitele stavby, hlavního dodavatele a investora je další otázkou odpovědnost firem a organizací, které mají na starosti bezpečí lidí na železnici.

Jakoukoliv odpovědnost odmítají České dráhy i Správa železniční a dopravní cesty. Vinu ale neuznávají ani již obvinění inženýři. Policie jim klade za vinu předeveším to, že před a po manipulaci s mostem neprováděli potřebná kontrolní měření, takže nezjistili, že se mostní konstrukce vychýlila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy