Na čtvrtou dávku teď nechoďte a počkejte na podzimní vlnu, radí mladým vakcinologové

Kateřina Viková Kateřina Viková
16. 8. 2022 18:20
Od pondělí se v Česku čtvrté dávky nedávají jen na počkání, ale lze se registrovat i na konkrétní datum do očkovacího centra. Vakcinologové však druhou posilující dávku nyní doporučují jen lidem starším 60 let a těm s chronickým onemocněním. Ostatní by měli s očkováním počkat na podzimní vlnu epidemie nebo na novější vakcínu, která by se v Česku mohla objevit během září.

Kdo by se měl nechat naočkovat čtvrtou dávkou?

Od 18. července je přeočkování čtvrtou dávkou otevřené všem lidem nad 18 let, kterým od předchozí vakcinace uplynuly alespoň čtyři měsíce. Ministerstvo zdravotnictví ho doporučuje rizikovým skupinám, zejména lidem nad 60 let, či lidem, kteří trpí chronickým onemocněním nebo poruchou imunity.

"Hned by se měli nechat přeočkovat všichni, kdo nemají ještě tři dávky, čtvrtou dávkou by se měli naočkovat hlavně rizikové kategorie. Ostatní mohou se čtvrtou dávkou počkat," řekl už před měsícem v rozhovoru pro Aktuálně.cz vakcinolog Daniel Dražan.

Prospěšnost vakcíny pro mladší zatím studie nepotvrdily. "Není dostatek vědeckých dat o tom, že by čtvrtá dávka přinášela významný benefit lidem mladším 60 let. Jejich ochrana je po třech dávkách pořád relativně dobrá, chrání je před závažným průběhem, komplikacemi a případně úmrtím," vysvětluje předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Brambory i cibule v příštích měsících výrazně zdraží, tvrdí zelináři. Na vině je sucho

Na tuzemském trhu v příštích měsících kvůli slabší úrodě i nepříznivému počasí při sklizni zřejmě dál zdraží brambory a cibule. Lidé, kteří si mohou tuto základní zeleninu na zimu uskladnit, by si měli nakoupit brambory a cibuli na zimu do zásoby. "Cena půjde letos určitě nahoru. V jarních měsících pak ceny mohou být pro někoho docela problematické," řekl dnes při zahájení podzimní výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Letošní úrodu cibule podle Hanky poznamenalo suché počasí, což se promítlo v její kvalitě i výnosech, které jsou nižší v celé Evropě. Spotřebitelé se podle Hanky musí připravit na to, že tato v kuchyni nepostradatelná zelenina bude citelně dražší než v předešlých letech. "Už nyní to vidíme na pultech obchodů," podotkl Hanka, podle kterého cibule bude navíc k dostání jen v menších velikostech.

Růst cen lze podle Hanky očekávat také u konzumních brambor. Zatímco ranné brambory měly letos poměrně vysoký výnos i dobrou kvalitu, tak u pozdních brambor farmáři evidují nižší úrodu. Sklizeň navíc poznamenalo deštivé počasí a u vlhkých hlíz je komplikované jejich dlouhodobé uložení ve skladech. "Brambory se nyní proto ve velkém množství dodávají na trh a předpokládám, že do skladů letos půjdou výrazně menší objemy než v předchozích letech," upozornil Hanka, podle kterého tak bude v následujících měsících sílit tlak na další růst cen brambor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy