reklama
 
 

Nová tvář maturit: Konec zmatků se slohem i úrovněmi

17. 7. 2012 14:15
Kontrola slohových prací by se měla kompletně vrátit do režie škol

Praha - Jedna úroveň maturit a návrat slohů nebo ústní zkoušky z češtiny do režie škol, takové změny čekají státní maturity v následujících dvou letech.

Ministr školství Petr Fiala o tom rozhodl na základě prvních dvou červencových setkání pracovní skupiny pro státní maturity, kterou nechal zřídit. Změny podle něj ušetří desítky milionů korun.

Kromě zmíněných úprav se Fialou jmenovaní odborníci shodli také na tom, že by se všech maturantů bez výjimky měla zatím týkat pouze zkouška z češtiny; v případě druhého povinného předmětu by potom měli mít na výběr mezi matematikou a cizím jazykem.

Zmíněné návrhy podpořila drtivá většina členů Fialou jmenované komise. Té ministr uložil za úkol zanalyzovat letošní i loňská pochybení v průběhu maturit a zároveň navrhnout jejich řešení.

Členy skupiny tvoří poměrně pestrá paleta lidí, kteří se v různé míře věnují problematice školství a vzdělávání v Česku - nechybí mezi nimi třeba ředitelé škol (Jiří Kuhn, Václav Klaus mladší), politici (Marcel Chládek, Jan Smutný), odborníci z organizací věnujících se vzdělávání (Tomáš Feřtek) nebo zástupci vysokých škol (Ondřej Hausenblas nebo Michal Stehlík).

Vyzkoušejte si maturitu z češtiny:

Podle ministrových představ by příští ročníky státních maturit měly být "jednodušší, lidštější a levnější" než ty, které již proběhly a na něž se snesla vlna nebývalé kritiky, jež vyvrcholila odvoláním ředitele CERMAT Pavla Zeleného.

Fiala však zároveň v rozhovoru pro Aktuálně.cz dodal, že maturity nechce měnit od základů.

"Nechci znejistit žáky nebo učitele. Nemůžeme postupovat tak, že každý rok provedeme úplně komplexní změnu," okomentoval to Fiala.

Ministrovi přitom v tomto ohledu vychází vstříc zatím poslední z návrhů pracovní skupiny, tedy zakonzervovat a stabilizovat tak navrženou podobu maturit alespoň na dva roky.

Inspirace u Putnové?

Zmíněná doporučení se přitom do velké míry shodují s návrhy, které do své novely školského zákona zapracovala šéfka školského výboru sněmovny Anna Putnová (TOP 09).

Putnová chtěla jednoúrovňovým testem a omezením na didaktické testy maturity zjednodušit a sjednotit jejich úrovně na úroveň garantovanou státem.

Proti tomu však vystoupil další z členů výboru Walter Bartoš (ODS), podle kterého není možné zkoušku z cizího jazyka absolvovat pouze jako didaktický test.

V souvislosti se dvěma úrovněmi maturit zároveň upozorňuje na jejich původní účel - tedy alternativu k přijímacím zkouškám na vysoké školy.

autor: Jakub Novák | 17. 7. 2012 14:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama