Nová tvář maturit: Konec zmatků se slohem i úrovněmi

Jakub Novák
17. 7. 2012 14:15
Kontrola slohových prací by se měla kompletně vrátit do režie škol
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jedna úroveň maturit a návrat slohů nebo ústní zkoušky z češtiny do režie škol, takové změny čekají státní maturity v následujících dvou letech.

Ministr školství Petr Fiala o tom rozhodl na základě prvních dvou červencových setkání pracovní skupiny pro státní maturity, kterou nechal zřídit. Změny podle něj ušetří desítky milionů korun.

Kromě zmíněných úprav se Fialou jmenovaní odborníci shodli také na tom, že by se všech maturantů bez výjimky měla zatím týkat pouze zkouška z češtiny; v případě druhého povinného předmětu by potom měli mít na výběr mezi matematikou a cizím jazykem.

Zmíněné návrhy podpořila drtivá většina členů Fialou jmenované komise. Té ministr uložil za úkol zanalyzovat letošní i loňská pochybení v průběhu maturit a zároveň navrhnout jejich řešení.

Členy skupiny tvoří poměrně pestrá paleta lidí, kteří se v různé míře věnují problematice školství a vzdělávání v Česku - nechybí mezi nimi třeba ředitelé škol (Jiří Kuhn, Václav Klaus mladší), politici (Marcel Chládek, Jan Smutný), odborníci z organizací věnujících se vzdělávání (Tomáš Feřtek) nebo zástupci vysokých škol (Ondřej Hausenblas nebo Michal Stehlík).

Vyzkoušejte si maturitu z češtiny:

Podle ministrových představ by příští ročníky státních maturit měly být "jednodušší, lidštější a levnější" než ty, které již proběhly a na něž se snesla vlna nebývalé kritiky, jež vyvrcholila odvoláním ředitele CERMAT Pavla Zeleného.

Fiala však zároveň v rozhovoru pro Aktuálně.cz dodal, že maturity nechce měnit od základů.

"Nechci znejistit žáky nebo učitele. Nemůžeme postupovat tak, že každý rok provedeme úplně komplexní změnu," okomentoval to Fiala.

Ministrovi přitom v tomto ohledu vychází vstříc zatím poslední z návrhů pracovní skupiny, tedy zakonzervovat a stabilizovat tak navrženou podobu maturit alespoň na dva roky.

Inspirace u Putnové?

Anna Putnová (TOP 09).
Anna Putnová (TOP 09). | Foto: Aktuálně.cz, TOP 09

Zmíněná doporučení se přitom do velké míry shodují s návrhy, které do své novely školského zákona zapracovala šéfka školského výboru sněmovny Anna Putnová (TOP 09).

Putnová chtěla jednoúrovňovým testem a omezením na didaktické testy maturity zjednodušit a sjednotit jejich úrovně na úroveň garantovanou státem.

Proti tomu však vystoupil další z členů výboru Walter Bartoš (ODS), podle kterého není možné zkoušku z cizího jazyka absolvovat pouze jako didaktický test.

V souvislosti se dvěma úrovněmi maturit zároveň upozorňuje na jejich původní účel - tedy alternativu k přijímacím zkouškám na vysoké školy.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková

Ve věku 84 let v pátek zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková. Zásadní měrou se zasloužila o vydání díla básníka Jiřího Ortena, věnovala se také literární tvorbě v terezínském ghettu.

Marie Rút Křížková se narodila v roce 1936 ve středočeském Miličíně. V roce 1968 absolvovala dálkově Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština ­ pedagogika, specializace literární historie. Působila jako učitelka, vychovatelka, odborná pracovnice v Památníku Terezín a Středočeské galerii v Praze. Za normalizace byla Křížková lesní dělnicí a třídičkou pošty. Své zážitky z té doby sepsala do díla Svědectví, které nemohlo být vysloveno. Mluvčí Charty 77 byla od února 1983 do ledna 1984.

Křížková má tři dcery. Jednou z nich je herečka a moderátorka Ester Janečková, která je nemanželským dítětem divadelního režiséra a dramaturga Oty Ornesta, staršího bratra Jiřího Ortena.

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy