Nejvyšší z generálů míří na horkou půdu, Opata povede diplomacii kilometry od Ruska

Jan Horák Jan Horák
23. 3. 2023 9:24
Armádní generál ve výslužbě Aleš Opata vstoupí po dlouholeté kariéře v ozbrojených silách na nové pole. Pustí se do diplomacie. Jak zjistilo Aktuálně.cz, stane se velvyslancem v Litvě. Na postu prvního muže velvyslanectví vystřídá kariérního diplomata Víta Korselta.
Bývalý první muž české armády a budoucí velvyslanec v Litvě Aleš Opata.
Bývalý první muž české armády a budoucí velvyslanec v Litvě Aleš Opata. | Foto: Jakub Plíhal

Aleš Opata byl prvním mužem české armády od května 2018 do konce června loňského roku. Coby armádní generál řídil generální štáb. Vojenský závazek mu skončil během prázdnin, kdy odešel do civilu. Už tehdy Aktuálně.cz narazilo v bezpečnostních kruzích na informací, že stát jeho služby využije v diplomacii.

Jak nyní redakci potvrdil přímo ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), Opata skutečně zakotví na ambasadorském postu. "Novým velvyslancem v Litvě se stane bývalý náčelník generálního štábu Aleš Opata, který obdržel v minulých dnech agrément od litevské strany," uvedl ministr.

Opatovo umístění ve Vilniusu má svůj význam. Pobaltské země jsou z členů NATO vedle Norska nejbližšími sousedy Ruska, které loni v únoru podniklo invazi na Ukrajinu. Způsobilo největší ozbrojený konflikt v Evropě od druhé světové války. Opatova armádní zkušenost dává smysl v zemi, jež by případný útok z Ruska odrážela jako jedna z prvních.

Velvyslaneckou nominaci Opaty vzešlou z ministerstva zahraničí schválila vláda Petra Fialy (ODS) na přelomu léta a podzimu, poté ji podepsal ještě prezident Miloš Zeman. Reálně se bývalý šéf generálního štábu stane velvyslancem, až vyjede na místo a předá litevské straně pověřovací listiny. Stát by se tak mělo do konce prvního pololetí.

Neobvyklé, ale ne vzácnost

Vyslání dlouholetého vojáka na nejvyšší diplomatický post v zahraničí není obvyklé, ale nepředstavuje ani vyloženou vzácnost. Pod Opatou na generálním štábu krátce sloužil generálporučík Jiří Baloun, který se po 40 letech v armádě také uplatnil v diplomacii. Od roku 2020 do srpna 2021 působil jako velvyslanec v afghánském Kábulu.

Letos devětapadesátiletý Aleš Opata sloužil v armádě od roku 1987. Začínal v tankové divizi v Jihlavě ještě v tehdejší Československé lidové armádě, v 90. letech sloužil ve 4. brigádě rychlého nasazení v Havlíčkově Brodě a později ve 43. mechanizovaném praporu v Chrudimi. V letech 1999 až 2003 velel výsadkářům.

Brigádním generálem se stal v květnu 2008, kdy ho povýšil tehdejší prezident Václav Klaus. Mezi roky 2010 až 2014 poprvé vykonával funkci zástupce náčelníka generálního štábu. Následující tři roky byl prvním mužem české armády při velitelství evropských sil NATO v belgickém Monsu.

V roce 2017 se stal podruhé zástupcem náčelníka generálního štábu. V říjnu 2018 ho prezident Miloš Zeman povýšil do nejvyšší hodnosti armádního generála. Ve funkci nejvyššího představitele českých ozbrojených sil ho vystřídal loni 1. července současný generálmajor Karel Řehka.

 

Právě se děje

Další zprávy