Najít sál, nechat se vyfotit, složit slib. Noví poslanci bloudili po chodbách a tápali v pravidlech

Bloudící zákonodárci, poslanecký slib a tisíc a jedna byrokratická drobnost. Poprvé po volbách se sešla Poslanecká sněmovna.
Pirát Mikuláš Ferjenčík na chodbě sněmovny s TGM.
Pirát Mikuláš Ferjenčík na chodbě sněmovny s TGM. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - První školní den čerstvých středoškoláků připomínala ustavující schůze nové sněmovny. Někteří "spolužáci" se už znali, většinou se ale navzájem oťukávali nesmělými, letmými pohledy. "Nevíte, kde je hlavní sál?" zněl nejběžnější dotaz na sněmovních chodbách. Pro rekordních 123 nováčků bylo pondělí prvním dnem v roli zákonodárce a půldenní exkurze ve složitém bludišti sněmovních budov očividně mnohým nestačila.

Nováčkům tak pomáhali zkušenější kolegové nebo asistenti, radou posloužili občas i parlamentní novináři. "Když se ztratí, mají dvě možnosti. Buď zavolají někomu, kdo jim pomůže, anebo dojdou k jedné z vrátnic. To je nejjistější," popsal pirátský poslanec Ondřej Profant taktiku, jak zvládat orientaci ve sněmovně. 

Primátor Jablonce nad Nisou a nový poslanec Petr Beitl se zatím naučil pohybovat jen po nejdůležitějších chodbách. Do neznámých koutů se prý zatím moc nepouští. "Není to jednoduché, ale dá se to naučit," dodal primátor žertem.

Kromě samotného složení poslaneckého slibu na dvě stovky poslanců čekala řada byrokratických povinností. Dopoledne, ještě před zahájením samotné schůze, se v jednacím sále všichni sešli, aby převzali osvědčení o zvolení poslancem. "Dostal jsem delfína za plavání," usmívá se šéf klubu pirátů Jakub Michálek.

"Ze dvou povinností, které jsme tu od rána měli, jsem už jednu zkazil," přiznal benjamínek sněmovny, poslanec TOP 09 Dominik Feri. "Nestihl jsem se ráno zapsat, tak mě při předávání osvědčení přeskočili. Ale já to hned napravím," slíbil. Na svůj "velký den" si jednadvacetiletý poslanec vzal dobře padnoucí oblek s béžovou vestou a kravatu posetou drobnými bažanty. "Protože jsem tady bažant," přihlásil se svým outfitem dobrovolně ke sněmovním začátečníkům Feri.

Do sněmovny dorazil i Martin Kupka z ODS. Jeho poslanecký mandát potvrdil teprve před několika hodinami soud poté, co nechal přepočítat preferenční hlasy. Během pondělního dopoledne tak skrčený na nízkém křesílku ve sněmovní chodbě vyplňoval s občankou v ruce potřebné formuláře. O kus dál si pak stejně jako ostatní poslanci vystál frontu na focení do sněmovního průkazu a na webovou vizitku.

Vyvrcholením prvního dne ustavující schůze byl poslanecký slib. Do rukou bývalého šéfa dolní komory Jana Hamáčka jej podáním ruky a poté podpisem přišli složit i zákonodárci, kteří o mandát nakonec nestojí. Slovo "slibuji" tak zaznělo sálem také od Jaroslavy Jermanové Pokorné z ANO, která se ale hodlá dál věnovat pouze práci středočeské hejtmanky. Stejně to má i její kolega z Libereckého kraje Martin Půta.

Věrnost České republice a jejímu lidu slíbil i Jiří Hlavatý z hnutí ANO. Poslanec, který do sněmovny nechtěl, ale lidé ho tam zvolili, a on tím přišel o mandát senátora. O jeho znovuzískání bude usilovat v doplňujících volbách, které se konají právě kvůli jeho úspěšné kandidatuře do sněmovny. Do té doby chce zůstat poslancem. 

První den ustavující schůze přinesl i řadu nezvyklých detailů. Jednání sněmovny, která si teprve zvolí nové vedení, zatím vedl sociální demokrat Jan Hamáček. "Vážený pane předse… vážený pane řídící schůze," opravila záhy své oslovení sněmovní rutinérka Miroslava Němcová z ODS, sama bývalá předsedkyně sněmovny.

Tablo s fotkami všech poslanců ve foyer jednacího sálu zatím zeje prázdnotou. Portréty nových zákonodárců tam přibudou, až si strany ustanoví pevný zasedací pořádek. Do té doby budou poslanci sedět podle abecedy. Najít správné křeslo jim pomáhaly nejen jmenovky na stole, ale také "tahák" v podobě provizorního, kapesního tabla u zapisovacího pultíku.

Bartošovo pirátské vysílání

"Tady je Babišovo" jako by říkaly vlaječky na stolech, kterými si svá místa označili poslanci hnutí ANO. Od kolegů za to sklidili úsměvy. "Poslanci ANO si značkují teritorium vlaječkami," komentovala nezvyklou výzdobu na Twitteru poslankyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová. 

Pověsti své strany před začátkem dopoledního setkání poslanců dostál šéf pirátů Ivan Bartoš. K potěše audiovizuálních novinářů a nevoli zaměstnanců tiskového odboru sněmovny umožnil přímo ve foyer svým rozhovorem na kameru "pirátské vysílání". Běžně ale kameramani ani fotografové v předsálí pracovat nesmí.

Ještě se suitou bodyguardů, příslušících premiérovi, přišel na jednání i končící šéf kabinetu Bohuslav Sobotka. Spolu se svými kolegy zatím usedl v čele jednacího sálu. Už brzy si ale po čtyřech letech bude muset zvykat na nový úhel pohledu z místa řadového poslance.

Už od prvního dne se v nové sněmovně také diskutovalo. Při dohadování o počtu členů mandátového výboru si zatím k řečnickému pultu troufli téměř výhradně "zkušení" poslanci. Nováčci zatím raději v tichosti nasávali atmosféru a pronikali do sněmovních rituálů. Odvážnou výjimkou byli dva poslanci pirátů, kteří do překvapivě košaté diskuse o mandátovém výboru několikrát přispěli.

 

Právě se děje

Další zprávy