Nová šance pro Pitra, soud rozhodl o obnově procesu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 11. 2011 15:07
Verdikt může zkomplikovat snahu českého státu o vydání uprchlého podnikatele ze Švýcarska
Tomáš Pitr
Tomáš Pitr | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Podnikatelé Tomáš Pitr a Miroslav Provod dostanou novou šanci přesvědčit českou justici o své nevině.

Pražský městský soud ve středu vyhověl žádosti o obnovu jejich procesu. Rozhodnutí je nepravomocné.

Odvolací soud je v roce 2006 poslal za daňové delikty z roku 1994 na pět let do vězení, kvůli krácení daní s nimi potrestal i další tři muže. Podnikatelé od počátku obvinění odmítali.

Ve středu soud v případě Provoda zrušil celý výrok o vině, u Pitra se to týkalo většiny skutků, za něž byl dříve odsouzen. U obou mužů zároveň zrušil celé rozhodnutí o uložených trestech.

Zatímco Provod si trest odpykal, Pitr utekl do zahraničí a nyní je ve švýcarské vazbě.

Pitrovi soud zrušil kromě pětiletého trestu také souhrnný šestiletý, který mu uložil vrchní soud loni v souvislosti s obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny a na základě kterého žádala ČR o jeho vydání.

Pokud by tedy rozhodnutí o povolení obnovy nabylo právní moci, neměl by podnikatel uložen žádný trest, a tudíž by nebyl dán ani základ žádosti ČR k dodání do výkonu trestu, uvedl jeho advokát Jan Křivánek.

Stát připravili o desítky milionů

Obžaloba v procesu vinila Pitra, Provoda, Jiřího Syrovátku, Milana Jungra a Vratislava Romanovského z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát a stát tak připravili asi o 51 milionů korun.

Pitr s Provodem se na nezákonně vyžádané dani z přidané hodnoty podle dřívějšího rozhodnutí soudu obohatili o téměř 23,5 milionu korun, Pitr se prý navíc pokusil získat dalších téměř sedm milionů. Pitr vždy tvrdil, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě.

Pitr byl zadržen loni v červenci ve švýcarském Svatém Mořici. O jeho vydání do Čech rozhodl na konci září pravomocně tamní nejvyšší federální soud. Pitr však kvůli obavě o život a údajné podjatosti české justice ve Švýcarsku požádal o azyl. Jeho žádost sice již koncem října zamítl švýcarský Federální úřad pro migraci, proti rozhodnutí ale bylo možné se odvolat k soudu.

Pokud by rozhodnutí o obnově řízení nabylo právní moci, neměl by podle dřívějšího vyjádření Pitrova advokáta Jana Křivánka uložen podnikatel žádný trest, a tudíž by nebyl dán ani základ žádosti ČR k dodání do výkonu trestu. Provod si část pětiletého trestu odpykal a loni byl předčasně propuštěn na svobodu za dobré chování.

Soudy v minulosti řešily také další Pitrovu činnost. V souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny dostal loni v dubnu souhrnný šestiletý trest vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy