Pořiďte si ochranku a pozor na zavazadla. Policejní linka radí lidem, jak zabránit útoku teroristů

Julie Kochová Lukáš Prchal Julie Kochová, Lukáš Prchal
13. 8. 2016 6:28
Nový policejní superútvar jen pár dní po svém vzniku spustil další novinku. Na nepřetržitě fungující „horké lince“ radí policejní specialisté pořadatelům akcí a provozovatelům, jak mohou své návštěvníky chránit před teroristickým útokem. Linka je součástí souboru opatření soustředících se na takzvané měkké cíle – tedy místa s vysokou koncentrací lidí, která nejsou trvale chráněna a jsou snadno dostupná. Za první týden si o radu zavolaly desítky provozovatelů a pořadatelů veřejných i soukromých akcí. Podle některých provozovatelů jde ale jen o strašení veřejnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Užitečné opatření, říkají jedni, zbytečné strašení, oponují druzí. Názory na speciální "horkou linku", novinku Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na níž operátoři radí s protiteroristickými opatřeními, jsou zatím rozporuplné.

Telefonní linka spadá pod opatření ministerstva vnitra, která mají za úkol posílit ochranu takzvaných měkkých cílů. Tedy míst s vysokou koncentrací lidí, jež nejsou trvale chráněna a jsou snadno dostupná.

Linka je v provozu zhruba týden a za tu dobu vyřídili operátoři desítky hovorů. "Lidé na linku volali s obecnými dotazy a konzultovali možnosti preventivních opatření na některých veřejných, ale i soukromých akcích," popsal mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Rady, které na lince poskytují ale zpochybňuje například bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák. Jde podle něj z větší části jenom o to, aby nová centrála vykázala činnost. "Docela mě zajímá, jaké rady můžou lidem na té lince dávat. Ale mám pocit, že je to jenom snaha ukázat, že něco dělají," říká.

Válka, nebo chilli paprička

Za správný krok považují zřízení linky zhruba dvě třetiny z padesátky pořadatelů a provozovatelů, které Aktuálně.cz oslovilo. "Linka určitě užitečná bude, bohužel žijeme v době, kdy se Evropa zcela zjevně ocitá ve válce, byť zatím vedené ze zákopů," odpověděl Branko Černý, který ve Znojmě koncem srpna pořádá soutěž vinařů.

"Už dávno jsme si říkali, že bude průšvih, až terorista objeví festival, kde je ochrana i přes všechna opatření velmi problematická a drahá," podpořil službu také Libor Pavlata z festivalu Mariánské léto s tím, že na linku plánuje zavolat.

Někteří pořadatelé ale se spuštěním linky nesouhlasí. Jde podle nich o zbytečné strašení veřejnosti. "Sami zřizujeme hot line pro účastníky degustace o nejpálivější chilli papričku, kterou rovněž nabízíme na oplátku ministerstvu vnitra, zejména pak expertům jeho sekce PR a marketingu," napsal ironicky Pavel Vysloužil ze zlínského gastronomického festivalu.

"Moc nevím, co si o užitečnosti linky myslet," řekl Aktuálně.cz i Jakub Š., který v sobotu pořádá v centru Prahy soukromou akci pro několik set lidí a na linku zavolal. "Policie mi v podstatě poradila, abych si zajistil ochranku a před začátkem prohlédl budovu, jestli v ní neleží podezřelé zavazadlo. V době konání akce mi pak doporučili, abych budovu uzavřel."

Podle Jakuba Š. ale policisté radí střízlivě a nevyvolávají v lidech zbytečné obavy z útoku. "Operátoři byli také velmi ochotní. Vyplnili se mnou formulář a druhý den mi volal specialista a nabídl mi schůzku, na níž bychom vše probrali," dodal.

Zbytečná jsou podobná opatření i podle jednoho z provozovatelů kin, který nechtěl být s linkou vůbec spojován. "Myslíme si, že právě neustálé poukazování na případnou možnost útoků, včetně vyjmenovávání prostor, které žádná opatření nepřijímají, není úplně šťastné a současné společenské náladě to nepřidává," vysvětlil.

Útoků na měkké cíle v Evropě přibývá

Podle policie je ale zvýšení ochrany měkkých cílů namístě. "Situace v okolních státech není v tomto ohledu příznivá," uvedl při spuštění linky náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Systém opatření měl původně vzniknout do začátku příštího roku, policie se ho ale nakonec rozhodla urychlit.

Na přibývající útoky upozornil ve výroční zprávě také evropský policejní úřad Europol. Podle něj začaly extremistické formace jako Islámský stát nebo teroristická síť al-Káida dávat přednost úderům na takzvané měkké cíle, a to proto, že u veřejnosti vyvolávají větší strach.

Na ministerstvu vnitra se bezpečím měkkých cílů zabývají hned dvě pracovní skupiny. Od července se vnitro schází se zástupci ministerstev dopravy, školství, zdravotnictví, kultury a průmyslu. Za úkol mají připravit návrh koncepce ochrany měkkých cílů a v lednu ho předložit vládě.

Druhou skupinu, která se poprvé sešla tento týden, vede NCOZ a patří do ní šéf pražské policie, ředitel cizinecké policie nebo členové oddělení krizového řízení policejního prezidia. Vedle telefonické poradny bude skupina průběžně vyhodnocovat bezpečnostní situaci v Evropě, vypracuje seznam nejvýznamnějších měkkých cílů a bude také doporučovat policejním krajským ředitelstvím přijímání mimořádných opatření u vybraných rizikových akcí.

 

Právě se děje

Další zprávy