Nová nemocenská, řidičák i ČT. Začal měsíc mnoha změn

redakce DOM
1. 9. 2008 0:00
Přečtěte si, co vše se 1. září změní
Symbol změn. Padesátníky končí
Symbol změn. Padesátníky končí | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Život většiny českých rodin se od zítřka nezmění jenom tím, že opět začne další školní rok. S prvním dnem září přichází do života i řada dalších změn, z nichž některé se Aktuálně.cz pokusilo zaznamenat a krátce připomenout.

Nejvýraznější z nich je nejspíš to, že se začíná vracet bolestivá reforma nemocenské.

Vláda její výši v prvních třech dnech nemoci stanovila od počátku tohoto roku na nulu, ale proti tomu zasáhl Ústavní soud. Tak se dávky dostaly přes prázdniny na někdejších 60 procent platu. Nyní klesnou na 25 procent, což je předehra k tomu, aby se od ledna znovu nevyplácely vůbec.

S největší nostalgií se pak nejspíš pojí konec padesátihaléřových mincí. Bankéři nám tvrdí, že už to v posledních letech není žádné oběživo, protože minci, za kterou se před desítkami let dala pořídit svačina, dnes prý nikdo nechce.

Věci, které pozmění život Čechů od 1. září, uvádíme v krákém přehledu.

Nemocenská se vrací k reformní nule

Dávky v nemocenské se začnou vracet tam, kde byly v prvních měsících letošního roku - tedy k praxi, kdy nemocný nebude mít v prvních třech dnech nemoci žádný plat.

Od července berou nemocní v prvních dnech nemoci 60 procent platu, od 1. září budou v prvních třech dnech dostávat nemocenskou ve výši 25 procent z vyměřovacího základu svého příjmu.

Tak to potrvá do ledna, kdy se opět nebude brát nic. Od ledna se první tři dny nemoci budou podobat neplacenému volnu. V dalších dnech jim bude nemocenskou ve výši 60 procent z redukovaného průměrného výdělku platit firma a až od 15. dne stát.

Tato ustanovení patří do balíku vládních reforem. Ministr práce Petr Nečas argumentoval tím, že pokud by nemocenská za první tři dny až do konce roku zůstala ve výši 60 procent základu příjmu, stát by to stálo minimálně pět miliard korun navíc.

Čtěte více:

Začínají kurzy - první možnost, jak smazat body v řidičáku

Autonehoda - ilustrační foto
Autonehoda - ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Od září dostanou první neukáznění řidiči možnost umazat si trestné body, které získali za přestupky. Na mosteckém autodromu je možné přihlásit se do speciálního kurzu. Pokud jej absolvují, z jejich záznamů zmizí tři body.

Kurz bude stát 8300 korun. Jinde než v severočeském Mostu kurz navštívit nelze. To se stalo předmětem kritiky. Podle některých politiků byla novela zákona šitá přímo pro tento autodrom, který tak získal monopol na lukrativní podnikání.

Dopravní odborníci zase kurzu vyčítají, že je zaměřen pouze na techniku jízdy a pomíjí psychologii a výchovu ke slušnosti a respektování pravidel.

Čtěte více:

Údaje z mobilů: Kdo, kdy, komu, odkud, kam

Nový telekomunikační zákon umožňuje od prvního září sledovat kdo, komu, kam a odkud volal mobilním telefonem, a to dokonce i v případech, kdy se dotyčný nedovolá.

"Předkladatelé zákona se ohánějí evropskou směrnicí, kterou prý musíme přijmout, ale zapomněli dodat, že směrnici řeší evropský soudní dvůr a několik ústavních soudů," řekl Aktuálně.cz před časem Filip Pospíšil z organizace Iuridicum remedium, která se zabývá ochranou soukromí.

Získat od operátorů tyto citlivé údaje zatím může jenom policie. V zákoně ale zůstala mezera, aby k policii v budoucnu mohly přibýt i tajné služby.

Banky musí dohlížet, zda jejich klietni "neperou peníze"

Foto: Aktuálně.cz

Praní špinavých peněz by od září mělo být v Česku složitější. Od září nabývá účinnosti nový zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.

Pro banky a další finanční instituce zavádí povinnost sledovat a kontrolovat obchody svých klientů, kteří mají povinnost u transakcí nad 15 tisíc eur doložit smysl a účel transakce a původ prostředků v ní použitých. "Dosavadní zákon byl doposud jedenáctkrát novelizován. V zájmu větší srozumitelnosti a systematičnosti proto byla při implementaci evropských předpisů z let 2005 - 2006 zvolena cesta zcela nového zákona. Návrh přejímá základní osvědčené prvky původního zákona a nově implementuje nové evropské normy," uvedlo ministerstvo financí, které zákon předložilo.

Zákon má také přísněji dohlížet na transakce zahraničních klientů v Česku. Tedy pokud tak zvaná exponovaná osoba provádí majetkové transakce mimo svůj domovský stát. 

Souvislosti: Němci podezřívají Kalouskova přítele z praní peněz

Rozpočet ČT přijde o miliony

Foto: Aktuálně.cz

Na začátek školního roku načasovala několik změn i Česká televize. Dotknou se například předpovědi počasí. Od 1.9. ji diváci budou moci sledovat každý den v 19.50.

"Ke stejnénu dni také dostane novou tvář od Jiřího Karáska. Formát se změní na 16:9, a tak zbude dost místa pro moderátora i pro západní cíp republiky, který si diváci často přáli lépe vidět," uvedla Taťána Míková, vedoucí redakce počasí.

Od září se také zmenší reklamní příjmy desítky milionů korun ročně. ČT od prvního zruší sponzorování reklamních znělek.

Vede ji k tomu tlak Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která už v této souvislosti udělila veřejnoprávní televizi mnohalmilionové pokuty. Celkem už rada televizi nařídila zaplatit dvanáct milionů korun, správní řízení o další pokuty ale ještě běží.

Spor mezi Radou pro rozhlasové a televizní vysílání trvá už přes rok. Podle rady není znělka oddělující reklamu od vysílání v právním slova smyslu pořad, a proto ani nemůže mít svého sponzora. Česká televize má opačný názor.

Čtěte více: ČT přestane vysílat sponzorované reklamní znělky

Padesátníky končí, v obchodě s nimi nezaplatíte

Foto: Aktuálně.cz

Od 1. září už v žádném obchodu nezaplatíte padesátihaléřovými mincemi. Končí i nejmenší bankovka - dvacetikoruna.

Česká národní banka se rozhodla zrušit padesátkníky kvůli tomu, že přestávají plnit funkci oběživa. "Návratnost 10 procent vydaných mincí je tak malá, že bylo potřeba zasáhnout," řekl vrchní ředitel ČNB Pavel Řežábek.

"Padesátihaléře vlastně nikdo nechce a ani za padesátihaléř dnes nic nekoupíte," dodal

Centrální bance se nevyplatí razit stále nové, protože se jich hodně z oběhu nevrací. ČNB odhaduje, že se jí podaří získat zpět nejvýše pětinu z téměř 427 milionů padesátihaléřových mincí, které jsou nyní v oběhu.

Školní mléko podraží, vláda ruší dotace

Pracovníci skládají pytlíky s mlékem. Pengalengan, Indonésie
Pracovníci skládají pytlíky s mlékem. Pengalengan, Indonésie | Foto: Reuters

Žáci prvních až devátých tříd si musí připlatit za zlevněné "školní mléko". Ministerstvo zemědělství totiž definitivně utne dotace na program "mléko do škol". Ušetří tak 60 milionů korun ročně.

Právě úspora nákladů je hlavním důvodem pro ukončení dotací. V rámci reformy financí totiž ministerstvo zemědělství musí uspořit 5 miliard korun ročně. Školní mléko je jednou z uspořených položek.

"Zůstává zachována dotace EU, příznivou finální částku tvoří i nižší výrobní cena bez marže oproti úrovni běžné v obchodech. Cena mléčného výrobku tak zůstane zvýhodněná i po zrušení národní podpory," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

ČNB má nový úkol

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Česká národní banka bude od září chránit spotřebitele. Na základě novely příslušného zákona totiž bankovní rada rozhodla o zřízení samostatného odboru pro ochranu spotřebitele.

Rozhodnutí vstoupí v platnost právě prvního září. Nový odbor bude dohlížet na dodržování práv zákazníků v subjektech, jejichž působení může centrální banka regulovat. Mezi ně patří například banky, pojišťovny, směnárny, investiční fondy a další typy podniků.

Dle novely zákona bude v těchto podnicích nový odbor dohlížet na dodržování zákazu nekalých a agresivních obchodních praktik, zákaz diskriminace spotřebitele a na řádné informování o cenách poskytovaných služeb.

Ředitelkou odboru bude po vítězství v konkurzu Eva Zamrazilová, jež je členkou a zároveň vrchní ředitelkou bankovní rady ČNB.

Sasové musí otevřít přechod, prohráli s Bruselem

Foto: Ondřej Besperát

Saské příhraniční město Bad Elster prohrálo spor s Bruselem a musí od 1. září otevřít hraniční přechod s českou Doubravou u Aše.

Město se obávají, že kvůli hustému automobilovému provozu přijdou lázně o klienty.

"V lázeňském území chceme ve dvou ulicích, které vedou od hraničního přechodu k lázeňskému centru, vybudovat překážky a nařídit objížďky," citovala Mf Dnes starostu saského městečka Christopha Flämig. "Komunikace k hranici ale bude k 1. září připravena pro auta do 3,5 tuny. Ještě zbývá dodělat odvodňovací kanál. Otevření přechodu se nám nelíbí, ale nemůžeme už nic dělat."

Podle starosty bude nejspíš největším problém výrazné zvýšení hluku v lázeňském městečku.

 

Právě se děje

Další zprávy