Nová ministryně: Žena-bojovnice. A nejen za ženy

Eliška Bártová Eliška Bártová
17. 1. 2014 14:25
Ministerstvo práce povede Michaela Marksová-Tominová, teprve druhá žena v historii.
Foto:

Praha - Nový premiér Bohuslav Sobotka dosadil v rámci maskulinní vlády na post ministryně práce a sociálních věcí ženu.

Ženu, která má odvahu postavit se nejen za lidská práva a menšiny, ale která také umí říci nahlas svůj názor.

Michaela Marksová-Tominová (44) bude teprve druhou ženou na tomto postu od roku 1990. A můžeme čekat, že vezme otěže pevně do rukou a bude bourat zažitá klišé.

Díky svým předchozím aktivitám má totiž zkušenosti, a především jasno v základních otázkách, jako je přístup k Romům, nezaměstnanost, rodinná či gendrová politika. V každé z těchto oblastí prosazovala vyváženost.

Snaha o rovnost a odvaha jít do střetů, to je také charakteristika, která novou ministryni podle lidí z jejího okolí nejlépe vystihuje.

 

NE extremismu

V jednom ze svých posledních blogů deníku Aktuálně.cz Marksová-Tominová upozorňuje na zhoršení postavení Romů. Její varování zní

Na závěr si pak klade otázku: "Kdy tedy konečně zazní z úst většiny politiků, političek a médií jasné NE extremismu a protiromským náladám?"

Nyní, po dvou měsících, se Marksová-Tominová ocitá na straně, kterou sama vyzývala. S nástupem na ministerstvo tak dostává šanci vzít tuto zodpovědnost na sebe.

Podle dlouholeté obhájkyně lidských práv a bývalé předsedkyně Českého helsinského výboru Anny Šabatové na to má kapacitu i odhodlání.

"Je to energická žena," říká na adresu nové ministryně Šabatová. "Na ministerstvo přinese věcnost, praktičnost, emancipační a bojovný duch," dodává.

Její jmenování považuje za dobrou volbu. "Má široký rozhled, v sociální oblasti se pohybuje dlouho, zná dobře státní správu, působila na dvou ministerstvech," vyjmenovává Šabatová.

Gender a dvě ministerstva

Marksová-Tominová, která vystudovala přírodovědu na Univerzitě Karlově, je dlouholetou členkou ČSSD, kam vstoupila čtyři roky po ukončení školy, v roce 1997.

Tehdy také začala působit ve společnosti Gender Studies. Sedm let zde byla ředitelkou pro styk s veřejností.

V roce 2004 nastoupila poprvé na ministerstvo. Na resortu práce a sociálních věcí vedla dva roky odbor rodinné politiky.

Půl roku také řídila odbor rovných příležitostí na ministerstvu školství.

V komunálních volbách 2006 byla zvolena do zastupitelstva městské části Praha 2, kde působí dodnes. Zároveň je mluvčí stínové vlády ČSSD pro oblast lidských práv a menšin.

"Michaela Marksová je velmi komunikativní a v diskusi bezprostřední," tak vnímá novou ministryni Michal Uhl, který s Marksovou-Tominovou pracoval na ministerstvu školství a nyní se potkávají na zastupitelstvu Prahy 2. "Je přímočará, rázná a jen tak se něčeho nezalekne. Myslím, že má nezpochybnitelné odborné i osobnostní předpoklady pro řízení ministerstva."

Ne všichni jsou však z výběru nové ministryně nadšeni.

Například bývalý šéf tohoto resortu a současný senátor Zdeněk Škromach (ČSSD) reagoval na tuto volbu SMS zprávou s plačícím smajlíkem a slovy "bez komentáře."

 

Právě se děje

Další zprávy