Nová ministryně: Žena-bojovnice. A nejen za ženy

Eliška Bártová Eliška Bártová
17. 1. 2014 14:25
Ministerstvo práce povede Michaela Marksová-Tominová, teprve druhá žena v historii.
Foto:

Praha - Nový premiér Bohuslav Sobotka dosadil v rámci maskulinní vlády na post ministryně práce a sociálních věcí ženu.

Ženu, která má odvahu postavit se nejen za lidská práva a menšiny, ale která také umí říci nahlas svůj názor.

Michaela Marksová-Tominová (44) bude teprve druhou ženou na tomto postu od roku 1990. A můžeme čekat, že vezme otěže pevně do rukou a bude bourat zažitá klišé.

Díky svým předchozím aktivitám má totiž zkušenosti, a především jasno v základních otázkách, jako je přístup k Romům, nezaměstnanost, rodinná či gendrová politika. V každé z těchto oblastí prosazovala vyváženost.

Snaha o rovnost a odvaha jít do střetů, to je také charakteristika, která novou ministryni podle lidí z jejího okolí nejlépe vystihuje.

 

NE extremismu

V jednom ze svých posledních blogů deníku Aktuálně.cz Marksová-Tominová upozorňuje na zhoršení postavení Romů. Její varování zní

Na závěr si pak klade otázku: "Kdy tedy konečně zazní z úst většiny politiků, političek a médií jasné NE extremismu a protiromským náladám?"

Nyní, po dvou měsících, se Marksová-Tominová ocitá na straně, kterou sama vyzývala. S nástupem na ministerstvo tak dostává šanci vzít tuto zodpovědnost na sebe.

Podle dlouholeté obhájkyně lidských práv a bývalé předsedkyně Českého helsinského výboru Anny Šabatové na to má kapacitu i odhodlání.

"Je to energická žena," říká na adresu nové ministryně Šabatová. "Na ministerstvo přinese věcnost, praktičnost, emancipační a bojovný duch," dodává.

Její jmenování považuje za dobrou volbu. "Má široký rozhled, v sociální oblasti se pohybuje dlouho, zná dobře státní správu, působila na dvou ministerstvech," vyjmenovává Šabatová.

Gender a dvě ministerstva

Marksová-Tominová, která vystudovala přírodovědu na Univerzitě Karlově, je dlouholetou členkou ČSSD, kam vstoupila čtyři roky po ukončení školy, v roce 1997.

Tehdy také začala působit ve společnosti Gender Studies. Sedm let zde byla ředitelkou pro styk s veřejností.

V roce 2004 nastoupila poprvé na ministerstvo. Na resortu práce a sociálních věcí vedla dva roky odbor rodinné politiky.

Půl roku také řídila odbor rovných příležitostí na ministerstvu školství.

V komunálních volbách 2006 byla zvolena do zastupitelstva městské části Praha 2, kde působí dodnes. Zároveň je mluvčí stínové vlády ČSSD pro oblast lidských práv a menšin.

"Michaela Marksová je velmi komunikativní a v diskusi bezprostřední," tak vnímá novou ministryni Michal Uhl, který s Marksovou-Tominovou pracoval na ministerstvu školství a nyní se potkávají na zastupitelstvu Prahy 2. "Je přímočará, rázná a jen tak se něčeho nezalekne. Myslím, že má nezpochybnitelné odborné i osobnostní předpoklady pro řízení ministerstva."

Ne všichni jsou však z výběru nové ministryně nadšeni.

Například bývalý šéf tohoto resortu a současný senátor Zdeněk Škromach (ČSSD) reagoval na tuto volbu SMS zprávou s plačícím smajlíkem a slovy "bez komentáře."

 

Právě se děje

před 13 minutami

Evropská města demonstrují kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu

Do ulic kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu vyrazily tisíce lidí v několika evropských městech. Proti dvěma stovkám lidí na zakázané demonstraci na podporu Palestinců použila pařížská policie vodní děla a slzný plyn.  Manifestovalo se i v dalších francouzských městech. Úřady povolily demonstrace v Lyonu, Bordeaux, Marseille, Nantes, Rennes, Štrasburku, Toulouse, Lille, Metz či Saint-Etienne. "Izrael je vrah," skandovaly desítky demonstrantů v Montpellier.

Ve španělském hlavním městě Madridu vyjadřovalo podporu Palestincům asi 2500 demonstrantů. "Jedni mlčí, druzí trpí" a "Jeruzalém je věčné hlavní město Palestiny," stálo na transparentech. "To není válka, to je genocida," volal dav, ve kterém bylo podle Le Parisien hodně mladých žen.

Tisíce sympatizantů s palestinskou věcí prošly Hyde Parkem v centru Londýna, přibližně 120 lidí protestovalo i v Berlíně. Další protesty proběhly v Londýně, ve švédském městě Malmö a v několika německých městech. 

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

V nominaci Slovenska na MS je z NHL jen útočník Studenič

Hokejisté Slovenska mají v nominaci na mistrovství světa v Rize jediného hráče, který v této sezoně okusil NHL. Je jím dvaadvacetiletý útočník Marián Studenič, který se dočkal premiéry v dresu New Jersey. Sedm hráčů si získalo pozornost kanadského kouče Slováků Craiga Ramsayho při angažmá v české extralize.

Nominace hokejistů Slovenska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Július Hudáček (Spartak Moskva/KHL), Adam Húska (Hartford/AHL), Branislav Konrád (Olomouc/ČR),

obránci: Martin Bučko, Marek Ďaloga (oba Pardubice/ČR), Michal Ivan (Zvolen), Daniel Gachulinec (Detva), Šimon Nemec (Nitra), Martin Gernát (Třinec/ČR), Mário Grman (SaiPa Lappeenranta/Fin.), Adam Jánošík (Oskarshamn/Švéd.), Samuel Kňažko (TPS Turku/Fin.), Mislav Rosandič (Liberec/ČR),

útočníci: Peter Cehlárik, Marek Hrivík (oba Leksand/Švéd.), Kristián Pospíšil, Pavol Skalický (oba Lukko Rauma/Fin.), Martin Faško-Rudáš (Banská Bystrica), Adrián Holešinský (Nitra), Miloš Kelemen (Zvolen), Dávid Buc (Bratislava Capitals/ICEHL), Michal Krištof (Kärpät Oulu/Fin.), Róbert Lantoši (Providence/AHL), Adam Liška (Čerepovec/KHL), Miloš Roman (Třinec/ČR), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Fin.), Marián Studenič (New Jersey/NHL), Matúš Sukeľ (Sparta Praha/ČR).

Další zprávy