Nová "linka bezpečí" pro děti. Dovolají se ombudsmanovi

Tereza Šídlová
1. 4. 2012 11:41
Veřejný ochránce práv Varvařovský se podobně jako na Slovensku otevře i dětem
Českým dětem se zpřístupní úřad ombudsmana.
Českým dětem se zpřístupní úřad ombudsmana. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Podobně, jako se dospělí Češi radí v Brně o svých problémech s úřady či státními institucemi, se budou moct české děti svěřovat ombudsmanovi se svými potížemi ve škole i v rodině.

Český veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský společně s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Monikou Šimůnkovou hodlají otevřít úřad, kterému vtiskl autoritu historicky první český ombudsman Otakar Motejl, i dětem.

Dětské ombudsmany mají v řadě zemí Evropy, například i na Slovensku. Mají dohlížet i na to, aby si úřady nepletly práva dětí s právy "silnějších", tedy rodičů.

"Ombudsman se rozhodl, že na svých webových stránkách vytvoří sekci určenou dětem, kde jim přístupnou formou vysvětlí, jak a s čím se na něj mohou obracet, co pro ně může udělat a co se bude dít s jejich dotazem či "podnětem" k šetření, pokud se na něj obrátí," vzkázala Aktuálně.cz mluvčí českého ombudsmana Iva Hrazdílková.

Něžný jazyk a malůvky

Myšlenku zřízení dětského ombudsmana prosazovala od svého vstupu do funkce vládní zmocněnkyně Šimůnková.

"Výbor pro práva dětí Rady vlády pro lidská práva už přijal usnesení, na základě kterého se vydefinovalo, co by měl dětský ombudsman dělat," řekla Aktuálně.cz Šimůnková.

I děti se už dnes mohou na ombudsmana obracet a prý se tak i děje. Málo se o tom ale ví.

Například na Slovensku má ombudsman právě své speciální stránky určené pro děti. Napovídá to nejen podoba stránek, které ilustrují dětské kresby, ale i to, že strohý úřední jazyk v odkazech na webu pro dospělé nahrazuje citlivé oslovení, tykání a dětsky nekomplikovaná vysvětlení, která mají vzbudit důvěru.

Nejčastější dotazy u slovenských sousedů? Šikana ve škole i doma, ale třeba i problémy s nechtěným těhotenstvím teenagerů či hledáním rodiče, kterého dítě nikdy nepoznalo. Nejčastější odpovědí pak bývá rada právníka, jak situaci řešit.

Práva dětí, nejen rodičů

Český veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský.
Český veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. | Foto: Ludvík Hradilek

Šimůnková v těchto dnech o přiblížení ombudsmanského úřadu dětem jedná s Varvařovským.

"V takovém případě by možná muselo dojít k menší legislativní změně, co se týče kompetencí veřejného ochránce práv," dodala Šimůnková, která dříve pracovala pro Nadaci Naše dítě, kde mimochodem zaváděla právě právní telefonickou linku pro děti.

V současné době český ombudsman řeší problémy ze čtyř oblastí lidského života - stížnosti na pomalá či chybná rozhodnutí úřadů, ochranu osob žijících v institucích, diskriminaci a sleduje také vyhošťování cizinců.

"Práva dětí bývají mnohdy zaměňována za práva rodičů a stává se, že zájem dítěte a zájem rodiče jsou v rozporu. Děti jsou s ohledem na věk a závislost mnohem zranitelnější a měly by proto mít možnost hledat zastání či radu u instituce, která je nezávislá, stojí mimo rámec jejich života a má určité pravomoci," dodává Hrazdílková.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy