Nová fakta o Studénce: Hlavní firma věděla o nebezpečí

Petra Sasínová
11. 12. 2008 20:00
Firma ODS měla před nehodou snímky. Svědčily o nebezpečí
Generální dodavatel mostu ve Studénce  - firma ODS - měla před neštěstím k dispozici fotografie, svědčící o tom, že hrozí zřícení mostu
Generální dodavatel mostu ve Studénce - firma ODS - měla před neštěstím k dispozici fotografie, svědčící o tom, že hrozí zřícení mostu | Foto: Ondřej Netočný

Ostrava - Hlavní dodavatel mostu ve Studénce s největší pravděpodobností předem věděl, že se stavbou není vše v pořádku. Ovšem neřešil to a most se 8. srpna zřítil na koleje před projíždějící expres.

Vyšetřovatel případu Jiří Jícha proto nevyloučil, že v souvislosti s neštěstím obviní právě i někoho z hlavní dodavatelské z firmy Dopravní stavby Ostrava.

Policie zatím stíhá dva inženýry z firmy Bögl a Krýsl, která zasouvala nad železničním koridorem opravený most. Ten se 8. srpna zřítil před projíždějící vlak. Osm lidí zemřelo, sedmdesát jich bylo zraněno.

Podle vyšetřovatelů je teď jisté, že někdo z ODS - Dopravní stavby Ostrava dostal krátce před nehodou fotografie, ze kterých je zřejmé, že stavba není dobře staticky zajištěna. Šlo o snímky, na kterých jsou zachyceny silně zdeformované vozíky, pomocí kterých se pohybovala nosná konstrukce.

Vyšetřovatel ještě v srpnu řekl, že není jasné, zda firma dostala snímky před tragédii, nebo až po ní. Nyní však potvrdil, že fotografie upozorňující na problém obdržela už 6. srpna, tedy před neštěstím. "Zástupce generálního dodavatele měl fotografie už před pádem mostu," řekl Jiří Jícha.

Byl tam tehdy, je tam zase?

Policie ještě prověřuje, co člověk, který e-mail se snímky dostal, s nimi nakonec udělal. "Zatím tyto okolnosti zkoumáme," uvedl Jícha. Nevyloučil, že další potencionální obviněný může nyní opět pracovat na stavbě mostu. Moravskoslezský kraj totiž rozhodl, že most znovu postaví firma ODS.

Vyšetřovatel neštěstí Jiří Jícha zveřejnil informaci, podle které měla firma ODS tuto fotografii k dispozici už dva dny před nehodou. Snímek zachycuje zdeformovaný vozík, po kterém se nasouvalo těleso mostu
Vyšetřovatel neštěstí Jiří Jícha zveřejnil informaci, podle které měla firma ODS tuto fotografii k dispozici už dva dny před nehodou. Snímek zachycuje zdeformovaný vozík, po kterém se nasouvalo těleso mostu | Foto: Policie České republiky

Generální ředitel firmy ODS Dopravní stavby Ostrava Tomáš Vítek odmítá jakékoliv zavinění pádu mostu. "Měli jsme nějaké fotografie ze stavby. Žádné z nich ale nesvědčily o hrozícím nebezpečí," prohlásil už dříve ředitel Vítek.

Mluvčí firmy Jindřich Vaněk dodal, že firma nezjistila ani s odstupem času v souvislosti se stavbou ve Studénce žádné pochybení svých pracovníků.

"Nechali jsme si udělat také dva odborné posudky u renomovaných znalců, ze kterých vyplývá, že hlavní problém nastal při manipulaci s mostem, což zajišťovala subdodavatelská firmy," řekl Vaněk. Nedostatky firma nepřipouští ani při dozoru na staveništi.

Detaily jsme neřešili, tvrdí firma

"Prováděli jsme dozor, ale nezasahovali jsme do kompetencí subdodavatele, nezabývali jsme se detaily. Při kontrolách jsme řešili spíše postup prací, termíny," uvedl Vaněk.

Reagoval tím na nejnovější informace policie, že mezi podpěrnou konstrukcí a mostem byly velmi atypické dřevěné podložky, které měly zpevnit konstrukci. Zřejmě však přispěly k pádu mostu.

Obviněným inženýrům z firmy Bögl a Krýsl policie klade za vinu, že 8. srpna pokračovali v posunu mostu, aniž by ho proměřili, přestože věděli o vážných poškozeních podpěrné konstrukce.

"Když most 6. srpna posouvali, vychýlil se jim. Oni jen srovnali pomocí jeřábu konstrukci, instalovali mezi podpěrnou konstrukci a most dřevěné podložky, ale mostem se nezabývali. 8. srpna pokračovali v posunu. A most spadl," líčil Jícha. Obvinění vinu odmítají.

Policie se nadále zkoumá, jakou odpovědnost na nehodě nese hlavní dodavatel, investor - krajský úřad Moravskoslezského kraje, jenž měl provádět dozor, Správa železniční a dopravní cesty a další organizace. Tato šetření policisté zatím neuzavřeli.

"Prověřujeme všechny. Čekáme však ještě na zásadní znalecký posudek, který budeme mít počátkem roku," řekl Jícha. "Pak budeme porovnávat znalci stanové příčiny pádu mostu s povinnostmi jednotlivých osob," dodal Jícha.

 

Právě se děje

Další zprávy