Nová data o ovzduší: Víc lidí dýchá nebezpečný prach

Pavel Baroch
11. 7. 2011 14:15
Minulý rok byly koncentrace překročeny na 25 stanicích, předloni jen na 14
Smog na Ostravsku. V poslední době už skoro běžný stav.
Smog na Ostravsku. V poslední době už skoro běžný stav. | Foto: Petr Mareček

Praha - V českém ovzduší vloni výrazně přibylo nebezpečných prachových částic.

Podle aktuálních údajů Českého hydrometeorologického ústavu byly povolené roční průměrné limity překročeny na 25 stanicích. V roce 2009 to bylo jenom na 14 stanicích.

Meziročně se rovněž zvýšily koncentrace jemného prachu v ovzduší. Na Ostravsku - nejvíce znečištěném regionu - překročily na některých místech výrazně 60 mikrogramů na metr krychlový.

O rok dříve byly hodnoty jen mírně nad 50 mikrogramy. Povolený roční průměrný limit je přitom 40 mikrogramů.

Jemný prach je nebezpečný, protože proniká až hluboko do dýchacího ústrojí, a mohou se na něj navíc vázat i další nebezpečné látky včetně karcinogenních.

Více prachu i rakovinotvorných látek

Je to už druhá špatná zpráva o českém ovzduší. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu totiž loni kromě prachu přibylo v ovzduší rovněž rakovinotvorného benzo(a)pyrenu.

TOP TEN

(roční průměrná koncentrace v mikrogramech na metr krychlový)

  • Stehelčeves: 89,8
  • Věřňovice: 66,1
  • Bohumín: 63,9
  • Ostrava-Radvanice: 61,7
  • Karviná: 54,4
  • Český Těšín: 53,5
  • Karviná: 52,9
  • Ostrava-Přívoz: 52,1
  • Ostrava-Fifejdy: 51,3
  • Ostrava-Zábřeh: 51,0

 

"Benzo(a)pyren začíná být skutečně dost velký problém," řekla Aktuálně.cz Jana Ostatnická z hydrometeorologického ústavu.

Pracovníci ústavu v současnosti všechna data vyhodnocují, aby mohli například sestavit podrobnou mapu znečištění, včetně údajů o tom, kolik lidí musí dýchat znečištěný vzduch.

Dominance Ostravska

Údaje rovněž potvrzují dominanci Ostravska ve znečištění ovzduší jemnými prachovými částicemi. V desítce nejvíce znečištěných míst republiky je devět právě z tohoto regionu.

Jedinou obcí, která se do první desítky kromě Ostravska dostala, je nevelká středočeská Stehelčeves.

Jenže její případ je netypický. Vysoké koncentrace polétavého prachu byly způsobeny tím, že se v obci budovala kanalizace a měřicí stanice byla v těsné blízkosti stavby.

Pokud by se Stehelčeves vyškrtla, bylo by v první desítce míst s nejvyššími průměrnými ročními koncentracemi jemného prachu výhradně Ostravsko.

Klaus brzdí regulaci znečišťovatelů

Ve stejnou dobu, kdy Český hydrometeorologický ústav zveřejnil nepříznivá čísla o českém ovzduší, vetoval prezident Václav Klaus novelu zákona o ochraně ovzduší.

Ta dává radnicím pravomoc zřídit takzvané nízkoemisní zóny, kam nebudou smět jezdit stará čoudící auta. A kraje mají získat možnost stanovit emisní stropy a tím hranici znečišťování ovzduší pro skupiny podniků ve "špinavém" regionu.

Předkladatelé novely, mezi nimiž byl i exministr životního prostředí Pavel Drobil, si od nových pravidel slibovali, že pomohou zlepšit vzduch především na Ostravsku.

"Předkladatelé zákona jako svůj cíl deklarovali především zlepšení životního prostředí na Ostravsku, a to formou omezení průmyslových emisí a formou regulace dopravy. Nástroje, které mají dosažení tohoto cíle přinést, však životnímu prostředí nepomohou, ale jako nepřímý efekt zhorší prostředí právní a podnikatelské," zdůvodnil své veto Klaus.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy