Nomura prohrála s ČSOB sedmiletý spor o miliardy

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
24. 6. 2009 14:45
Spor dnes rozhodl Městský soud v Praze
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Japonská společnost Nomura dnes u soudu prohrála mnohaletou právní bitvu, kterou vede s Československou obchodní bankou kvůli zkrachovalé Investiční a poštovní bance.

Městský soud v Praze zamítl žalobu Nomury, která po ČSOB žádala necelou miliardu eur jako odškodnění za to, že přišla o IPB. Podle Nomury se ČSOB dopustila nekalé soutěže a poškodila ji tak jako konkurenta.

Na tuto argumentaci ale soud nepřistoupil.

"Soud žalobu zamítl. Žalobce nebyl soutěžitelem na trhu," řekl Aktuálně.cz mluvčí soudu Petr Kulawiak.

Nomura nejprve žádala od ČSOB dokonce třicet miliard českých korun. Následně požadavek snížila na dvacet.

Rozsudek v jednom z nejdůležitějších sporů, který spolu dva bankovní obři vedou, padl po sedmi letech. Spor ale nemusí být u konce. Proti dnešnímu rozhodnutí je možné odvolání k Vrchnímu soudu v Praze.

Ani ČSOB odškodnění za České pivo nevysoudila

Podle informací Aktuálně.cz se Nomura snažila u soudu dokázat, že ČSOB se spikla s českým státem, aby ji připravila o IPB. Jako důkaz měla posloužit i kniha Kmotr Mrázek reportéra Jaroslava Kmenty, kde je popisována komunikace mezi ČSOB a ministerstvem financí.

Ani na tyto argumenty ale Městský soud v Praze nepřistoupil.

Popsaný spor se netýká mimosoudního vyrovnání, které s Nomurou uzavřel český stát.

Stejně jako neúspěšná žaloba, kterou na Nomuru naopak podala ČSOB kvůli kauze, pro kterou se vžil název České pivo. Za obchody Nomury s akciemi plzeňského Prazdroje a Radegastu žádala ČSOB odškodné, které se rovněž blížilo miliardě eur.

Definitivní slovo má říct ještě Nejvyšší soud.

Jediným významným pohrobkem kauzy IPB tak zůstává arbitráž českého státu a ČSOB v Paříži. Česko požaduje po bance v tomto sporu 34 miliard, které měla získat s převzetím IPB. To, že IPB měla takovou cenu, dokládá nález z arbitráže státu s Nomurou.

Naopak ČSOB požaduje po Česku asi 1,7 miliardy za pohledávku J. Ring.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy