Noční vlci dorazili do Prahy, motorkáře přišli na Olšany podpořit Foldyna a Semelová

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 6. 5. 2019 17:06
Členové kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci se v pondělí na své cestě do Berlína zastavili na Olšanských hřbitovech v Praze, aby uctili památku ruských vojáků padlých za druhé světové války. Více než stovku ruských i českých motorkářů přišly podpořit další desítky příznivců. U brány na hřbitov pak ne ně čekaly dvě desítky demonstrantů s vlajkami EU, USA a NATO. Konflikt ale podle reportéra ČTK hned v počátku policisté zažehnali. Obě skupiny pak oddělili těžkooděnci.
Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) podpořil Noční vlky a poučoval odpůrce jízdy motorkářů. | Video: Blahoslav Baťa

Kontroverzní motorkářský klub, který je znám vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho odpůrci označují za extrémní nacionalisty, jejich jízdy Evropou za provokaci.

"Chceme demonstrovat příslušnost České republiky k Západu. Naše akce není namířena proti památce padlých rudoarmějců," řekl jeden z protestujících Jiří Cihlář.

"Nesouhlasíme však s jízdou Nočních vlků, která je propagací putinovského režimu," dodal. Demonstranti a návštěvníci pietního aktu, mezi kterými byli Rusové i Češi, se před hřbitovem několikrát slovně střetli. Příjezd motorkářů doprovázel potlesk i pískot.

Motorkáři spolu s dalšími položili věnce a květiny k památníku padlých vojáků. Na akci dorazili stejně jako loni poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna a bývalá komunistická poslankyně Marta Semelová, které protestující označili za kolaboranty. Při pietním aktu pak protestující vyvěsili přes zeď hřbitova transparent s nápisem, že za počátkem druhé světové války stál Hitler spolu se Stalinem a pakt Molotov-Ribbentrop. 

Jeden z českých příznivců Nočních vlků se pokusil při odchodu z pietního místa strhnout plakát demonstrantů. Konflikt policisté zažehnali, než stačil přerůst v potyčku, a mezi obě skupiny pak nastoupili policejní těžkooděnci.

Jízdu z Moskvy do Berlína k výročí konce druhé světové války uspořádali ruští motorkáři již popáté. Přijeli od Brna, v poledne se setkali se svými českými příznivci na čerpací stanici na dálnici D1 u Průhonic.

Skupina zhruba 80 motorek a několika osobních aut, na kterých byly upevněny ruské, sovětské i české vlajky, ale také vlajky mezinárodně neuznávaných separatistických území na východě Ukrajiny, poté s policejním doprovodem vyrazila po dálnici k Praze. České motorkáře předtím ještě zkontrolovala policejní hlídka.

Ministerstvo nepovažuje manifestaci za šťastnou

"Příjezd motorkářského gangu Noční vlci nepovažujeme za oficiální reprezentaci Ruské federace při uctění památky rudoarmějců padlých při osvobozování části Československa v roce 1945," sdělil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michal Bucháček. Podle něj členové gangu  nereprezentují padlé a jejich rodiny a celou manifestaci nepovažuje ministerstvo za šťastnou. 

Také připomněl, že členové motorkářského gangu musí během svého pobytu na území České republiky musí dodržovat české zákony a předpisy stejně jako ostatní cizinci. "Na zajištění bezpečnosti a pořádku budou dbát příslušné státní autority," dodal Bucháček.

Noční vlci už několik let pořádají jízdy Evropou do Berlína u příležitosti výročí konce druhé světové války. Některé země tyto výpravy považují za provokaci a hodnotí je jako bezpečnostní riziko. Vůdce spolku Alexandr Zaldostanov je na sankční listině Spojených států i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu.

Loni 7. května došlo v Praze k ostrým slovním přestřelkám mezi stoupenci a odpůrci Nočních vlků. Zapojil se do nich i poslanec a donedávna místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který se netají obdivem k ruským motorkářům. Za incident sklidil kritiku i od svých spolustraníků.

Většinu československého území osvobodila od nacistické okupace Rudá armáda, západní část země americké jednotky. Při osvobozování Československa padlo zhruba 150 tisíc sovětských vojáků.

Prohlédněte si, jak příjezd Nočních vlků vypadal loni:

 

Právě se děje

Další zprávy