Noční déšť rozvodnil řeky na Moravě a ve východních Čechách, mohou uzavřít silnice

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2020 9:14
Noční déšť způsobil rozvodnění některých řek na Moravě a východě Čech. Na devíti místech byl nad ránem dosažen třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Vyplývá to z dat na hydrologickém webu Českého hydrometeorologického ústavu k dnešním 07:00.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Marcela Hronová

V noci podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pršelo postupně v celém Česku. Největší úhrny, od 30 do 60 litrů vody na metr čtvereční, zaznamenali meteorologové v severovýchodní polovině země a na Českomoravské vrchovině. Nejvíce srážek, přes 90 litrů vody na metr čtvereční, spadlo na severním návětří Jeseníků. "Během dne bude srážková činnost v zasažených oblastech postupně slábnout a bude se přesouvat k severozápadu, zejména do vrcholových oblastí Krušných hor," informoval ráno ČHMÚ.

Vydatný noční déšť zvedl hladiny některých řek a potoků. Varování meteorologů před rizikem vzestupu hladin platí pro severovýchodní Čechy a Moravu se Slezskem s výjimkou jihu Vysočiny, části Jihomoravského kraje a jihu Olomouckého kraje.

Nejvyšší stupeň povodňově aktivity platil dnes kolem 07:00 na devíti měřicích stanici, mimo jiné na Novohradce v Luži na Chrudimsku, Třebůvce v Hraničkách, nad nádraží na řece Bystřičce na Vsetínsku nebo na Bečvě v Teplicích. Na dalších zhruba třech desítkách místech byl dosažen druhý stupeň povodňové aktivity, například na Třebovce v Ústí nad Orlicí, Opavici v Krnově, Jičínce v Novém Jičíně nebo na Vsetínské Bečvě ve Vsetíně. První, tedy nejnižší stupeň platil na více než pěti desítkách míst na Moravě a na severovýchodě Čech.

Meteorologové varují, že voda z rozvodněných řek a potoků může zaplavit níže položené obydlené oblasti a komunikace. Některé silnice a mosty proto mohou být uzavřeny.

V Pardubickém kraji je kvůli záplavám je neprůjezdná silnice třetí třídy Luže - Doly. Pod vodou a uzavřená je také menší komunikace na průjezdu Hrochovým Týncem na Chrudimsku. V Jaroměřicích na Svitavsku z polí na silnici teče nános bahna s větvemi, projet se dá se zvýšenou opatrností.

V Královéhradeckém kraji bojovali hasiči i se sněhem

Silné deště zvedly v hradeckém kraji v noci na středu hladiny Stěnavy na Náchodsku a Divoké Orlice v Orlických horách na první až druhé stupně povodňové aktivity. V Krkonoších napadl první sníh nadcházející zimy. Meteorologové vydali výstrahu před záplavami, silným deštěm a sněžením pro Trutnovsko, Náchodsko a Rychnovsko.

Hasiči v kraji měli od půlnoci do dnešního rána 15 výjezdů ke stromům polámaným větrem a sněhem. "Odstraňovali jsme popadané stromy a větve z komunikací. Ve většině případů zasahovaly jednotky na Trutnovsku v horských oblastech. Nebylo výjimkou, že v jednom místě spadlo několik stromů najednou. Nikdo nebyl zraněn," řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Ústecký kraj čekají další srážky

Meteorologové varují před vydatnými srážkami na některých místech v Ústeckém kraji. Ve Šluknovském výběžku a v Děčíně platí výstraha před velmi vydatným deštěm s úhrny srážek až 80 milimetrů, říční toky by se tam mohly rozvodnit. Hasiči od rána vyjeli k devíti událostem, jednalo se převážně o popadané stromy. Na Twitterovém účtu to dnes uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Srážky s úhrny kolem 40 milimetrů dnes očekávají meteorologové v Ústí nad Labem, Teplicích, Litvínově, Chomutově a v Kadani. Místy nad 700 metry nad mořem by mohlo napadnout deset centimetrů mokrého sněhu. Na hřebenech hor může spadnout až 20 centimetrů sněhové pokrývky. Těžký mokrý sníh může lámat stromy, uvedli meteorologové na svém webu.

Na Zlínsku voda zatopila školku

Vydatné srážky zvedly hladiny řek v Libereckém kraji, zejména na Liberecku. Na druhém stupni je potok Řasnice ve Frýdlantu na Liberecku a na první Smědá v nedaleké Višňové a také Nisa v Liberci. Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Hasiči měli za noc 24 výjezdů, nejčastěji na Semilsku a Liberecku. Jednalo se zejména o popadané stromy a větve přes komunikaci, uvedli hasiči na Twitteru.

Vytrvalý déšť zvedl hladiny mnoha vodních toků ve Zlínském kraji. Třetí stupeň povodňové aktivity značící ohrožení platil ráno na říčce Bystřičce nad přehradou, situace tam ale kolísá. Podle mluvčího Povodí Moravy se zatím voda rozlévala mimo zastavěná území. Hasiči od rána vyjížděli odčerpávat vodu, stavěli hráze z pytlů s pískem nebo čistili propustky. Na dvou místech voda zaplavila cesty. Ve Valašské Bystřici na Vsetínsku se dostala voda do mateřské školy.

V Moravskoslezském kraji přestane pršet až ve čtvrtek

Vydatné noční deště zvedly hladiny řek na severní Moravě. Na šesti místech Moravskoslezského kraje platí od rána třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení. Pršet má přestat až ve čtvrtek. Na některých místech se podle hasičů voda dostala do sklepů domů. Omezila i provoz na dálnici D1 u Vrbice na Karvinsku.

Stav ohrožení se od rána týká Polančice v Polance, Seziny v Bravanticích, Bílovky ve Velkých Albrechticích a Bílovci, Odře v Odrách a Opavy v Držkovicích. První stupeň povodňové aktivity podle mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárky Vlčkové ráno platil na 30 místech Moravskoslezského kraje a druhý na devíti.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 45 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy