reklama
 
 

Noční bouřky zasáhly Česko. V Jihomoravském kraji vyjížděli hasiči každých deset vteřin

AKTUALIZOVÁNO 11. 8. 2017
Více než 700 výjezdů kvůli následkům bouřek měli hasiči v Česku v noci na pátek. Odklízeli zejména popadané stromy, v práci nadále pokračují. Stromy zablokovaly i železniční dopravu z České Třebové na Moravu a na východě republiky se ocitlo stovek domácností bez elektřiny. Nejvíce práce měli hasiči v Jihomoravském kraji, kteří museli vyjet 330krát. "V největším shonu dispečeři vysílali jednotku každých deset vteřin," řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Brno - V noci na pátek se přes Česko přehnaly další bouřky, nejvíce potrápily Moravu. V celém Česku měli hasiči kvůli následkům bouřek přes 700 výjezdů, odklízeli popadané stromy. Popadané stromy například zastavily vlaky v koridoru z České Třebové na Moravu a na východě země přerušily dodávky elektřiny do stovek domácností. Kromě větru a deště navíc poničil nejméně 15 rodinných domů na Kroměřížsku údajně i kulový blesk. Bouřky zasáhly Česko také v pátek.

Podle informací ČHMÚ na facebooku se přes Česko v posledních dvou nocích asi přehnaly dvě bouře zvané derecho. Jde o větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Bouře postupující v noci na čtvrtek z Rakouska přes Moravu do Polska způsobila škody v pásu přes 700 kilometrů.

Bouře na Moravě ve čtvrtek večer vznikla nad Itálií a cestou přes Chorvatsko, Slovinsko, Rakousko, Moravu a Polsko byl pás škod přes 600 kilometrů. V Česku se v posledních letech vyskytují v průměru dvakrát do roka. Pokud se předběžné zjištění meteorologů potvrdí, bude to letos třetí a čtvrté derecho.

Pošlete nám video z bouřek a odměníme vás:

Nahrajte vaše videa a fotky
Získejte odměnu 500 Kč za každé vaše publikované video nebo 100 Kč za každou vaši publikovanou fotografii
Jméno:
E-mail:
Popis:
Nahráním souboru udělujete společnosti Economia, a.s. licenci v rozsahu čl. 4, odst.6 Všeobecných smluvních podmínek; Economia, a.s. neodpovídá za obsah nahraných souborů.

"Od 22:00 hodiny do 7:00 hodiny ranní vyjeli hasiči v souvislosti s bouřkami k 710 událostem. Jednalo se především o popadané stromy a větve na komunikacích, na drátech elektrického vedení, na autech a cyklostezkách," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Nejvíce událostí bylo podle ní v krajích Jihomoravském, Olomouckém, Pardubickém a na Vysočině.

Provoz vlaků na hlavní trati z České Třebové na Moravu stál ráno zhruba hodinu a půl. Obnoven byl v 7:10. Po noční bouřce bylo porušeno trakční vedení a zabezpečovací zařízení ve stanici Třebovice v Čechách. Zpoždění nabíraly i desítky vlaků směrem na Prahu.

Na brněnském letišti musela mimořádně přistát kolem půlnoci dvě letadla, která nemohla přistát v cílové destinaci. Zhruba hodinu a půl se zdrželo v Brně letadlo mířící z Birminghamu do Bratislavy, stejnou dobu i letadlo z Kolína nad Rýnem do Vídně. "Odletěla poté, co se zlepšilo počasí na cílovém letišti. Provozu na našem letišti se počasí nijak nedotklo," uvedla mluvčí letiště Kateřina Pichalová.

Bez proudu se po bouřkách ocitly stovky domácností na východě republiky, řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "Není to kalamitní stav," řekl. Jde hlavně o Olomoucký, Pardubický a Královéhradecký kraj.

Společnost E.ON eviduje po nočních bouřkách a silném větru 64 poruch na vysokém napětí a 160 na nízkém napětí, číslo se bude měnit. "Nejvíce poruch bylo okolo půlnoci, kdy bylo rázem 110 tisíc odběratelů bez dodávky elektrické energie," uvedla mluvčí společnosti Božena Herodesová. K osmé hodině ranní už bylo bez dodávek pouze 10 tisíc odběratelů.

Bouřky opět zaměstnaly zejména hasiče. Jen v Jihomoravském kraji registrují od čtvrtečních 17:00 do pátečního rána kolem 350 výjezdů. "Je to extrémní počet, v největším shonu dispečeři vysílali jednotku každých deset vteřin," řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Větší počet výjezdů měli i energetici a na brněnském letišti musela kvůli počasí v Bratislavě a Vídni mimořádně přistát dvě letadla.

V Moravskoslezském kraji hasiči vyjížděli 160krát, nečastěji odstraňovali spadlé stromy a větve. Největší problémy byly na Opavsku, kde vyjížděli dvaasedmdesátkrát.

Krátce po půlnoci udeřily bouřky na Olomoucku a Šumpersku. Od půlnoci hasiči v Olomouckém kraji zasahovali u 90 událostí. Kvůli překážce na trati ráno nejezdily vlaky na trati z Hanušovic do Starého Města pod Sněžníkem. Už ve čtvrtek kraj zasáhly dvě vlny bouřek, a profesionální i dobrovolní hasiči za čtyřiadvacetihodinovou směnu evidují 250 zásahů.

Kvůli překážce na trati ráno nejezdily vlaky z Hanušovic do Starého Města pod Sněžníkem. Na jihu Olomouckého kraje a severně od Brna vítr poškodil v lesích 60 000 metrů krychlových dřeva. Do některých lesů asi bude zakázán vstup. Na Vysočině vyjeli hasiči asi devadesátkrát a desítky výjezdů měli i v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

Hasiči ve Zlínském kraji zaznamenali kvůli večerním a nočním bouřkám doprovázeným silným větrem zhruba 80 výjezdů. Nejzávažnější situace panovala v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku, kde poškodil nejméně 15 rodinných domů kromě větru a deště zřejmě i kulový blesk.

"Vypadalo to jako ohnivá koule," popisoval blesk jeden z poškozených, Vladimír Prudík. "Viděl jsem, jak to jiskří a jak kolem letěl kulový blesk. Měl tak 12 centimetrů," uvedl Martin Adamčík, který blesk viděl z balkonu. V kraji byl také kvůli stromům popadaným během bouřky od rána zhruba do 13:00 uzavřený Baťův kanál mezi Strážnicí a Petrovem na Hodonínsku.

Drama na noční obloze. Sociální sítě jsou plné blesků z bouřky, která zasáhla Česko | Video: Robert Moutelík, instagram/666cruelanicky, instagram/miraflam |  00:29

autor: ČTK | 11. 8. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama