Noční bouřky: Problémy na železnici i zatopené domy

ČTK Domácí ČTK, Domácí
4. 8. 2013 10:18
Hasiči pomáhali s čerpáním vody nebo likvidovali překážky na silnicích
Bouřka. Ilustrační foto.
Bouřka. Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Noční bouřka způsobila problémy na železniční trati z Prahy do Berouna. Na dalších místech hasiči odstraňovali spadlé stromy nebo odčerpávali vodu.

Jinak bouře nezpůsobila takové škody jako minulý týden. Hasiči podle mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Zaoralové zaznamenali celkem 138 zásahů.

"Hasiči nejčastěji odstraňovali popadané stromy, hlavně ze silnic, kde bránily v průjezdu, ale také na železnici," uvedla Zaoralová. Místy stromy spadly i na auta či střechy domů. "Zajišťovali jsme také utržené kusy střech," doplnila.

Problémy na železniční trati

Mezi Dobřichovicemi a Řevnicemi popadaly na trať stromy a je poškozená trolej. Pro osobní vlaky byla v tomto úseku zavedena náhradní autobusová doprava, rychlíky jezdí po objízdné trase.

Vzhledem k tomu, že je objízdná trasa pro rychlíky delší, tak podle Pistoriusové nabírají zpoždění 20 až 30 minut. Zprůjezdnění jedné koleje se předpokládá kolem 12:00.

Oprava poškozeného trakčního vedení nad druhou kolejí podle Pistoriusové však potrvá zřejmě několik dní. "Na trati proto budou vznikat zpoždění," řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Noční bouřky jinak ve Středočeském kraji nenapáchaly vážnější škody. Hasiči měli podle operačního důstojníka pouze několik výjezdů kvůli popadaným stromům a jedno nebo dvě čerpání vody ze sklepů.

"Nebylo to nic enormního," řekl ČTK operační důstojník hasičů.

Na Plzeňsku hořel dům

Zhruba desítku výjezdů měli v noci na neděli hasiči v Plzeňském kraji kvůli bouřce.

Na několika místech pomáhali s čerpáním vody nebo likvidovali překážky na silnicích. Bouřka ale byla zřejmě i příčinou požáru rodinného domu ve Vstiši na Plzeňsku.

"U požáru ve Vstiši zasahovaly tři jednotky hasičů. Příčinou byl pravděpodobně zásah blesku," uvedl řídící důstojník krajských hasičů.

Jak uvedl, bouřka nebyla natolik prudká, aby způsobila větší škody nebo lokální záplavy. "Šlo o klasickou letní bouřku," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

České rafinérie mají pro případ nouze zásoby ropy na 100 dní

Českých rafinérií se dnes spuštěné unijní embargo na dovoz ruské ropy zatím netýká, v případě přerušení dodávek mají nouzové zásoby zhruba na 100 dní. Uvedl to sdělil šéf Státní správy hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. V zemích Evropské unie dnes začal platit zákaz dovozu ruské ropy na tankerech, který má Moskvu připravit o část zdrojů na financování válečné agrese proti Ukrajině. Česka se embargo zatím netýká.

Evropský blok se na ropném embargu shodl v rámci série sankcí přijatých od únorového začátku ruské invaze. Dovoz ropovodem Družba, který se týká České republiky, Slovenska a Maďarska, má zatím časově nespecifikovanou výjimku. "Výjimka je pro Českou republiku velmi důležitá, protože rafinérie v Litvínově je stále dominantně závislá na zpracování ruské ropy," zdůraznil Švagr.

Rusko v reakci na unijní embargo už dříve avizovalo, že bude svou surovinu vyvážet jinam. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že Moskva chystá vlastní reakci na kroky západních zemí. Pokud by výsledkem bylo omezení dodávek ropy i přes ropovod Družba, je správa státních rezerv podle Švagra připravená rychle poskytnout nouzové zásoby ropy. Těch má nyní na asi 88 dní, při započítání komerčních zásob Unipetrolu by celkové zásoby pro litvínovské rafinérie měly podle Švagra vystačit na přibližně 100 dní.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Největší proces v historii Belgie. Začal soud k teroristickým útokům z roku 2016

V Belgii v pondělí začal největší soudní proces v historii země. Souzeni jsou pachatelé teroristických útoků, při nichž v březnu 2016 přišlo o život 32 lidí a přes 300 dalších utrpělo zranění. Zahájení podle tiskových agentur provázely emoce pozůstalých a obětí. Mezi deseti obžalovanými jsou i Mohamed Abrini a Salah Abdeslam, kteří už byli letos ve Francii odsouzeni k doživotnímu trestu za teroristické útoky v Paříži z roku 2015. Při nich zahynulo 130 lidí.

Proces, který má trvat několik měsíců, oživil bolestné vzpomínky lidí, kteří přišli o své blízké, utrpěli zranění nebo byli svědky útoků, při nichž se v Bruselu 22. března 2016 během ranní dopravní špičky odpálili tři sebevražední atentátníci. Při dvojitém sebevražedném útoku na letišti Zaventem zahynulo 16 lidí a dalších 16 zemřelo při atentátu ve stanici metra Maalbeek. K účasti na soudních jednáních se registrovalo asi tisíc lidí.

"Včera v noci jsem nemohla spát," řekla novinářům před zahájením procesu Christelle Giovannettiová, která nyní kvůli zraněním utrpěným při bombovém útoku v metru nosí naslouchátka. Sylvie Ingelsová, která se nacházela v blízkosti první bomby na letišti, uvedla, že v posledních dnech měla opakovaně noční můry. "Pokud dnes přijdu, tak proto, abych udělala tento krok a překonala svůj strach. Je důležité být tady. Je to jejich soud, ale také náš. Čekáme na nějaké odpovědi," řekla agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy