NKÚ: Severovýchod chybně rozdal dotace za 27,4 milionu

Domácí Domácí
10. 9. 2012 13:57
ROP Severovýchod se brání proti kritice: Jsme transparentní. Na rozdíl od jiných
Zdeněk Semorád, ředitel Úřadu Regionální rady Severovýchod
Zdeněk Semorád, ředitel Úřadu Regionální rady Severovýchod | Foto: Regionální rada Severovýchod

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil nesrovnalosti v regionálním operačním programu (ROP) u Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod.  Ta se proti závěrům ohradila.

Kontroloval její hospodaření v letech 2007-2011. Kontroloři prověřili 13 projektů za 373,4 milionu korun a zjistili, že 27,4 milionu bylo proplaceno neoprávněně.

Regionální rada přitom v kontrolovaném období prověřovala každou žádost o proplacení dotace. Pochybení odhalená NKÚ ale přesto jako nedostatky neuvedla.

"Podmínky dotačních smluv jsou velmi tvrdé a už i drobné porušení povinností uvedených ve smlouvách by mělo vést k vrácení neoprávněně čerpané části dotace. Teoreticky by tak příjemci podpory měli všechny neoprávněně čerpané dotace vrátit," říká tisková mluvčí NKÚ Olga Málková. "Regionální rada jim ale vratku může snížit nebo úplně odpustit," dodává.

Mluvčí Regionální rady Severovýchod Eva Jouklová údaje NKÚ zpochybňuje a tvrdí, že si kontrolní úřad u nich vyzvedl 28 projektů  za 1,1 miliardy korun. Namítá rovněž, že částka chybně proplacených 27,4 milionů korun odpovídá sto procentům chybné zakázky, nikoli skutečným sankcím, které na chybující příjemce dopadnou. Ve skutečnosti tedy podle ní půjde o pouhých 4,2 milionu korun.

Severovýchod: V hodnocení jsme nepochybili

Nejvyšší kontrolní úřad kontroloval jak příjemce dotací, tak regionální radu, která projekty vybírá a dohlíží na jejich průběh i vyúčtování. A právě v kontrole měla mít rada velké mezery.

"Například technickou kvalitu projektů, která má 40% podíl na výsledném hodnocení, posuzoval v letech 2007-2009 jen jeden externí odborník. Na základě jeho názoru rada schválila 100 projektů s dotacemi za 3 miliardy korun. Regionální rada porušila 'pravidlo čtyř očí', tedy že projekty mají hodnotit dva nezávislí znalci," uvádí mluvčí.

I tuto část výtek rada zpochybňuje. Projekty do roku 2009 prý hodnotili dva lidé z Úřadu Regionální rady, jeden odborník na technickou kvalitu a šest členů expertní komise, tedy celkem devět lidí.

"Kromě toho však neexistuje žádná zákonná nebo jiná norma, která přikazuje využít k hodnocení dva nezávislé experty," říká k tomu Zdeněk Semorád, ředitel Úřadu Regionální rady Severovýchod. 

Hodnocení potřebnosti a relevance projektů, které mělo také 40% podíl na výsledné známce, pak měla na starosti šestičlenná komise expertů.

"Její členové ale přidělovali body jednotlivým projektům bez jediného slova odůvodnění. Hodnocení tak bylo subjektivní a fakticky nepřezkoumatelné," upozorňuje Olga Málková.

Jako příklad uvádí projekt rekonstrukce Františkánského kláštera v Hostinném. Zatímco v jednom kole výzvy neuspěl, v následujícím už vybrán k realizaci byl. A to přesto, že obsah projektu se nezměnil.

Regionální rada se brání tím, že druhé hodnocení projektu se již řídilo novým "Programem rozvoje Královéhradeckého kraje 2008 - 2010". 

Nedostatky u příjemců dotací Severovýchod uznává

NKÚ našel nedostatky i u příjemců dotací. Týkaly se především porušování rozpočtové kázně.

"Například město Lázně Bohdaneč neoprávněně čerpalo 4,4 milionu korun. Porušilo totiž podmínky pro zadávání veřejné zakázky, které byly součástí smlouvy o poskytnutí dotace," říká mluvčí.

S tímto bodem se "Severovýchod" ztotožňuje: " Město podle všeho čeká dle pokynů Evropské komise za toto pochybení 5% krácení dotace vyplacené na dotčenou zakázku. Z proplacených 51,2 milionů korun bude město pravděpodobně vracet 2,4 miliony korun, dodává k tomu mluvčí rady Eva Jouklová.  Rozhodnout má Výbor Regionální rady 1. října.

Obdobný problém odhalili kontroloři i u stavby sportovního hřiště v obci Křižany, která zadala část veřejné zakázky přímo jednomu dodavateli. A to přesto, že podle smlouvy o poskytnutí dotace měla nejdříve písemně oslovit alespoň tři dodavatele a požádat je o předložení nabídky.

Tento případ je však podle Jouklové  již vyřešen. "Příjemce dotace fakturoval  jiný povrch, než jaký byl definován v projektu a na hřiště dodán. V pátek 7. 9. obec zaplatila 1,4 miliony korun, takže Regionální rada už neoprávněně proplacené prostředky získala zpět."

Ředitel: Jsme transparentní. Na rozdíl od jiných operačních programů

Úřad Regionální rady Severovýchod podle svého ředitele Zdeňka Semoráda má svědomí čisté a snaží se o co největší transparentnost." Veškeré operace s projekty jsou veřejně přístupné na internetu, čímž úřad výrazně překračuje praxi běžnou u ostatních operačních programů," říká Semorád.

Podle jeho slov pak jako jediný orgán řídicí operační program v České republice rovněž nechali prověřit rozpočet všech projektů, u nichž se při výběrovém řízení losovalo a které vykazovaly shodné nebo podobné s těmi, které loni v říjnu označila Policie ČR jako podezřelé.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková

Ve věku 84 let v pátek zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková. Zásadní měrou se zasloužila o vydání díla básníka Jiřího Ortena, věnovala se také literární tvorbě v terezínském ghettu.

Marie Rút Křížková se narodila v roce 1936 ve středočeském Miličíně. V roce 1968 absolvovala dálkově Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština ­ pedagogika, specializace literární historie. Působila jako učitelka, vychovatelka, odborná pracovnice v Památníku Terezín a Středočeské galerii v Praze. Za normalizace byla Křížková lesní dělnicí a třídičkou pošty. Své zážitky z té doby sepsala do díla Svědectví, které nemohlo být vysloveno. Mluvčí Charty 77 byla od února 1983 do ledna 1984.

Křížková má tři dcery. Jednou z nich je herečka a moderátorka Ester Janečková, která je nemanželským dítětem divadelního režiséra a dramaturga Oty Ornesta, staršího bratra Jiřího Ortena.

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy