NKÚ podává trestní oznámení, správa pohledávek má chyby

Domácí Michal Žák Domácí, Michal Žák
Aktualizováno 10. 2. 2014 10:44
Ministerstvo financí spravuje pohledávky za 16 miliard, vymohlo jen 299,3 milionu
Nový ministr Andrej Babiš nechá vše prověřit.
Nový ministr Andrej Babiš nechá vše prověřit. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo financí není úspěšné při vymáhání zahraničních pohledávek. Vyplývá to z kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Ke konci roku 2012 spravovalo "zahraniční pohledávky civilního charakteru" za přibližně 16 miliard korun. Ovšem v kontrolovaných letech 2011 a 2012 z nich inkasovalo pouze 299,3 milionu korun.

Úřad má navíc podezření na porušení povinnosti při správě cizího majetku, a to za 2,6 milionu korun. Podává proto trestní oznámení na neznámého pachatele.

Ministr financí Andrej Babiš nechá fungování odboru, který má vymáhání pohledávek na starosti, prověřit.

"Ministr také chce znát celkovou částku, kterou se podařilo získat ze zahraničních pohledávek zpět do státního rozpočtu včetně potřebných detailů rozhodnutí o prominutí pohledávek," řekl ČTK mluvčí resortu Marek Zeman.

6300 za správu účtu

Jak upozornila mluvčí úřadu Olga Málková, ministerstvo financí využívá při správě zahraničních pohledávek "specifických služeb jedné z bank". Většinou se jedná o vedení evidenčních účtů, výpočet úroků a zpracování zpráv.

Foto: Reuters

Ačkoliv náklady klesly ze 40 milionů v roce 1997 na 14,1 milionu v roce 2012, NKÚ i tak považuje částku za vysokou.

Správa jednoho evidenčního účtu totiž přijde na 6300 korun měsíčně, přičemž částka podle Málkové "u většiny účtů neodráží skutečnou pracnost při jejich vedení".

Ministerstvo rovněž u některých pohledávek uzavřelo zvláštní, tzv. deblokační smlouvy. Ty měly zajistit vymáhání pohledávek třetí stranou nebo jejich odprodej třetí straně. Kontroloři prověřili 7 z 11 smluv uzavřených za kontrolované období a zjistili, že ve všech případech byl deblokátor vybrán bez výběrového řízení.

"Smlouvy s deblokátory navíc neobsahovaly žádný institut zajištění pohledávky, přestože ministerstvo financí mělo na jejich základě inkasovat částky v řádu desítek milionů korun," shrnuje NKÚ.

Neefektivní systém

Finance navíc v letech 2006 a 2007 zaplatily celkem 2,2 milionu korun za informační systém, jehož prostřednictvím měly být pohledávky spravovány.

Foto: Ludvík Hradilek

"Systém ale ministerstvo nikdy nezprovoznilo, a tedy ani nikdy nevyužívalo. V roce 2011 celý projekt ukončilo. Zdůvodnilo to tím, že je finančně a uživatelsky neefektivní. Podle kontrolorů ministerstvo postupovalo nehospodárně, čímž porušilo rozpočtovou kázeň," vysvětlila Málková.

NKÚ proto pochybení nahlásil finančnímu úřadu. "Celkově se oznámení o porušení rozpočtové kázně týkalo prostředků ve výši 2,6 milionu korun. NKÚ v souvislosti s touto kontrolou podává i trestní oznámení na neznámého pachatele pro porušení povinnosti při správě cizího majetku," dodala mluvčí.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek ČTK řekl, že za jeho působení nebyla podepsána žádná deblokační smlouva bez výběrového řízení, která by byla nevýhodná pro stát. "Od roku 2007 jsem radikálně změnil systém vymáhání zahraničních pohledávek. Místo služeb deblokátorů jsem preferoval přímé jednání se státy s cílem zvýšit transparentnost, snižovat náklady a zvyšovat výtěžnost pro stát," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy