NKÚ: Nebezpečný odpad putuje na skládky bez poplatku

ČTK ČTK
1. 7. 2013 9:15
Je to až 99 % nebezpečného odpadu. Vybírání poplatků za skládky je komplikované
An elderly Uighur man sits on piles of garbage as he picks out the recyclable items at a recycling centre in Aksu
An elderly Uighur man sits on piles of garbage as he picks out the recyclable items at a recycling centre in Aksu | Foto: Reuters

Praha - Až 99 procent nebezpečného odpadu končí na skládkách podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) bez poplatku. Skládkaři totiž využívají měkkého zákona a odpad vykazují jako materiál na úpravy skládky.

Vyplývá to z kontrol výběru poplatků a pokut v letech 2007 až 2011, které úřad provedl. Navíc je vybírání peněz za odpad příliš komplikované, sdělila mluvčí NKÚ Olga Málková.

Úřad prověřoval od července 2012 do letošního ledna výběr poplatků a pokut za ukládání nebezpečného odpadu. Zaměřil se na 14 vybraných skládek z celého Česka, ministerstvo životního prostředí, Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) a Státní fond životního prostředí (SFŽP).

Nebezpečný odpad jako technologický materiál

Poplatek za nebezpečný odpad se dělí na základní složku pro obce a rizikovou složku, kterou dostává SFŽP. "I když sazba rizikové složky vzrostla v roce 2009 z 3300 na 4500 korun za tunu, příjem z této složky klesl mezi roky 2007 až 2011 téměř o polovinu, ze 107,8 na 59,2 milionu korun ročně," sdělila Málková.

"Důvodem je mimo jiné to, že zákon umožňuje ukládat nebezpečný odpad na skládky jako takzvaný technologický materiál na zajištění skládky a na terénní úpravy. Tyto kategorie jsou přitom od poplatků osvobozené," uvedla mluvčí NKÚ.

V roce 2011 bylo osvobozeno od poplatků dokonce 98,5 procenta nebezpečného odpadu uloženého na kontrolovaných skládkách. Přitom peníze z poplatků mají sloužit SFŽP na ochranu životního prostředí.

Kontrolu mají v rukou obce

Navíc je podle kontrolorů samotné vybírání poplatků či pokut za uložení nebezpečného odpadu příliš komplikované. Přestože riziková složka jde na účet SFŽP, sám fond nemůže výběr sledovat a kontrolovat.

Kontrolu mají v rukou jen obce jako příjemci základní složky poplatku. Případné porušení předpisů pak pokutuje ČIŽP, ale když sankci někdo nezaplatí, vymáhá ji celní úřad. Příjemci peněz z vymožených pokut jsou ale opět SFŽP a obce.

"NKÚ doporučuje přehodnotit nejen zákon o odpadech, ale i kompetence zainteresovaných orgánů," sdělila mluvčí úřadu. "Kontroloři také doporučují jednoznačně stanovit limit pro ukládání nebezpečných odpadů na skládky bez poplatku," doplnila.

Ministerstvo, které má mít hlavní dozor nad nakládáním s odpady, také nedostává informace o kontrolách prováděných kraji a obcemi.

"Zákon obcím ani krajským úřadům neukládá povinnost informovat ministerstvo o provedených kontrolách ani jejich výsledcích," upozornil NKÚ.

Ani SFŽP neměl k dispozici údaje o kontrolách. Kvůli tomu se v roce 2010 státní instituce dohodly, že fond bude muset nově vyhodnocovat kontroly příjmů z poplatků za odpad či provádět průběžné analýzy výsledků kontrol. "Tato dohoda však nemůže nahradit potřebnou právní úpravu," uvedl NKÚ.

 

Právě se děje

Další zprávy