NKÚ má znovu prověřit peníze na liberecký šampionát

ČTK ČTK
25. 6. 2011 10:28
Podnět mu k tomu dali poslanci ze sněmovního kontrolního výboru
Prezidentka lyžařského šampionátu Kateřina Nemannová pózuje s trofejí pro nejrychlejší ženu na desetikilometrové trati.
Prezidentka lyžařského šampionátu Kateřina Nemannová pózuje s trofejí pro nejrychlejší ženu na desetikilometrové trati. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad zřejmě opět prověří peníze vynaložené ze státního rozpočtu na liberecké mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009. Podnět mu k tomu dali poslanci ze sněmovního kontrolního výboru.

Vedení NKÚ se tímto podnětem zabývalo na svém posledním zasedání a dospělo k závěru, že ho využije při sestavování plánu kontrol na rok 2013. ČTK to řekl zdroj z úřadu.

Na rok 2013 úřad kontrolu zařadí z toho důvodu, že budou dobíhat programy, ze kterých se část nákladů financovala, uvedl zdroj. NKÚ už kontroloval investice vynaložené kvůli šampionátu v letech 2006 až 2008. Zjistil pochybení, a dokonce podal trestní oznámení.

Dluhy za desítky milionů

Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy zhruba za 112 milionů korun bez penále. Vláda letos v lednu uvedla, že stát žádné dluhy platit nebude a věřitelé se mají peněz domáhat soudně.

Poslanci se starším kontrolním závěrem NKÚ zabývali letos v lednu. Zpravodajka Zdeňka Horníková k tomuto bodu tehdy uvedla, že zatím všechny závěry ukazují na to, že byl porušován zákon o zadávání veřejných zakázek. Investice podle ní nebyly dobře připravené, nebylo zajištěno jejich financování a špatně fungovala i kontrola, řekla.

Neumannová tehdy v reakci uvedla, že hospodaření organizačního výboru bylo po dobu, kdy stála v jeho čele, pravidelně kontrolováno a "nikdy nebyly shledány žádné nesrovnalosti". Jedinou zprávou auditora, kterou úřady neschválily, byla podle ní hloubková kontrola hospodaření za bývalého vedení organizačního výboru.

Státní zástupce v březnu obžaloval v souvislosti s mistrovstvím dva muže. Jde o bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopu a podnikatele Josefa Nadrchala. Obžaloba je viní z pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy