NKÚ má znovu prověřit peníze na liberecký šampionát

ČTK ČTK
25. 6. 2011 10:28
Podnět mu k tomu dali poslanci ze sněmovního kontrolního výboru
Prezidentka lyžařského šampionátu Kateřina Nemannová pózuje s trofejí pro nejrychlejší ženu na desetikilometrové trati.
Prezidentka lyžařského šampionátu Kateřina Nemannová pózuje s trofejí pro nejrychlejší ženu na desetikilometrové trati. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad zřejmě opět prověří peníze vynaložené ze státního rozpočtu na liberecké mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009. Podnět mu k tomu dali poslanci ze sněmovního kontrolního výboru.

Vedení NKÚ se tímto podnětem zabývalo na svém posledním zasedání a dospělo k závěru, že ho využije při sestavování plánu kontrol na rok 2013. ČTK to řekl zdroj z úřadu.

Na rok 2013 úřad kontrolu zařadí z toho důvodu, že budou dobíhat programy, ze kterých se část nákladů financovala, uvedl zdroj. NKÚ už kontroloval investice vynaložené kvůli šampionátu v letech 2006 až 2008. Zjistil pochybení, a dokonce podal trestní oznámení.

Dluhy za desítky milionů

Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy zhruba za 112 milionů korun bez penále. Vláda letos v lednu uvedla, že stát žádné dluhy platit nebude a věřitelé se mají peněz domáhat soudně.

Poslanci se starším kontrolním závěrem NKÚ zabývali letos v lednu. Zpravodajka Zdeňka Horníková k tomuto bodu tehdy uvedla, že zatím všechny závěry ukazují na to, že byl porušován zákon o zadávání veřejných zakázek. Investice podle ní nebyly dobře připravené, nebylo zajištěno jejich financování a špatně fungovala i kontrola, řekla.

Neumannová tehdy v reakci uvedla, že hospodaření organizačního výboru bylo po dobu, kdy stála v jeho čele, pravidelně kontrolováno a "nikdy nebyly shledány žádné nesrovnalosti". Jedinou zprávou auditora, kterou úřady neschválily, byla podle ní hloubková kontrola hospodaření za bývalého vedení organizačního výboru.

Státní zástupce v březnu obžaloval v souvislosti s mistrovstvím dva muže. Jde o bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopu a podnikatele Josefa Nadrchala. Obžaloba je viní z pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

 

Právě se děje

před 33 minutami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy