Stát podcenil přípravu na pandemii, tvrdí NKÚ. Resorty nespolupracovaly, vznikl chaos

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 3. 2021 11:37
Chaos a následné značné rozdíly v ceně i kvalitě provázely státní nákupy ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu na začátku epidemie nemoci covid-19. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu, jejíž výsledky v pondělí úřad zveřejnil. Zmatky v nákupech byly podle něj vyvolány i tím, že ministerstva zdravotnictví a vnitra měla vlastní nákupní týmy, které nespolupracovaly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Kontroloři se ve své kritice obrací i na resort zdravotnictví. Ministerstvo podle nich od roku 2011 nezměnilo Pandemický plán a až do epidemie covidu se za tu dobu neměnily ani státní zásoby pomůcek. V krátké době pak musel stát kvůli šíření covidu-19 nakoupit miliony roušek, respirátorů, rukavic a brýlí nebo testů na koronavirus. Na konci roku 2019 tak bylo ve skladech Správy státních hmotných rezerv k dispozici jen 10 000 respirátorů a státní fakultní nemocnice měly respirátorů FFP3 asi 5500. To jim stačilo jen pro pětinu odborného personálu na několik hodin.

Od 1. ledna do 31. srpna 2020 za pomůcky a materiál ministerstva zdravotnictví a vnitra zaplatila podle úřadu na 8,5 miliardy korun včetně dopravy a souvisejících služeb. Vnitro kupovalo respirátory FFP3 za cenu 60 až 422 Kč za kus.

V krátké době pak musel stát kvůli šíření covidu-19 nakoupit miliony roušek, respirátorů, rukavic a brýlí nebo testů na koronavirus. Od 1. ledna do 31. srpna 2020 za pomůcky a materiál ministerstva zdravotnictví a vnitra zaplatila podle kontrolního úřadu 8,5 miliardy korun včetně dopravy a souvisejících služeb. Vnitro pak například nakupovalo respirátory FFP3 za ceny od 60 do 422 korun za kus. Ministerstvo zdravotnictví dokonce kupovalo i respirátory nižší třídy FFP2 až za 777 korun za kus. "Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se," sdělil prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.

Příchod pandemie koronaviru podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nikdo neočekával a situaci podcenily všechny státy. "Pokud přišla pandemie, kterou nikdo neočekával a všechny státy světa začaly nakupovat ochranné prostředky, tak logicky nikdo na to nemohl být připravený," uvedl Babiš. Podle premiéra v Nejvyšším kontrolním úřadě "objevili Ameriku". Řekl to při pondělní návštěvě hořovické nemocnice.

"Ministerstvo vnitra bylo na jaře 2020 vedeno jednou jedinou snahou - zajistit co nejrychleji co nejkvalitnější ochranné osobní pomůcky, kterých byl po celém světe enormní nedostatek," reagoval v tiskovém prohlášení ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na výtky Nejvyššího kontrolního úřadu. "Kdyby se ministerstvo řídilo striktně formalistickými postupy doporučovanými úřadu, nebylo by s největší pravděpodobností schopné vyřešit v tak krátkém čase kritický nedostatek OOP (osobních ochranných prostředků) na začátku pandemie se všemi důsledky pro zdraví a životy občanů ČR, zejména zdravotníků," doplnil.

Nákupy ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu loni na začátku epidemie nemoci covid-19 musely být rychlé, ale přesto byly transparentní, reagovalo ministerstvo zdravotnictví. "Na českém i světovém trhu byl absolutní nedostatek ochranných pomůcek vyvolaný pandemií covidu-19," sdělila k tomu mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Ministerstvo i exministr Vojtěch uvádějí, že za této situace se nepředvídatelně měnily ceny. "Na začátku se ceny často denně měnily o stovky procent," řekl České televizi Adam Vojtěch (za ANO), který ministerstvo vedl od prosince 2017 do září 2020.

Hamáček: Ministerstvo zdravotnictví to samo nezvládalo

Nákupů se podle něj vnitro ujalo, protože ministerstvo zdravotnictví to samo nezvládalo. "Na základě usnesení vlády vznikly dva týmy, které měly nákup zabezpečit. Úkolem ministerstva vnitra bylo zajistit ochranné osobní pomůcky v Číně. Při tom jsme postupovali naprosto v souladu se zákonem a vládním usnesením," říká Hamáček. 

Vysoké rozdíly v jednotkových cenách pomůcek se ale podle kontrolního úřadu objevovaly i v době, kdy se již situace kolem nákupů ve světě uklidňovala. "Nejvýznamnější cenové výkyvy u jednotlivých typů OOP a ZP (zdravotnických prostředků) zjistili kontroloři jak na začátku nouzového stavu, tak v odstupu několika týdnů, kdy už bylo zboží dostupnější," sdělila mluvčí úřadu Jana Gabrielová. "Nákupy ministerstva zdravotnictví i ministerstva vnitra poznamenala nejen časová tíseň a nedostatek OOP a ZP na domácím i globálním trhu, ale také existence dvou samostatných týmů, které navzájem nespolupracovaly. To vedlo k oslabení pozice státu při vyjednávání o cenách a k nižší transparentnosti nákupů," doplnila.

"Úkolem ministerstva vnitra nikdy nebylo zajistit plošný nákup OOP. Ujali jsme se toho až ve chvíli, kdy bylo evidentní, že ministerstvo zdravotnictví ani jiná složka státu to není schopná sama zvládnout," uvedl dnes Hamáček. "Všechny naše postupy efektivně a hospodárně pomohly zamezit šíření pandemie. O tom, že nákupní proces byl transparentní a zákonný, mimo jiné svědčí i skutečnost, že byl předmětem přezkumu kontrolních orgánů ministerstva financí a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, aniž by v postupu shledaly pochybení," sdělil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy