Nikoho nezajímají, jen se poflakují. Nenechme děti spadnout, nabádá Armáda spásy

Domácí Domácí
1. 6. 2021 13:39
Symbolicky na Den dětí spouští Armáda spásy novou kampaň "Nenechme je do toho spadnout!", která je určená znevýhodněným dětem a mládeži. Pro ně provozuje nízkoprahová zařízení, azylové domy a sociální bydlení, kde najdou útočiště celé rodiny. Pro své nejmladší klienty organizuje volnočasové, vzdělávací a rozvojové aktivity.
"Pro mnoho dětí jsou i prázdninové aktivity nedosažitelným luxusem, a tak tráví své dny poflakováním a nudou," upozorňuje Armáda spásy.
"Pro mnoho dětí jsou i prázdninové aktivity nedosažitelným luxusem, a tak tráví své dny poflakováním a nudou," upozorňuje Armáda spásy. | Foto: Armáda spásy

Bohouš navštěvuje Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Kamarád v Kopřivnici od útlého dětství. Po uzavření této sociální služby Armády spásy v březnu 2020 se podařilo pracovníkům zajistit "klub na Facebooku" a i s Bohoušem tak zůstat v kontaktu. V danou dobu jej čekaly závěrečné zkoušky na středním odborném učilišti a plánoval dokončit autoškolu. Nouzový stav i vydaná omezení značně ztížily jeho přístup k učivu i celou komunikaci s kantory a spolužáky.

"Bohouš zároveň procházel bolestivým rozchodem, ztrácel motivaci a chuť školu dokončit. Pracovali jsme s ním na dálku na přípravě do školy, do autoškoly, povídali si a v mnohém ho podporovali a doprovázeli jej vztahovým trápením," popisuje Šárka Flodrová, vedoucí kopřivnického zařízení. Spolupráce pokračovala i potom, co se klub otevřel. Praktické i teoretické závěrečné zkoušky nakonec Bohouš zvládl a nadále pokračuje ve studiu dalšího oboru a na dokončení jízd v autoškole.

Symbolicky na Den dětí spouští Armáda spásy novou kampaň Nenechme je do toho spadnout!, která je určená znevýhodněným dětem a mládeži. Pro ně provozuje nízkoprahová zařízení, azylové domy a sociální bydlení, kde najdou útočiště celé rodiny. Organizuje volnočasové, vzdělávací a rozvojové aktivity a akce pro své nejmladší klienty.

"Uvědomujeme si, že dospívání není snadným obdobím života. Zlomená srdce, pocity křivdy, rozvod rodičů, zaviněné maléry, problémy ve škole. Zvládnout takové momenty je obtížné pro každého člověka v jakémkoliv věku," říká ke kampani Jakub Roun, vedoucí oddělení komunikace a fundraisingu v Armádě spásy.

Jak také líčí, děti ze znevýhodněných rodin často nedosáhnou na kvalitní a adekvátní školní pomůcky, vinou čehož mohou zaostávat za ostatními dětmi, jsou terčem posměchu a časem jsou náchylnější k záškoláctví a dalším problémům. "Pro mnoho dětí jsou i prázdninové aktivity nedosažitelným luxusem, a tak tráví své dny poflakováním a nudou," dodává.

Organizace pro znevýhodněné děti organizuje volnočasové aktivity, aby mohly trávit čas smysluplně. Kromě dobrodružství a zážitků jim nabízí i podporu ve vzdělávání a poradenství, aby tak snadno nespadly do kázeňských a prospěchových problémů, aby se vyhnuly závislostem a drobné kriminalitě.

Pro děti a mládež ve věku od 6 do 26 let poskytuje Armáda spásy v různých městech České republiky dvanáct nízkoprahových zařízení. Sociální pracovníci v nich předávají klientům informace, podporu, pomoc a předcházejí tak sociálnímu vyloučení. Přicházejí i s preventivními programy a besedami s odborníky. Služby jsou poskytovány zadarmo.

Jak popisuje sociální pracovník Armády spásy Jan Kozel, snaží se tu předávat dětem zábavnou formou zdravé způsoby života nebo finanční a informační gramotnost, aby do budoucna neskončily na ulici kupříkladu kvůli dluhům, drogám či alkoholu.

Podporují i sociálně slabé či nefunkční rodiny, které z různých důvodů nezvládají plnit všechny svoje povinnosti, zejména pak péči a výchovu dětí. Často se jedná také o rodiny v krizi, v rozvodovém či porozvodovém stadiu. 

Centra Armády spásy jim nabízejí kroužky, tábory, kluby, a pokud je to potřeba, tak i sociální poradenství. "Znevýhodněné děti mají často pocit, že se o ně nikdo nezajímá. Tyto pocity se poté podepisují do každé oblasti jejich života," vysvětluje Tereza Melišová z oddělení komunikace, proč je pomoc kampaně "Nenechme je do toho spadnout!" tak důležitá.

Video: Teenageři sahají v době pandemie k sebepoškozování. Přebíjejí bolest bolestí

Další a další týdny v domácí izolaci bez škol, kroužků a setkávání s vrstevníky vede u řady dětí ke stresu a úzkostným stavům. | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Za výrobu a distribuci drog na Šumpersku uložil soud muži 12 let vězení

Za rozsáhlou výrobu a distribuci drog na Šumpersku potrestal ve čtvrtek olomoucký krajský soud Karla Směšného 12 lety vězení. Jde o nejvyšší trest z původní osmičlenné organizované skupiny, kterou kriminalisté odkryli předloni v červnu. Poslednímu ze souzených mužů, Radoslavu Žákovi, uložil soud dva roky vězení. Případ zbylých šesti mužů soud pravomocně uzavřel loni v červnu, když uzavřel jejich dohodu o vině a trestu. Skupina obstarávala přes kontakty v Polsku léčiva a chemikálie k výrobě pervitinu, zadokumentované množství podle policie stačilo na výrobu více než sto kilogramů této drogy.

Směšný obstarával od roku 2020 do poloviny roku 2021 jako člen organizované zločinecké skupiny působící ve více státech velké množství sloučenin, z nichž se dají chemickým postupem drogy fyrobit. V několika případech v dílně v Šumperku pervitin také vyrobil a v Sudkově na Šumpersku ji prodával. Odsouzen je i za to, že v obci Chromeč převzal pro výrobu drog 15 kilogramů jódu a také červený fosfor; podle odborníků by se například z množství jódu podařilo vyrobit až 15 kilogramů pervitinu. Soud mu uložil i peněžitý trest 455 tisíc korun. Směšnému hrozilo deset až 18 let vězení. "Za obdobnou trestnou činnost stojí před soudem již potřetí," uvedl soudce Martin Lýsek.

Žákovi se naopak účast na organizované zločinecké skupině neprokázala, podle soudu nebyl proveden subjektivní důkaz o vědomé účasti na její trestné činnosti. I z toho důvodu byl trest podstatně nižší, potrestán byl za distribuci drog a nález chemikálií při domovní prohlídce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejvyšší soud zamítl dovolání dědičky rodu Walderode, usiluje o navrácení majetku

Nejvyšší soud v restituční kauze Walderode dovolání dědičky rodu kvůli možnosti navrácení majetku zamítl, uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Turnov je účastníkem řízení. Rod usiluje o vrácení majetku od roku 1992, zatím neúspěšně. Nárok uplatňuje vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová.

S podrobným odůvodněním rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím neměl starosta Turnova čas se seznámit, i tak ale jeho verdikt nepovažuje za definitivní uzavření této restituční kauzy. "Předpokládám, že se (Kammerlanderová) obrátí k Ústavnímu soudu," dodal Hocke.

Zdroj: ČTK
Další zprávy