Nike musí Česku zaplatit za 8 tisíc párů falešných bot

Tomáš Fránek
5. 8. 2013 16:00
Nejde o nemravný a ani diskriminační přístup, potvrdili soudci Nejvyššího správního soudu
Produkty, na kterých se logo či nápis čtvrti Hackney objevil.
Produkty, na kterých se logo či nápis čtvrti Hackney objevil. | Foto: Nike

Brno - Obří americká společnost Nike musí s definitivní platností po šesti letech sporů zaplatit Česku za uskladnění osmi a půl tisíce párů bot, které chtěli falšovatelé sportovní obuvi prodat v tuzemských tržnicích.

Peníze (5 až 20 procent z hodnoty falešných bot) Nike musí zaplatit Generálnímu ředitelství cel. Nejvyšší správní soud totiž potvrdil, že společnosti, které české úřady upozorní na falešné zboží, musí uhradit Česku náklady spojené s uskladněním zboží a jeho kontrolou v prostorách celníků.

Nejde o nemravný a ani diskriminační přístup, potvrdili soudci. A pravidlo o placení nákladů souvisejících s uskladněním zboží neplatí jenom pro Nike, ale pro všechny firmy obecně.

Je to diskriminace

Nike upozornila na falešné tisíce tenisek celníky v Karlových Varech. Ti zboží zabavili a rozhodli o tom, že boty budou zničeny, k likvidaci došlo v červenci 2007. A celní správa chtěla po Nike, aby firma uhradila náklady spojené s udržováním zboží pod celním dohledem.

To ale společnost Nike odmítala.

Podle jejich právních zástupců je takový postup českých úřadů v rozporu s dobrými mravy. Firma také argumentovala verdiktem soudu ve španělské Valencii, který americkou společnost povinnosti platit náklady za falešné zboží zbavil.

Podle zástupců firmy jde o jen trest za to, že se domáhala svého práva, platit by přitom měli ti, kteří výrobky falšují a chtějí prodávat.

„Postup celních orgánů je ve svých důsledcích diskriminační. Takovým postupem je trestán majitel práva k duševnímu vlastnictví za to, že jeho právo bylo porušeno, zatímco v případech porušení jiných veřejnoprávních předpisů odpovědnost nese osoba, která takovou situaci protiprávním jednáním zavinila," uvedli právní zástupci Nike v žalobě.

Soudci Nejvyššího správního soudu ale námitky firmy odmítli. Podle nich zástupci Nike už při podání žádosti o zásah proti falšovatelům věděli, že budou muset platit náklady s dohledem celníků.

Padělky za miliony

A soudci tak potvrdili, že jde o opatření, které vychází z evropských směrnic a zajišťuje majitelům originálního zboží možnost domáhat se svých práv u soudu s tím, že se zboží nedostane na trh. Nejde ani o diskriminační opatření.

Podle výsledků poslední velké kontroly v Česku stále třetina prodejců na tržnicích v pohraničí prodává padělky, další třetina mylně informuje o ceně. Některý z předpisů porušily tři čtvrtiny z 345 obchodníků, které od února do května zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI). Ta během akce zabavila padělky v hodnotě deset milionů korun.

Největší světový výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike vytvořil ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku čistý zisk 668 milionů dolarů (přes 13 miliard korun), což je meziroční nárůst o 22 procent. Pomohla zejména silná poptávka v Severní Americe, která kompenzovala slabý prodej v Evropě a Číně.

 

Právě se děje

Další zprávy