"Nikdy jsem tam nebyl, ale něco vím." Co spojuje Pitra s hořící skládkou u Litvínova

Jiří Pšenička
20. 9. 2018 14:22
Podnikatel, kterého bývalý premiér Jiří Paroubek označil za nepřítele státu, tvrdí, že neví, komu skládkový areál patří. O požáru a aktuálním dění je však velice dobře informován.
Tomáš Pitr.
Tomáš Pitr. | Foto: Matej Slávik

Praha - Od středečního odpoledne bojují severočeští hasiči s rozsáhlým požárem haly v litvínovském skládkovém areálu společnosti Celio. Škody firma předběžně vyčíslila na 100 milionů korun. Komu konkrétně vznikly, nelze z veřejných zdrojů dohledat. Majoritním akcionářem firmy Celio je pražská firma Elrond Holding CZ s kancelářemi v Pařížské ulici, jejíž matka sídlí na Maltě.

Mnohé další údaje nicméně nasvědčují tomu, že za jedním z největších skládkových areálů v Česku stojí podnikatel Tomáš Pitr. Muž, jehož někdejší premiér Jiří Paroubek kdysi označil za nepřítele státu, v letech 2007 až 2010 se skrýval před spravedlností ve Švýcarsku a nakonec skončil ve vězení za daňové podvody.

Po odpykání trestu Pitr své aktivity řídí ze stejné adresy v Pařížské ulici, jako má zmíněný Elrond Holding. O vazbách Pitra k skládkové firmě Celio svědčí i to, že předsedkyní její dozorčí rady je advokátka Kateřina Radostová, Pitrova nynější životní partnerka. Elrond Holding souběžně vlastní i energetické centrum v bývalém areálu ústecké Setuzy, v níž se Pitr několik let angažuje v roli poradce, přičemž v podnikatelských kruzích je označován za faktického majitele.

Elrond Holding, který má ve firmě Celio podle výroční zprávy 80 procent akcií, řídí z pozice šéfa představenstva Pitrův dlouholetý společník Miloš Hrubý. V minulosti byli spolu například ve firmě Agrocredit.

Hrubý je nyní i v orgánech firem Golf Resort Karlštejn a Palác Fénix (někdejší palác Blaník na pražském Václavském náměstí), za nimiž podle dřívějších údajů médií také stojí Tomáš Pitr. Ten v posledních letech začal kooperovat s odsouzeným pražským "politickým podnikatelem" Romanem Janouškem.

Pitr se ale k žádnému majetku nehlásí, ani k hořícímu skládkovému areálu v Litvínově. "Vy víte, že jsem chudý jak kostelní myš. Nevím, komu firma Celio patří, a nikdy jsem v jejím litvínovském areálu nebyl," prohlásil se smíchem do telefonu, když se jej redakce Aktuálně.cz na možné vlastnictví ptala.

O aktuálním dění v Litvínově je ale Pitr velice dobře informován. "Něco málo o tom vím. Podle mých informací škody nakonec nebudou takové, jak se odhadovalo. Technologie na třídění odpadu zůstala pravděpodobně z větší části bez poškození, otázkou ale je, zda nebyla poničena konstrukce haly," uvedl také.

Rozhovořil se i o tom, že "bude třeba do budoucna technologii upravit", přistoupit k preventivnímu ochlazování komunálního odpadu ještě před tříděním. Hlavní příčinu spatřuje v letošních tropických teplotách, které vedou k přehřívání odpadu. Ten se tak prý může velice snadno vznítit.

V litvínovském areálu Celio, jednom z největších svého druhu v Česku, hořelo v minulých letech už několikrát.

 

Právě se děje

Další zprávy