"Nikdy jsem tam nebyl, ale něco vím." Co spojuje Pitra s hořící skládkou u Litvínova

Jiří Pšenička
20. 9. 2018 14:22
Podnikatel, kterého bývalý premiér Jiří Paroubek označil za nepřítele státu, tvrdí, že neví, komu skládkový areál patří. O požáru a aktuálním dění je však velice dobře informován.
Tomáš Pitr.
Tomáš Pitr. | Foto: Matej Slávik

Praha - Od středečního odpoledne bojují severočeští hasiči s rozsáhlým požárem haly v litvínovském skládkovém areálu společnosti Celio. Škody firma předběžně vyčíslila na 100 milionů korun. Komu konkrétně vznikly, nelze z veřejných zdrojů dohledat. Majoritním akcionářem firmy Celio je pražská firma Elrond Holding CZ s kancelářemi v Pařížské ulici, jejíž matka sídlí na Maltě.

Mnohé další údaje nicméně nasvědčují tomu, že za jedním z největších skládkových areálů v Česku stojí podnikatel Tomáš Pitr. Muž, jehož někdejší premiér Jiří Paroubek kdysi označil za nepřítele státu, v letech 2007 až 2010 se skrýval před spravedlností ve Švýcarsku a nakonec skončil ve vězení za daňové podvody.

Po odpykání trestu Pitr své aktivity řídí ze stejné adresy v Pařížské ulici, jako má zmíněný Elrond Holding. O vazbách Pitra k skládkové firmě Celio svědčí i to, že předsedkyní její dozorčí rady je advokátka Kateřina Radostová, Pitrova nynější životní partnerka. Elrond Holding souběžně vlastní i energetické centrum v bývalém areálu ústecké Setuzy, v níž se Pitr několik let angažuje v roli poradce, přičemž v podnikatelských kruzích je označován za faktického majitele.

Elrond Holding, který má ve firmě Celio podle výroční zprávy 80 procent akcií, řídí z pozice šéfa představenstva Pitrův dlouholetý společník Miloš Hrubý. V minulosti byli spolu například ve firmě Agrocredit.

Hrubý je nyní i v orgánech firem Golf Resort Karlštejn a Palác Fénix (někdejší palác Blaník na pražském Václavském náměstí), za nimiž podle dřívějších údajů médií také stojí Tomáš Pitr. Ten v posledních letech začal kooperovat s odsouzeným pražským "politickým podnikatelem" Romanem Janouškem.

Pitr se ale k žádnému majetku nehlásí, ani k hořícímu skládkovému areálu v Litvínově. "Vy víte, že jsem chudý jak kostelní myš. Nevím, komu firma Celio patří, a nikdy jsem v jejím litvínovském areálu nebyl," prohlásil se smíchem do telefonu, když se jej redakce Aktuálně.cz na možné vlastnictví ptala.

O aktuálním dění v Litvínově je ale Pitr velice dobře informován. "Něco málo o tom vím. Podle mých informací škody nakonec nebudou takové, jak se odhadovalo. Technologie na třídění odpadu zůstala pravděpodobně z větší části bez poškození, otázkou ale je, zda nebyla poničena konstrukce haly," uvedl také.

Rozhovořil se i o tom, že "bude třeba do budoucna technologii upravit", přistoupit k preventivnímu ochlazování komunálního odpadu ještě před tříděním. Hlavní příčinu spatřuje v letošních tropických teplotách, které vedou k přehřívání odpadu. Ten se tak prý může velice snadno vznítit.

V litvínovském areálu Celio, jednom z největších svého druhu v Česku, hořelo v minulých letech už několikrát.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy