Horší než Mein Kampf? Ničeho jsem si nevšiml, říká muž obviněný z šíření knihy radikálního islámu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 24. 2. 2016 12:41
Vladimír Sáňka, který je obžalován z šíření knihy Základy tauhídu – Islámský koncept boha, u hlavního líčení odmítl vinu s tím, že kniha neobsahuje žádné nenávistné pasáže. Dodal také, že z výdělku z prodeje knihy nemohlo být podporováno salafijské hnutí - výtisku knihy se prodalo pouze několik desítek kusů. Státní zástupce Jan Lelek přitom označuje případ za vážnější, než když soudy v Česku stíhaly vydavatele bible nacismu – knihy Mein Kampf. A přestože tehdy vždy podezřelí nakonec odešli bez trestu, nenechává se odradit. "Tyto dva případy nelze srovnávat. Byť Hitlerova ideologie, založená na Mein Kampfu, měla na svědomí miliony obětí," říká a vysvětluje proč.
Vladimír Sáňka
Vladimír Sáňka | Foto: ČTK

Praha - Vladimír Sáňka, který je obžalovaný z šíření knihy Základy tauhídu – Islámský koncept boha, která podle žaloby šíří rasismus a je proti méněcenným rasám, poprvé vypovídal u soudu. Sáňka u hlavního líčení vinu odmítl s tím, že kniha neobsahuje žádné nenávistné pasáže. Dodal také, že z výdělku z prodeje knihy nemohlo být podporováno salafijské hnutí - výtisku knihy se prodalo pouze několik desítek kusů.

Státní zástupkyně Lenka Galková při čtení obžaloby řekla, že Sáňka chtěl knihou získat stoupence salafismu, který je nenávistný proti jejich směru islámu.

„V knize jsou prokazatelné antirasistické pasáže,“ tvrdil Sáňka u soudu. Naznačil ale, že sám nedokáže poznat rasistické pasáže, které v knize údajně ale nejsou. Sáňka také řekl, že nikdy nepropagoval žádný názorový proud, a tvrdil, že obvinění je smyšlené a nejsou pro něj důkazy. "Policie od začátku vycházela z nepravdivých tvrzení," řekl Sáňka.

Obžalovaný navíc odmítl, že zajistil překlad knihy, a i to, že měl někdy sklony k radikalismu. „Islám praktikuji od roku 1995 a nikdy jsem neměl sklony k radikalismu a určitě to nemám před svým důchodem v plánu,“ vypověděl Sáňka, který vystudoval geochemii na Univerzitě Karlově v Praze a poté strávil tři roky v Sýrii, kde se seznámil i se svou ženou.

„Byl jsem pouze pracovníkem na administrativní pozici a tyto věci spadly do mé kompetence,“ řekl Sáňka, který ale odmítl, že knihu šířil. Kniha byla podle něj navíc vydána i v dalších zemích Evropské unie. A v České republice bylo skrze distributora Kosmas prodáno jen několik desítek kusů – nechápe tak, kde jsou prostředky, které měly být použité k podpoře hnutí.

Z knihy vypustili pasáže o popravách

V české verzi knihy, který byla přeložena z angličtiny, jsou vypuštěny pasáže o popravách bezvěrců a uplatňování práva šaría.

Sáňka si ale nepamatuje, že byl text nějak upravován. Detailně se s knihou seznámil údajně až po svém obvinění. „Předtím jsem tu knihu znal jenom hrubě. Text jsem nehodnotil, ani jsem do něj nijak nezasahoval. Když jsem to v roce 2004 dostal, ani jsem nevěděl, že některé pasáže byly vyjmuty,“ řekl Sáňka.
Obžalovaný navíc u soudu také tvrdil, že knihu ani nečetl v originále. Má pouze základy angličtiny, které mu stačily i pro dorozumívání v Sýrii i na seznámení se se svou ženou.

Podle znalce na problematiku radikalizace Miroslava Mareše není Vladimír Sáňka radikální muslim. „Je spíše konzervativní a odmítá terorismus,“ řekl Mareš s tím, že si v době internetu dokáže představit účinnější způsoby radikalizace, než je tato kniha.

Mareš ale také připustil, že kniha, jejíž autor ohajuje zabíjení homosexuálů, může i s vypuštěnými pasážemi přispívat k izolovanosti lidí v komunitě a může čtenáře a věřící nasměrovat k uzavřenému pohledu na svět.

Případ je horší, než když byl stíhán vydavatel Mein Kampfu

Kniha Základy tauhídu - Islámský koncept boha, jejímž autorem je Bilala Philips, je považována za kontroverzní. Autor knihy nesmí do některých západních zemí a kniha je navíc v několika státech zakázaná. Sáňkovi za to hrozí až desetileté vězení.

Státní zástupce Jan Lelek přitom označuje případ za vážnější, než když soudy v Česku stíhaly vydavatele bible nacismu – knihy Mein Kampf. A přestože tehdy vždy podezřelí nakonec odešli bez trestu, nenechává se odradit. "Tyto dva případy nelze srovnávat. Byť Hitlerova ideologie, založená na Mein Kampfu, měla na svědomí miliony obětí," říká a vysvětluje proč.

"U Mein Kampfu to Nejvyšší soud uzavřel kvůli tomu, že kniha jako taková propaguje nacismus, což je hnutí, které už je vyhynulé. A aby mohl být někdo trestně stíhán za tento zločin, musí propagovat hnutí, které aktuálně působí, vyvíjí nějakou činnost," uvedl Lelek. Vydavatel Mein Kampfu byl proto zproštěn obžaloby prostě proto, že kniha propaguje nacismus, který v době vydání u nás kolem roku 2000 neexistoval. V případě Základů tauhídu jde podle něj stále o reálnou hrozbu, na kterou je potřeba reagovat. Sáňka tak podle něj jasně porušil zákon a zaslouží si trest.

Kontroverzní policejní razie

K zásahu v muslimských centrech došlo na konci dubna roku 2014, kdy policie vnikla do domů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace. Policie zátah provedla v době, kdy v mešitě probíhala páteční modlitba, která má pro muslimy zvláštní význam.

Razii tehdy kritizovala řada účastníků modlitby i zahraniční diplomaté. Na kobereček byl v Indonésii předvolán i velvyslanec Tomáš Smetánka, který musel zásah vysvětlovat na ministerstvu zahraničí v Jakartě.

Věřícím, kteří byli přítomní zásahu, se nelíbilo třeba to, že museli ležet obličejem k zemi, stěžovali si i na přílišnou razanci policistů a podle některých výpovědí na ně policisté mířili zbraněmi. Ministerstvo vnitra razii prošetřilo a později prohlásilo, že zásah byl podle ministerstva vnitra v pořádku.

 

Právě se děje

Další zprávy