Nikdo pod třicet nevěří, že před rokem 1989 bylo líp

Petr Holub
3. 11. 2009 23:55
Podle průzkumu CVVM mladí lidé nevěří, že za komunismu bylo lépe

Praha - Mladí lidé uvěřili vítězům sametové revoluce a nevěří, že za komunismu bylo lépe. Prokázal to speciální průzkum CVVM k dvacátému výročí sametové revoluce.

Nikdy také nebylo ve společnosti tak jasno, že se listopad 1989 vyplatil. Myslí si to 45 procent dotázaných. Pouze 14 procent je přesvědčeno, že "dobře už bylo".

Mezi těmi, kdo nostalgicky vzpomínají na předlistopadovou normalizaci, dominují penzisté, ti se základním vzděláním a především lidé se špatnou životní úrovní.

Mládež ale poraženým z polistopadového vývoje nevěří.

Varování pro ČSSD

Dosud lidé nejvíc chválili polistopadové poměry v průzkumu z roku 1991, s potížemi transformace však rostla skepse. Karta se pomalu začala obracet v roce 1998, kdy byla nostalgie po minulém režimu největší. Pozitivní hodnocení listopadu pak nejvíc posílilo v posledních dvou letech.

"Mladší lidé se přiklonili k variantě, že dnes je lépe," potvrzuje autorka průzkumu Paulína Tabery.

Lidé, kteří komunismus v dospělém věku nezažili, se dosud k otázkám minulosti spíše nevyjadřovali.

Průzkum CVVM je varováním pro sociální demokracii. Voliči ODS a menších liberálních stran jednoznačně chválí listopad 89 i jeho důsledky, příznivci KSČM jsou jednoznačně skeptičtí. Voličská základna ČSSD je rozpolcená. S rostoucí popularitou sametové revoluce proto vliv sociálních demokratů oslabuje.

Návrat revoluce

Nedávná historie je z pohledu vítězů přehledná. V listopadu šlo o skutečnou revoluci (61 % procent dotázaných), při níž se prosadil názor většiny společnosti (62 %). Nad ekonomickou motivací převládala jednoznačně touha po svobodě (74 %) a dodnes má smysl tehdejší události připomínat (73 %).

Rozumné byly podle průzkumu CVVM polistopadové změny včetně restitucí (67 %) a lustračního zákona (47 %).

Odpůrci zmíněných názorů se najdou prakticky jen mezi voliči KSČM a v menší míře u sociálních demokratů. Jejich kritický pohled získal většinovou podporu (54 %) pouze v případě takového selhání vládní politiky, jakým byla kupónová privatizace.

Po listopadu 1989 se podle převládajícího názoru zlepšila většina oblastí profesního a veřejného života dokonce včetně zdravotní péče a možnosti ovlivnit politiku.

Skeptická levice zatím může získat hlasy, pokud bude upozorňovat na horší sociální jistoty, nebezpečí nezaměstnanosti a rostoucí zločinnost. Dosud platí, že podle většiny občanů nad 35 let bylo v těchto oblastech před listopadem 1989 lépe.

Politici jsou stejní

Přes chválu sametové revoluce Češi připouštějí, že úroveň dnešní politiky je stejně špatná, jako před listopadem. "Politický systém je špatný," soudí o kvalitě režimu osmdesátých let i o úrovni současné demokracie polovina dotázaných. Jenom sedmina v obou případech politiku chválí.

Demokracii devadesátých let přitom hodnotí převládající část společnosti pozitivně. Kritika současné politiky také ani v nejmenším neznamená, že si lidé přejí návrat komunismu. S tím by souhlasilo jen 13 procent lidí.

Východisko ze současného marasmu přinese nejbližší budoucnost, věří 30 procent lidí. Pouze 22 procent předpokládá, že bude hůř.

Ostatní jsou nerozhodní. Na optimisty opět může spoléhat ODS (54 % voličů) a TOP 09 (51 %), naději do budoucnosti vidí jen minimum voličů KSČM (5 %) a ČSSD (22 %).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Ozbrojenci v Burkině Faso zabili dva místní zaměstnance Lékařů bez hranic

Ozbrojenci na severozápadě Burkiny Faso zabili dva zaměstnance organizace Lékaři bez hranic (MSF). Organizace o tom informovala ve svém sdělení. Útočníci napadli vozidlo jasně označené logem MSF, ve kterém cestoval čtyřčlenný tým. Dva lidé přišli o život a dvěma se podařilo uprchnout, uvedla agentura AFP.

Lékaři bez hranic v reakci na incident pozastavili činnost v regionu Boucle du Mouhoun, kde k útoku došlo. "Oběti, obě z Burkiny Faso, byli zaměstnanci MSF. Jeden byl řidič a druhý měl na starosti logistiku," uvedla organizace. "Tato vražda nás šokovala a pobouřila. Šlo o záměrný a úmyslný útok na jasně označený humanitární tým při jeho lékařské práci," uvedla Isabelle Defourny z Lékařů bez hranic.

Burkina Faso patří k nejchudším zemím světa a čelí islamistickému povstání skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Ty v širším regionu Sahelu jižně od Sahary obsadily rozsáhlá území a vysídlily miliony lidí. Frustrace plynoucí z bezpečnostní nestability v regionu podnítila od roku 2020 řadu vojenských převratů, včetně dvou v Burkině Faso v loňském roce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Real porazil Al-Ahlí a ve finále MS klubů vyzve Al-Hilál

Fotbalisté Realu Madrid porazili 4:1 egyptský tým Al-Ahlí a postoupili do finále mistrovství světa klubů. Utkání v Rabatu rozhodl vítěznou trefou ve 46. minutě záložník Federico Valverde. Nejúspěšnější klub v historii soutěže se o pátý triumf utká v sobotu s Al-Hilálem ze Saúdské Arábie.

Real, který nastoupil bez zraněného držitele Zlatého míče Benzemy i brankáře Courtoise, rozhodl o vítězství na přelomu obou poločasů. Nejprve ve 42. minutě vyřešil Vinícius Júnior samostatný únik chytrým lobem přes gólmana Šanávího a krátce po změně stran přidal další trefu z dorážky Valverde.

Finalisté africké Ligy mistrů snížili v 65. minutě po Maalúlově penaltě, favorit ale zvrat nepřipustil. Realu nevadil ani Modričův neproměněný pokutový kop, v druhé minutě nastavení přidal pojistku po krásně souhře s Ceballosem útočník Rodrygo. V úplném závěru se ještě po pár vteřinách na hřišti prosadil střídající Arribas, pro něhož to byl premiérový zásah v A-týmu madridského velkoklubu.

"Bílý balet" si částečně napravil nepříznivou bilanci ze španělské ligy, ve které z posledních tří utkání vyhrál jediné. Na MS klubů zvítězil Real podeváté v řadě. Al-Ahlí prohrálo po 23 soutěžních zápasech a v sobotu se utká v souboji o třetí místo s brazilským Flamengem.

Další zprávy