"Hrál jako robot." Zázračný český šachista Rausis podváděl, na záchodě měl mobil

tok tok
13. 7. 2019 16:09
České šachy zažívají ostudu mezinárodních rozměrů. Druhý nejlepší tuzemský šachista a nejstarší hráč světové stovky Igors Rausis na turnaji ve Štrasburku podváděl. Rozhodčí ho přistihli, když na záchodě za pomocí mobilu analyzoval právě probíhající partii. Rausis se ke svému činu přiznal. "Nemám žádnou zbraň na svou obranu," řekl serveru Lidovky.cz a oznámil konec kariéry.
Český šachista ukrajinsko-lotyšského původu Igors Rausis.
Český šachista ukrajinsko-lotyšského původu Igors Rausis. | Foto: chessbase.in

Českého velmistra ukrajinsko-lotyšského původu odhalil kamerový záznam, který zachytil, jak během rozehrané partie na záchodě sedí oblečený na míse s mobilem v ruce. Rausis se následně k podvodu doznal.

"Už ve čtvrtek jsem se omluvil pořadatelům, že jsem svým chováním zničil regulérnost jejich turnaje. Podepsal jsem prohlášení, že jsem vinen v plném rozsahu. Samozřejmě také můžu slíbit, že ukončuji kariéru," řekl serveru Lidovky.cz Igors Rausis, který na turnaji startoval jako nejvýše nasazený šachista.

Dodal, že počítá s doživotním zákazem činnosti. "Naprosto jsem si poničil své jméno a zničil jsem také důvěru všech svých kolegů a přátel," řekl.

"Takové zlepšení je bez podvádění nesmyslné"

Nebylo to přitom poprvé, co se na Rausise rozhodčí zaměřili. Jeho příběh se totiž mohl zdát až příliš pohádkový. Český šachista po svých čtyřicátých narozeninách zaznamenal razantní zlepšení a díky bezkonkurenčním výkonům se ve svých osmapadesáti letech letos vyšplhal až na 40. místo v žebříčku FIDE, jehož první stovku jinak zpravidla okupují o třicet let mladší hráči.

Rausis se tedy stal inspirací pro mnoho starších šachistů, zároveň se ale proti němu začala šířit rozsáhlá podezření, a to zejména mezi českými hráči. Na žádost Šachového svazu České republiky tak Rausise už v roce 2017 prošetřovali čeští i světoví rozhodčí.

"Spousta hráčů i expertů o něm říkala, že hraje jako robot. Takové zlepšení v tomto věku bez podvádění je nemyslitelné," řekl serveru Lidovky.cz předseda svazu Viktor Novotný.

Nebyly důkazy

I přes několik inspekcí ale důkazy stále chyběly. "Víte, špičkoví šachisté jsou naprosto alergičtí na podvody, Rausis jim bral ocenění, peníze, slávu. Dlouho proti němu brojili, ale nemohli jsme nic dělat," sdělil Novotný LN s tím, že nyní cítí zadostiučinění.

Český svaz šachistů jej dokonce řadu let odmítal zařadit do reprezentace a Rausisovi doporučil, aby změnil občanství a hrál za jinou zemi. Velmistr už předtím reprezentoval Lotyšsko a Bangladéš, české občanství získal díky bydlišti ve Varnsdorfu.

Rausis byl také okamžitě vyloučen ze svého klubu Beskydská šachová škola. Jeho zástupce Petr Záruba přitom dosud patřil mezi Rausisovy obhájce. "Ctili jsme presumpci neviny," řekl Záruba. "Hází to na náš klub velice špatné světlo v Česku i zahraničí," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy