Nigerijec pašoval v žaludku kilogram kokainu, celníci ho chytli v Praze na Florenci

ČTK ČTK
3. 3. 2020 14:53
Celníci zadrželi v Praze na Florenci Nigerijce, který převážel v trávicím traktu 900 gramů kokainu. Ukryté je měl v 80 kapslích. Hodnota pašované drogy by na černém trhu dosáhla sedmi milionů korun.
Celníci zadrželi v Praze na Florenci Nigerijce, který převážel v trávicím traktu 900 gramů kokainu.
Celníci zadrželi v Praze na Florenci Nigerijce, který převážel v trávicím traktu 900 gramů kokainu. | Foto: Celní správa

Hlídka celníků dopadla pašeráka 27. února, když kontrolovala mezinárodní autobusové linky v rámci akce, která byla zaměřena na nelegální dovoz tabákových výrobků.

"U jednoho z kontrolovaných autobusů v Praze na Florenci celníci nechali vystoupit všechny pasažéry, přičemž jejich služební pes cvičený na vyhledávání tabáku a drog označil jednoho z cestujících. Svému psovodovi dával velmi aktivní signál a upozorňoval ho zejména na pasažérovu partii obličeje a rozkroku," popsala mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Drogy pašoval cizinec v 80 kapslích.
Drogy pašoval cizinec v 80 kapslích. | Foto: Celní správa

Označený cestující z Nigérie byl podle mluvčí při kontrole značně nervózní. Celníci u něj provedli stěry slin, které prozradily přítomnost drog. Následné rentgenové vyšetření potvrdilo, že v cizincově žaludku je několik desítek kapslí. V následujících 24 hodinách jich muž z těla vyloučil celkem 80, přičemž všechny kapsle obsahovaly kokain vysoké kvality.

Loni v září zadrželi celníci jiného pašeráka - polykače na pražském Letišti Václava Havla. Přicestoval z brazilské Fortalezy přes Lisabon, přičemž před odletem spolykal 18 kapslí s kokainem o celkové váze 310 gramů.

Za pašování drog hrozí v základní sazbě jeden až pět let vězení. Sazba se ovšem zvyšuje mimo jiné podle množství drogy či podle toho, zda je pachatel členem organizované skupiny. U závažnějších případů tak mohou české soudy ukládat deset až 18 let odnětí svobody nebo i trest propadnutí majetku.

 

Právě se děje

Další zprávy