Nigerijec pašoval v žaludku kilogram kokainu, celníci ho chytli v Praze na Florenci

ČTK ČTK
3. 3. 2020 14:53
Celníci zadrželi v Praze na Florenci Nigerijce, který převážel v trávicím traktu 900 gramů kokainu. Ukryté je měl v 80 kapslích. Hodnota pašované drogy by na černém trhu dosáhla sedmi milionů korun.
Celníci zadrželi v Praze na Florenci Nigerijce, který převážel v trávicím traktu 900 gramů kokainu.
Celníci zadrželi v Praze na Florenci Nigerijce, který převážel v trávicím traktu 900 gramů kokainu. | Foto: Celní správa

Hlídka celníků dopadla pašeráka 27. února, když kontrolovala mezinárodní autobusové linky v rámci akce, která byla zaměřena na nelegální dovoz tabákových výrobků.

"U jednoho z kontrolovaných autobusů v Praze na Florenci celníci nechali vystoupit všechny pasažéry, přičemž jejich služební pes cvičený na vyhledávání tabáku a drog označil jednoho z cestujících. Svému psovodovi dával velmi aktivní signál a upozorňoval ho zejména na pasažérovu partii obličeje a rozkroku," popsala mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Drogy pašoval cizinec v 80 kapslích.
Drogy pašoval cizinec v 80 kapslích. | Foto: Celní správa

Označený cestující z Nigérie byl podle mluvčí při kontrole značně nervózní. Celníci u něj provedli stěry slin, které prozradily přítomnost drog. Následné rentgenové vyšetření potvrdilo, že v cizincově žaludku je několik desítek kapslí. V následujících 24 hodinách jich muž z těla vyloučil celkem 80, přičemž všechny kapsle obsahovaly kokain vysoké kvality.

Loni v září zadrželi celníci jiného pašeráka - polykače na pražském Letišti Václava Havla. Přicestoval z brazilské Fortalezy přes Lisabon, přičemž před odletem spolykal 18 kapslí s kokainem o celkové váze 310 gramů.

Za pašování drog hrozí v základní sazbě jeden až pět let vězení. Sazba se ovšem zvyšuje mimo jiné podle množství drogy či podle toho, zda je pachatel členem organizované skupiny. U závažnějších případů tak mohou české soudy ukládat deset až 18 let odnětí svobody nebo i trest propadnutí majetku.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že bude bez akreditace

Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí to sdělil rektor Jan Lata.

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy