Nic komentovat nebudeme, zní po jednání ČSSD z Hradu. Podle opozice se nic nevyřešilo

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2019 18:36
Pražský hrad se nebude vyjadřovat k rozhodnutí ČSSD, že zatím zůstane ve vládě s ANO a že trvá na nominaci Michala Šmardy na ministra kultury. ČTK to sdělil mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Podle Vojtěcha Filipa, jehož KSČM menšinovou vládu ANO a ČSSD toleruje, se sociální demokracie snaží do záležitosti víc angažovat premiéra Andreje Babiše (ANO). Pravicová opozice mluví o tom, že se nic nevyřešilo. Podle SPD se ČSSD snaží zuby nehty držet vlády.
Miloš Zeman, Jan Hamáček a Antonín Staněk
Miloš Zeman, Jan Hamáček a Antonín Staněk | Foto: archiv Jiřího Ovčáčka

"Aktuálně nebudeme poskytovat žádný mediální komentář," reagoval Ovčáček na žádost o komentář k výsledkům předsednictvu ČSSD a na otázku, jak bude prezident nyní postupovat a zda přijme premiéra Andreje Babiše (ANO).

Filip považuje rozhodnutí předsednictva ČSSD za hru o čas a za snahu více zapojit do sporu o Šmardu premiéra. "Myslím, že to neodpovídá ani koaliční smlouvě, ani výsledkům jednání u prezidenta republiky," napsal ČTK předseda KSČM.

"Nekonečný příběh pokračuje. Skutečně tomu ještě někdo rozumí? Připomínám, že by stačilo mít dostatečně silného premiéra, který bude trvat na respektování ústavy a nebude jen poslušným učedníkem hradního pána," uvedl na Twitteru Výborný.

Podle pirátského předsedy Ivana Bartoše schůzka nepřinesla prakticky nic nového. "Sociální demokracie potvrdila, že její předseda pan Hamáček může vyjednávat s mandátem strany (?), což, předpokládám, má předseda strany ve věci vládního angažmá již od začátku," napsal ČTK. ČSSD podle něj akceptovala Zemanův termín pro odvolání Staňka 31. července, aniž se něco změnilo na tom, že prezident odmítá jmenovat jeho nástupce Šmardu.

Podle Bartoše za současnou situaci může Babiš. "Ať již z důvodu svého lpění na pozici premiéra i přes nespočet skandálů a kauz s jeho osobu spojených, které zamezily vyjednávání o vzniku vlády s jinými stranami ve Sněmovně, ale i z důvodu naprosto submisivní pozice premiéra vůči panu prezidentovi Zemanovi. Nehledě na to, že to byl právě šéf ANO pan Babiš, kdo významně pomohl prezidentovi Zemanovi ke znovuzvolení," poznamenal.

Také podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury jednání žádný posun nepřineslo. "Už před měsícem sociální demokraté řekli, že do konce června trvají na tom, aby byl vyměněn ministr kultury. Jsme v půlce července, dva měsíce od (Staňkovy) demise. Je evidentní, že vedení sociální demokracie chce ve vládě zůstat za každou cenu," řekl ČTK. "Andrej Babiš jako premiér má mnohem větší problémy, než je tragikomický příběh o výměně ministra kultury," dodal.

"ČSSD opět nic definitivně nevyřešila a zůstává ve vládě Andreje Babiše. Vítězí strach z nových voleb a ztráty funkcí. Naopak šance vymanit se z područí Miloše Zemana a naděje na výměnu trestně stíhaného premiéra je u ledu. Žádné překvapení," napsal na Twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Podle něj předseda ČSSD Jan Hamáček stále odsouvá rozhodnutí.

"ČSSD se teď snaží hnát věc na ostří nože s trvající hrozbou demisí, a to i v situaci, kdy k nominaci má pochybnosti premiér. Toto je přesně otázka, kterou si pánové Hamáček a Babiš měli vyříkat, než s ní vylezli na veřejnost. STAN trvá na dodržování ústavního principu: koho navrhne premiér, toho má prezident jmenovat. Ostatní je jen stínová hra a tanečky a ukazuje to slabost celé vlády," sdělil ČTK předseda STAN Vít Rakušan.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury pokračuje "vládní komedie v režii ČSSD". "ČSSD se snaží přehodit odpovědnost za svoji rozhádanost na prezidenta republiky. Vyplývá to ze závěrů právě skončené dnešní schůzky vedení rozpadající se ČSSD. Budou se držet vlády zuby nehty. Protichůdné výroky jednotlivých představitelů ČSSD připomínají politickou satiru. Bohužel krize paralyzuje vládu, která má pracovat pro občany. Odpovědnost za tuto situaci nese i premiér Babiš. Ze strachu z elit EU zvolil ČSSD za koaličního partnera," napsal Okamura ČTK.

 

Právě se děje

Další zprávy