NG chystá výstavu v Koreji, bojí se ale exekuce děl

ČTK ČTK
15. 11. 2012 10:25
Zapůjčování děl do zahraničí už několik let komplikuje arbitrážní spor s Diag Human
Národní galerie je v půjčování děl do zahraničí opatrná.
Národní galerie je v půjčování děl do zahraničí opatrná. | Foto: Chmee2/ licence CC-BY-SA

Praha - Národní galerie plánuje v příštím roce zahájit svůj výstavní program v Jižní Koreji velkou prezentací českého moderního umění.

Výstava Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl, se má v Národním muzeu současného umění v Soulu konat od 24. ledna do 21. dubna 2013. Název má expozice podle obrazu Jindřicha Štyrského.

Zapůjčování děl do zahraničí ale už několik let komplikuje arbitrážní spor, který s českým státem vede společnost Diag Human. Loni kvůli tomu byla tři díla z českých státních sbírek zabavena v Rakousku.

Minulý měsíc ministerstvo kultury nepovolilo zapůjčit do Polska asi tři desítky děl, která měla být mezi hlavními exponáty výstavy Europa Jagellonica. Problém byl v tom, že Polsko neposkytlo dostatečné záruky, že díla nebudou zabavena.

Česká strana chce záruky

Výstavu v Soulu NG připravuje z iniciativy českého ministerstva kultury, řekl náměstek ředitele NG Nikolaj Savický.

"Její realizace je vázána na to, zda korejská strana poskytne Národní galerii záruku bezpečného návratu zapůjčených děl podle obvyklých mezinárodních standardů," uvedl.

Záruka musí být podle něj také poskytnuta v takovém předstihu, aby mohlo ministerstvo kultury vyřídit nezbytnou administrativu včas a v souladu se zákonem.

"Intenzivní jednání o této otázce mezi českou a korejskou stranou probíhají od června letošního roku," dodal Savický s tím, že na straně Národní galerie v Praze nejsou žádné technické překážky, které by uskutečnění výstavy bránily.

Firma Diag Human vede s ČR spor o několikamiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou. Od loňska se firma obrací na zahraniční soudy s návrhy na exekuci českého majetku.

Česko je proto velmi opatrné při zapůjčování uměleckých děl ze státních sbírek. Neznamená to ale, že by nebylo možné na zahraniční výstavy umělecká díla a další exponáty z těchto sbírek zapůjčovat.

Stát nikterak neomezil vývoz sbírkových předmětů, jejichž pojistná hodnota nepřesáhla 100 tisíc korun, později byla tato hranice zvýšena na 500 tisíc korun.

Tam, kde pojistná hodnota tuto hranici přesahuje, ČR žádá vypůjčitele o právní záruku nezabavitelnosti. Pravidla pro vývoz sbírkových předmětů jsou zpřístupněna na webu MK.

 

Právě se děje

Další zprávy