reklama
 
 

Nezvykle horký červen vystřídá chladnější červenec s teplotami kolem 25 stupňů

Aktualizováno 29. 6. 2019 16:23
Teplotně silně nadprůměrný červen podle meteorologů vystřídá červenec s průměrnými teplotami, které dosáhnou kolem 25 stupňů Celsia. Dál se však prohloubí sucho. Co do množství srážek se navíc mezi oblastmi vyskytnou podstatné rozdíly. Vyplývá to z měsíční prognózy a týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.

Teploty v následujícím týdnu mají být ještě na rozhraní průměrných a nadprůměrných. V pondělí bude do Česka stále proudit tropický vzduch, při kterém odpolední teploty vystoupají na jihovýchodě Moravy k 33 až 37 stupňům a na ostatním území kromě západu a severu Čech na 31 až 35 stupňů. V dalších dnech se mírně ochladí a nejvyšší teploty budou mezi 22 až 30 stupni. Další tři červencové týdny by měly být teplotně průměrné, uvedli meteorologové.

První dva červencové týdny podle nich budou zároveň chudé na srážky, v druhé polovině měsíce by sice mělo pršet o něco více, přesto množství srážek bude odpovídat jen hodnotám obvyklým pro toto období. Meteorologové současně upozornili na to, že s pokračujících suchem se v ČR zvyšuje riziko vzniku a šíření požárů.

V Praze se nesmějí kvůli suchu rozdělávat od neděle 30. června ohně. Opatření má zabránit vzniku požárů, před kterými dnes varovali meteorologové, a platí do odvolání. Zákaz se vztahuje vedle ohňů i na kouření, pořádání ohňostrojů nebo zapalování lampionů nebo pochodní a odhazování nedopalků nebo hořících předmětů v lesích, parcích, zahradách, polích a senících na území Prahy.

Lidé současně nesmí odebírat vodu z nádrží určených pro hašení. Kouřit na rizikových místech lze jen elektronické cigarety. A na železnici nesmí parní lokomotivy, pokud nejsou zajištěna bezpečnostní opatření.

Průměrná teplota v Česku od 1. do 28. července činí 18,4 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v tomto období v roce 1979, kdy se průměrná teplota dostala k 15 stupňům. Naopak nejteplejší červenec byl v roce 2006 s průměrnou teplotou 22 stupňů.

Měsíční výhled vyjadřuje ale celkový charakter počasí a nepostihuje všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Podle něj je úspěšnost výhledu u teplot kolem 75 procent a u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se pak často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Video: Extrémní vedra trápí celou Evropu, očekává se až 40 stupňů

Extrémní vedra trápí celou Evropu. Očekává se teplota přes 40 stupňů | Video: Reuters |  02:01

autor: ČTK | 29. 6. 2019 15:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama