Nezničí Prahu tunel Blanka? zjišťuje inspekce UNESCO

Pavel Baroch
26. 1. 2010 16:05
Výbor má obavu, aby stavba nezničila historické jádro hlavního města
Tunel Blanka se staví na dohled od historického jádra Prahy, které je na seznamu UNESCO
Tunel Blanka se staví na dohled od historického jádra Prahy, které je na seznamu UNESCO | Foto: Pavel Baroch

Praha - Výbor pro světové dědictví UNESCO má obavu, aby budovaný tunelový komplex v centru Prahy nenávratně nepoškodil historické jádro hlavního města.

Poslala proto do českého hlavního města misi, která se má na vlastní oči přesvědčit, jestli jsou obavy oprávněné.

"Mise je dvoučlenná, je to Němka a Brit, v Praze budou dva dny," řekl Aktuálně.cz Josef Štulc, předseda českého národního komitétu Mezinárodní rady památek a sídel.

Dodal, že výsledky mise budou zveřejněny až na zasedání UNESCO v Brazílii na přelomu června a července. Do té doby inspektoři nic neřeknou. "Jsou vázáni mlčenlivostí," konstatoval Štulc. Centrum Prahy je na seznamu UNESCO od roku 1992.

Už minulý rok v červnu přitom výbor na jednání ve španělské Seville konstatoval, že UNESCO "vyjadřuje své hluboké obavy z možných dopadů tunelu Blanka" a zároveň si stěžuje "na nedostatek informací a na zjevný nedostatek hodnocení dopadu tohoto projektu".

Kunsthistorik: Blanka historické jádro nepoškodí

Kunsthistorik Josef Štulc, který se s misí rovněž sejde na pracovním jednání, je přesvědčen o tom, že tunel Blanka historické jádro hlavního města nepoškodí.

"Přímý dopad na historické hodnoty Prahy je víceméně zanedbatelný," řekl Aktuálně.cz Štulc, který naopak ostře kritizoval pražský magistrát za mrakodrapy na Pankráci.

Štulc ovšem pokládá loňskou kritiku UNESCO namířenou na tunel Blanku za prospěšnou. "Je dobře, že výbor vyjádřil své znepokojení, svůj účel to splnilo," soudí Štulc, podle něhož se tím zabránilo případným necitilvým zásahům do historických hradeb pod Hradem.

O tom, že mise UNESCO neshledá žádné pochybení, je přesvědčen i Jan Kněžínek, ředitel odboru památkové péče pražského magistrátu. "Je to jen nedorozumění," řekl už dříve Aktuálně.cz Kněžínek.

Václavské náměstí i Karlův most

Na nebezpečí, že by tunelový komplex Blanka mohl v úseku u Pražského hradu poškodit tamní část památkové rezervace, kde jsou i vzácné barokní hradby, upozornil petiční výbor Chceme pravdu o tunelu.

"Evidentně se ukázalo, že UNESCO o tom nic neví," řekla Aktuálně.cz Neela Winkelmann-Heyrovská, mluvčí petičního výboru a někdejší asistentka senátora Martina Mejstříka, který se v kauze Blanka také angažoval.

Inspektoři UNESCO plánují setkání s nevládními organizacemi. Kromě tunelu Blnaka se zajímají i o plány na přeměnu Václavského náměstí nebo o rekonstrukci Karlova mostu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy