Nezaměstnaní měli solární panely. Musí vrátit podporu

Pavel Baroch
15. 11. 2010 19:29
"Byla to největší blbost mého života," říká muž, po kterém chce stát 32 tisíc
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: SOLEG

Plzeň - Na zvýšený zájem politiků a státních úřadů o fovovoltaické elektrárny nezačínají doplácet jen mnohé solární firmy, kterým se jejich podnikání po zavedení 26procentní daně přestane vyplácet.

Ale také ti, kteří si několika solárními panely na střeše pouze přivydělávali třeba pár stokorun měsíčně, a nyní jsou bez práce. Úřady práce po nich totiž chtějí vrátit podporu. Mnohdy i desítky tisíc korun.

To je i případ Pavla K. z Plzně, který si nepřál zveřejnit celé své jméno, ale redakce Aktuálně.cz jeho totožnost zná. Pavel K. se na plzeňském pracovním úřadě zaregistroval loni v prosinci. Před pár dny ovšem dostal vyrozumění, že musí vrátit 31 743 korun, kterou dostal jako podporu v nezaměstnanosti a jako příspěvek na rekvalifikační kurs.

A není zdaleka jediný. Do stejné situace se v celé republice dostaly nejspíš desítky, možná stovky lidí. "Jen my těch případů máme asi dvanáct," řekl Aktuálně.cz Rudolf Tomášek, zástupce ředitele úřadu práce Plzeň-město.

Foto: Ludvík Hradilek

Proč není nárok na podporu

Tomášek vysvětlil, že každý, kdo vyrábí elektřinu byť z jediného solárního panelu, je považován za podnikatele, a ti nemohou být v evidenci pracovních úřadů, byť by jejich podnikání bylo ztrátové.

Tento výklad potvrdilo i ministerstvo práce, které řešilo případ muže, který se proti rozhodnutí pracovního úřadu v takové kauze odvolal.

"Potvrdili jsme rozhodnutí úřadu práce. Osoba samostatně výdělečně činná nemá podle zákona práva na podporu v nezaměstanosti," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Panely na střeše byly největší blbost mého života

To teď ví i pan Pavel K. z Plzně, který doplatil na to, že si před dvěma lety na střechu chatu namontoval jedenáct panelů o pidi-výkonu 0,95 kilowattů.

Měl na ně sice slíbenou dotaci, ale nakonec nedostal nic, a tak 160 tisíc korun zaplatil ze svého. Elektrárna mu vydělávala v průměru mezi 200 korunami až tisícovkou. Podle toho, jak svítilo. Jenže to pro rozhodování úřadu není podstatné.

"Úřadem práce bylo zjištěno, že ode dne 25. 11. 2008 máte uvedenou do provozu fotovoltaickou elektrárnu a tento den se považuje za zahájení samostatně výdělečné činnosti, tím jste nesplňoval podmínku pro vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání stanovenou zákonem," napsal panu K. pracovní úřad.

Foto: MŽP

Malá elektrárna se mu tak zdražila o dalších 30 tisíc, které musí zaplatit plzeňskému úřadu práce. "Fotovoltaika na střeše chaty byla největší blbost mého života," svěřil se Aktuálně.cz nezaměstnaný majitel střešní solární elektrárny.

Zůstaly už jenom šrouby

Jak Pavel K. plzeňskému úřadu práce bezmála 32 tisíc vrátí, zatím neví. Možná si je půjčí, možná se dohodne na splátkovém kalendáři.

Na chatě už ovšem žádné panely nemá, odmontoval je. "Zbyly mi na střeše jenom šrouby," řekl pan K. Jen tak se od listopadu mohl znovu přihlásit do evidence úřadu práce a získat podporu v nezaměstnanosti.

 

Právě se děje

Další zprávy