Nezakážete nám včelíny? ptají se lidé na Křivoklátsku

Pavel Baroch
29. 8. 2009 12:16
Čeho se obávají obyvatelé v plánovaném národním parku
Včelí úl
Včelí úl | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Křivoklát - Je možné do národního parku umisťovat včelíny? Omezí park rybaření? Nebude správa národního parku náhodou vysazovat zmije? Mohou obce a místní lidé ovlivňovat podobu národního parku?

Ministerstvo životního prostředí chce rozptýlit obavy lidí z plánovaného nového národního parku Křivoklátsko. Vydalo proto osvětovou příručku, v níž odpovídá na bezmála dvacet nejčastějších otázek místních obyvatel.

Pracovník ministerstva Martin Bílý uvedl, že bezmála dvacet vybrané otázky se objevily například na veřejných setkáních s občany Křivoklátska. "Většina dotazů skutečně padla, dokonce přišly mailem," řekl Aktuálně.cz Bílý.

Ministerstvo v letáku například ubezpečuje obyvatele, že se o své včelíny nemusí obávat, budou je moci používat stejně jako dosud. Stejné je to i s rybařením. Už nyní zde totiž funguje chráněná krajinná oblast.

Kliknutím na obrázek si otevřete originál
Kliknutím na obrázek si otevřete originál | Foto: MŽP

"Rybařit se může jako doposud. Státní správa rybářství přejde na správu národního parku," uvádí se v příručce, kterou by měli dostat všichni obyvatelé Křivoklátska.

Vodáci na břeh u hospody U Rozvědčíka vystoupí

Ministerstvo v ní odmítá, že by v chystaném parku uměle vysazovala zmije, zakazovala vodákům vystupovat z lodí v okolí vyhlášené hospody U Rozvědčíka anebo že by lidem nedovolila sbírat lesní plody či zpracovávat dřevo na vytápění domů.

"Pohyb lidí v národním parku není nijak omezen s výjimkou takzvaných prvních zón, kde však mohou běžní návštěvníci chodit po značených cestách. Stejná pravidla platí už ve stávajících národních přírodních rezervacích, které budou tvořit těžiště prvních zón parku," vysvětluje se v brožuře.

Foto: CHKO Křivoklátsko

"Zákon o národním parku zajistí, že místní obyvatelé a osoby jim blízké se budou moci pohybovat kdekoli. Omezení vstupu se také nebude vztahovat na vlastníky a nájemce pozemků," ujišťuje příručka.

Park vznikne s pomocí občanů

Ministerstvo slibuje, že se na konečné podobě parku a jeho fungování budou podílet místní obyvatelé, respektive radnice.

"Naším zájmem je, aby se obce účastnily celé přípravy vyhlášení národního parku. Vytipování nejcennějších lokalit je odbornou záležitostí, konečné vymezení hranic národního parku ale proběhne až po dohodě s obcemi," uvádí se v letáku.

"Zástupci obcí jsou podle zákona členy Rady národního parku, která se na rozhodování o podobě parku významně podílí," dodalo ministerstvo životního prostředí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy