Nevýznamná ODS by potřebovala restart. Nic takového ale nevidím, říká její zakladatel Klaus

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
25. 4. 2016 17:27
Zakladatel ODS a její dlouholetý předseda a pozdější prezident Václav Klaus vystoupil s kritikou současné podoby této strany. Klaus si pro svou kritiku zvolil "domácí půdu", tedy institut, který nese jeho jméno a kde v pondělí odpoledne běžel seminář s názvem Vzestup a pád české pravice: 25 let ODS. Podle Klause šlo v případě pádu Nečasovy vlády o vítězství "velké protikorupční socialistické revoluce“ nad standardní politikou. Současnou ODS i ČSSD označil za naprosto pusté a prázdné strany bez jakéhokoliv programu a konceptu.
Foto: Lukáš Bíba

Praha - Žádné vyjádření, žádné vyjádření, žádné vyjádření. Expředseda ODS a exprezident Václav Klaus v minulých týdnech odmítal cokoliv říkat na adresu strany, kterou právě před 25 lety zakládal.

Zakladatel ODS promluvil až na semináři, který v pondělí odpoledne proběhl v Institutu Václava Klause. I když se dušoval, že nemá sebemenší úmysl straně radit, protože není ani členem, přesto popsal, jaký postup by očekával. A nešetřil kritikou.

"Současná relativní nevýznamnost ODS by mohla být dobrým důvodem pro nalezení odvahy k jistému restartu – směrem k ideovému očištění a k návratu k původním myšlenkám strany, která se definovala – zcela nekompromisně – jako strana nacházející se napravo od pomyslného ideového středu. Mohla by vést ke konci taktizování a manévrování a k nekompromisní ofenzívě," začal Klaus, aby hned vzápětí dodal: "Nic takového nevidím."

Klaus se vrátil také ke třem událostem, které straně v minulosti ubraly velké množství voličů i příznivců. První událostí byl „sarajevský atentát“ v roce 1997, druhou pád vlády Mirka Topolánka a třetí pád vlády Petra Nečase.

Velká protikorupční socialistická revoluce

"Konec Nečasovy vlády byl neskrývaným vítězstvím „velké protikorupční revoluce“, opět se mi chce říci „velké protikorupční socialistické revoluce“, nad standardní politikou," prohlásil Klaus, podle kterého by současná ODS měla mnohem jasněji bojovat právě za standardní politiku.

"Toto změnit by mělo zůstat zásadním úkolem dnešní ODS. Nikdo jiný to neudělá, nikdo jiný toho není schopen. Neměla by se snažit vítězům této protikorupční revoluce zalíbit, je třeba protiofenzivu," doporučil a svěřil se s obavou, že něco takového strana nedělá. "Protiofenziva se nedá uskutečnit s ambicí získat v průzkumech veřejného mínění o 1 až 2 % více. Mnozí se obáváme, že o to dnešní ODS usiluje," podotkl Klaus, který nakonec vzpomněl i zahraniční politiku. V ní, jak známo, v poslední době kritizoval USA a volal po větším chápání postojů Ruska.

"O co slabší byl a je hlas ODS v ekonomicko-politických, sociálních, kulturně-existencionálních tématech, o to silněji se ozývá hlas bojující s dnes už neexistujícím komunismem a s dnešním Ruskem, hlas pasivně a nekriticky vzývající a velebící Ameriku a NATO, hlas prosazující církevní restituce atd.," končil projev Klaus s dodatkem, že tudy cesta nevede.

Mirek je v nejlepší formě, dočkal se pochvaly Macek

Na seminář přišlo několik bývalých politiků ODS, například Miroslav Macek či Boris Šťastný. Ze současných politiků nechyběl europoslanec ODS Jan Zahradil a předseda středočeské ODS Jan Skopeček. "Vás jsem tady ani nečekal," usmíval se Klaus, když Zahradila vítal. Skopeček pro změnu patřil mezi jeho studenty, když učil na vysoké škole.

"Všimli jsme si, že ODS své výročí příliš neoslavuje a dívá se na něj s rozpaky. Některým rozpakům rozumím, některým nikoliv," prohlásil Klaus na úplném začátku. Později si ještě několikrát posteskl, že ODS neuspořádala akci, na které by se o uplynulých letech strany a všech souvislostech mluvilo. "Jde už o jinou stranu, než jakou jsme s Mirkem Mackem zakládali," uvedl a pro Macka měl jen slova uznání. Podle něj měl na založení ODS velký podíl a byl to také on, kdo vymyslel název "opoziční smlouva", když se Klaus domluvil s tehdejším předsedou ČSSD Milošem Zemanem na spolupráci.

Smlouva se přesně jmenovala Smlouva o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, a ODS s ČSSD ji uzavřely 9. července 1998. Díky ní mohl Zeman vytvořit svou menšinovou vládu a ODS získala místa předsedů obou parlamentních komor. 

Macek na semináři vystoupil s projevem, ve kterém ostře kritizoval ODS a volal po tom, aby strana bojovala za rušení různých institucí a zákonů. "Mirek se ukázal i po letech v nejlepší formě, jak jsem ho z minulosti znal," chválil jej expředseda ODS Klaus. Kritikou nešetřil ani Boris Štastný a Ivo Strejček, bývalý europoslanec za ODS a nynější Klausův spolupracovník v institutu. Naopak Skopeček i přes některé kritické výhrady tvrdil, že existence ODS má stále svůj hluboký smysl.

Václav Klaus mluvil o ODS nejen ve svém projevu, ale také ve chvíli, kdy komentoval vystoupení dalších řečníků, nebo se zapojil do diskuse.O jeho vztahu k ní tak ani nejvíce svědčila krátká poznámka, kterou řekl ke konci semináře, když se zmínil o sociální demokracii..

"ČSSD už také dávno není tou ČSSD, to je přece naprosto pustá a prázdná strana bez jakéhokoliv programu a konceptu, v tomto se od ODS opravdu vůbec neliší. Obě jsou to vyprázdněné strany," konstatoval Klaus. 

Klaus místo ODS podporoval Bobošíkovou

Cesty Václava Klause a ODS se začaly rozcházet v roce 2002, kdy ve volbách zvítězila ČSSD a Klause vystřídal v čele strany Mirek Topolánek. V té době měl ale ještě Klaus podporu ODS, která mu napomohla ke zvolení a znovuzvolení prezidentem republiky.

Stále více ale dával najevo, že se mu směřování ODS nelíbí, což vyvrcholilo v posledních parlamentních volbách, kdy se proti ní postavil - podporoval volební uskupení Jany Bobošíkové s názvem Hlavu vzhůru, kdy se objevil i na jejích bilboardech. Zástupci ODS to nesli těžce, což minulý týden připomněl v rozhovoru pro Aktuálně.cz i nynější předseda ODS Petr Fiala, který v té době vedl jihomoravskou kandidátu ODS.

"V době, kdy já jsem jako nestraník kandidoval v čele jihomoravské kandidátky ODS, protože jsem tu stranu chtěl zachránit, visel na plakátech za jiný politický subjekt. Dal tím najevo, že ODS odepsal," řekl v rozhovoru Fiala.

 

Právě se děje

před 10 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy