Nevýhodnou smlouvu k ÚVN schválila Fischerova vláda

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 11. 2011 12:12
Shodli se na tom poslanci ze sněmovního kontrolního výboru
Ústřední vojenská nemocnice
Ústřední vojenská nemocnice | Foto: uvn.cz

Praha - Někdejší úřednická vláda premiéra Jana Fischera schválila v květnu 2010, jen několik dní před volbami, nevýhodnou koncesní smlouvu týkající se projektu výstavby nových pavilonů v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

Tehdejší ministr obrany Martin Barták navíc vládě nepředložil v rozporu se starším usnesením upravený koncesní projekt, ačkoli se náklady zvýšily.

Ve čtvrtek se na tom usnesli poslanci ze sněmovního kontrolního výboru, kteří se opakovaně zabývali kontrolním závěrem Nejvyššího kontrolního úřadu z této akce.

Jde o zrušený projekt výstavby nových pavilonů v ÚVN. Stát kvůli němu podle NKÚ zaplatí 217 milionů korun za poradenské služby a úhradu vynaložených nákladů soukromému investorovi. Nemocnice také podle úřadu objektivně neprokázala výhodnost realizace projektu a soukromého partnera vybrala v nedostatečně konkurenčním prostředí. NKÚ už kvůli svým závěrům podal trestní oznámení.

Poslancům vadí například, že stát musel zaplatit v podstatě polovinu toho, co měl projekt původně stát. Současná vláda ukončila projekt v polovině srpna.

Podle ministerstva jde ale jen o 186 milionů korun, z toho jednorázová kompenzace partnerské soukromé firmě činí 143 milionů korun. Ministerstvo argumentuje také tím, že pokud by peníze nezaplatilo, hrozila by státu mezinárodní arbitráž.

Ministr obrany Alexandr Vondra poslancům řekl, že situace nebyla jednoduchá a ministerstvo muselo volit mezi řešeními, z nichž ani jedno nebylo ideální. Zdůraznil však, že riziko prohry v případné arbitráži bylo mimořádně vysoké. "Všichni zodpovědní se přiklonili k tomu ten požár uhasit, ale ne za cenu, že vedle vznikne požár další," řekl Vondra.

Poslanci chtěli při předchozím jednání od Vondry informace o jménech lidí, kteří jsou za projekt odpovědní. Vondra ale zdůraznil, že ani jeden z úředníků, kteří za projektem stáli, už na ministerstvu nepracuje, protože odešli současně s jeho projektem. "Všichni prostě museli odejít," konstatoval.

Někteří poslanci Vondrův postup hájili. "Ty náklady byly opravdu neuvěřitelné a bylo jasné, že tento projekt musí skončit špatně," konstatovala místopředsedkyně výboru Zdeňka Horníková (ODS). Ministra se zastal i František Laudát (TOP 09). Vondra ani ministerstvo podle jeho názoru ani jinak konat nemohlo. "Já ty kroky považuju za optimální," řekl.

Kritika se vznesla i na využívání poradenských služeb a úlohu poradců v celém procesu. Předseda výboru Vojtěch Filip (KSČM) prohlásil, že čím jsou tyto služby dražší, tím jsou horší. "To je normální pijavice na těle státního rozpočtu," pronesl. Poslanci proto také podali NKÚ podnět, aby se věnoval kontrole vynakládání peněz na různé technické, ekonomické a právní poradenství.

 

Právě se děje

Další zprávy