Rodiče i děti v nejistotě, v přijímačkách na gymnázia je chyba. Je to průšvih, říká ministr

Šárka Mrázová Lukáš Werner Šárka Mrázová, Lukáš Werner
Aktualizováno 28. 4. 2018 17:03
V klíči řešení uváděl Cermat u jedné z otázek z češtiny jako správnou odpověď variantu B, teď však zjistil, že správně mohla být i varianta C. Komise, které testy ověřovaly, na chybu nepřišly.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Jednotné přijímací zkoušky na střední školy řeší vážný problém. Jejich organizátor Cermat zjistil, že v jedné z úloh testu z češtiny pro přijetí na osmiletá gymnázia je chyba. 

V klíči řešení uváděl Cermat u dvanácté otázky testu pro druhý termín jako správnou odpověď B, teď však zjistil, že správně mohla být i varianta C. V pátek proto poslal ředitelům škol mail, ať zatím nevyhlašují výsledky. Podle ministerstva školství ale zřejmě nebude nutné testy opakovat, kompletní opravené výsledky mají být v informačním systému nejpozději v sobotu ráno.

Podle ministerstva školství by chyba mohla pomoci 721 žákům, kteří možnost zvolili.

"Uvedenou chybu neodhalily ani validační komise CZVV (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, pozn. red.) ani nezávislá odborná komise CZVV. V současné chvíli provádíme analýzu dopadu na vyhlášení výsledků přijímacího řízení," napsal ředitelům šéf Cermatu Jiří Zíka.

Pro Aktuálně.cz upřesnil, že v jedné úloze jsou možná dvě řešení a nikdo z řešitelů si toho nevšiml. Až v pátek v poledne. "Nemusí se to dotknout velkého počtu žáků a už vůbec se to nemusí dotknout rozhodování o přijetí vzhledem k tomu, že se jedná o víceletá gymnázia, kde je velký převis," uvedl Zíka.

Připustil, že to může ovlivnit i žáky, kteří jsou na hraně přijetí a jeden přiznaný bod by jim mohl pomoci. "Proto jsme to raději všechno zveřejnili a znovu přepočetli, abychom nikoho nepoškodili. Je to nepříjemná věc, nestalo se nám to za osm let ani jednou, ale bohužel se to stalo teď," řekl Zíka. Zkoušky se ale podle něj nebudou muset opakovat. Jediný problém je v tom, že některé školy spěchaly a vyhlásily výsledky dříve, než dostaly opravené testy.

Chyba v zadání

Cermat uvádí u úloh vždy pouze jednu správnou odpověď. Po přezkoumání testů se přišlo u 12. úlohy druhého termínu přijímacích testů na následující chybu:

Zadání: Které z následujících slov obsahuje kořen skládající se ze čtyř hlásek? - A) objevili, B) zabručeli, C) rozběhla, D) nevydržela.

Podle Cermatu měla být správná pouze odpověď B. Ve skutečnosti je však možné označit za správnou také možnost C, protože kořen "běh" je při hláskování složen ze čtyř písmen - "bjeh".

"Uvidíme, jaký bude skutečný dopad, protože my ho teď nemůžeme ani dohlédnout. Je potřeba si uvědomit, že do toho vstupují ještě kritéria na škole. To, že jeden bod u nás se může nějakým způsobem dotknout pořadí v rámci testů, ještě vůbec neznamená, že se dotkne pořadí v rámci školních kritérií, která dělají dalších 40 procent," dodal Zíka.

"Primárně jde o problém pro uchazeče a jejich rodiče. Změna výsledků o jeden bod bude měnit výsledky v hraničním pásmu přijetí. Je to ale problém i pro školy, znamená to významné administrativní zatížení navíc. O to překvapivější je, že ředitel Cermat Zíka neměl potřebu se školám v první reakci omluvit," komentoval chybu dlouhodobý kritik jednotných přijímacích zkoušek Bohumil Kartous z organizace EDUin.

Ministerstvo školství uvedlo, že někteří žáci mohou získat navíc bod oproti původnímu hodnocení. Školy, u kterých se změna v hodnocení může dotknout celkových výsledků přijatých uchazečů, Cermat ještě v pátek večer kontaktoval. Nyní generuje výsledkové dokumenty všech uchazečů o obory osmiletých gymnázií.

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) nicméně má za to, že je to "průšvih", i kdyby jeho dopad nebyl tak velký. "Štve mě to ze systémového hlediska. K tomu prostě dojít nemá. Tam jsou kontrolní mechanismy a celý systém jednotných přijímaček a státních maturit má být o systémovém řešení, o systému, který chyby dokáže odhalit," řekl Plaga Aktuálně.cz.

Podle Plagy ministerstvo vzniklou situaci aktivně řeší. "Kromě okamžité nápravy chci od Cermatu vysvětlení, jak vůbec mohlo k takové chybě dojít, a proč nezafungovaly nastavené kontrolní mechanismy. Od ředitel Cermatu budu také požadovat návrh funkčních opatření, aby k těmto pochybením nemohlo v budoucnu už dojít. Následně se rozhodnu také o dalších krocích," vysvětlil svůj další postup Plaga.

Ministr chce vše vyšetřit

Ministerstvo nyní řeší, jaké právní dopady může chyba v přijímačkách způsobit a k jakému poškození práv uchazečů by mohlo dojít. Cermatu se bude ptát na příčinu.

"Pokud já mám správné informace, působí tam tři validační komise. Není mi úplně jasné, jak je možné, že může dojít k tomu, že se tam tam chyba objeví, případně není odhalena včas," dodal ministr. Až se vše vyšetří, chce Plaga posoudit, zda nebude potřeba udělat změny v přijímacích zkouškách či předčasně odvolat ředitele Zíku. "Všechny varianty jsou možné," poznamenal. Zíka končí v úřadu letos v prosinci, nahradit ho má Michaela Kleňhová.

"Nám už Cermat napsal dopis, že máme vyčkat, kdo výsledky ještě nevyvěsil. Kdo je vyvěsil, tak je případně změní. Jedná se o to, že dětem, které zaškrtly správnou odpověď jako druhou, bude započítán bod," říká předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií České republiky Renata Schejbalová, která je zároveň ředitelkou Gymnázia Nad Štolou v Praze 7.

Škola bude muset znovu zadat výsledky do systému a přepočítat body. Druhou správnou odpověď podle ní při přijímačkách zvolilo asi 8,1 procenta uchazečů, proto si Schejbalová myslí, že chyba v testu celkové pořadí dětí neovlivní. Z češtiny se ale započítává lepší výsledek ze dvou termínů, takže školy budou muset s celkovým vyhodnocením chvíli počkat.

O to ostatně Zíka ředitele požádal. "Prosíme vás, abyste do doby, než vám zašleme podrobnější informace o konkrétních dopadech pro vaši školu, nevyhlašovali výsledky přijímacího řízení do oborů osmiletého gymnázia," píše se v dopise.

Testů v druhém řádném termínu na osmiletých gymnáziích, které se konaly minulý týden, se mělo zúčastnit - podle informací Cermat z doby před konáním zkoušek - přes 13 tisíc žáků.

O osmiletá gymnázia je mezi zájemci o maturitní obory největší zájem. Alespoň jednu přihlášku na osmileté gymnázium si letos podalo 18 833 dětí, což je pětina všech letošních zájemců o maturitní obory.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy