Rodiče i děti v nejistotě, v přijímačkách na gymnázia je chyba. Je to průšvih, říká ministr

Šárka Mrázová Lukáš Werner Šárka Mrázová, Lukáš Werner
Aktualizováno 28. 4. 2018 17:03
V klíči řešení uváděl Cermat u jedné z otázek z češtiny jako správnou odpověď variantu B, teď však zjistil, že správně mohla být i varianta C. Komise, které testy ověřovaly, na chybu nepřišly.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Jednotné přijímací zkoušky na střední školy řeší vážný problém. Jejich organizátor Cermat zjistil, že v jedné z úloh testu z češtiny pro přijetí na osmiletá gymnázia je chyba. 

V klíči řešení uváděl Cermat u dvanácté otázky testu pro druhý termín jako správnou odpověď B, teď však zjistil, že správně mohla být i varianta C. V pátek proto poslal ředitelům škol mail, ať zatím nevyhlašují výsledky. Podle ministerstva školství ale zřejmě nebude nutné testy opakovat, kompletní opravené výsledky mají být v informačním systému nejpozději v sobotu ráno.

Podle ministerstva školství by chyba mohla pomoci 721 žákům, kteří možnost zvolili.

"Uvedenou chybu neodhalily ani validační komise CZVV (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, pozn. red.) ani nezávislá odborná komise CZVV. V současné chvíli provádíme analýzu dopadu na vyhlášení výsledků přijímacího řízení," napsal ředitelům šéf Cermatu Jiří Zíka.

Pro Aktuálně.cz upřesnil, že v jedné úloze jsou možná dvě řešení a nikdo z řešitelů si toho nevšiml. Až v pátek v poledne. "Nemusí se to dotknout velkého počtu žáků a už vůbec se to nemusí dotknout rozhodování o přijetí vzhledem k tomu, že se jedná o víceletá gymnázia, kde je velký převis," uvedl Zíka.

Připustil, že to může ovlivnit i žáky, kteří jsou na hraně přijetí a jeden přiznaný bod by jim mohl pomoci. "Proto jsme to raději všechno zveřejnili a znovu přepočetli, abychom nikoho nepoškodili. Je to nepříjemná věc, nestalo se nám to za osm let ani jednou, ale bohužel se to stalo teď," řekl Zíka. Zkoušky se ale podle něj nebudou muset opakovat. Jediný problém je v tom, že některé školy spěchaly a vyhlásily výsledky dříve, než dostaly opravené testy.

Chyba v zadání

Cermat uvádí u úloh vždy pouze jednu správnou odpověď. Po přezkoumání testů se přišlo u 12. úlohy druhého termínu přijímacích testů na následující chybu:

Zadání: Které z následujících slov obsahuje kořen skládající se ze čtyř hlásek? - A) objevili, B) zabručeli, C) rozběhla, D) nevydržela.

Podle Cermatu měla být správná pouze odpověď B. Ve skutečnosti je však možné označit za správnou také možnost C, protože kořen "běh" je při hláskování složen ze čtyř písmen - "bjeh".

"Uvidíme, jaký bude skutečný dopad, protože my ho teď nemůžeme ani dohlédnout. Je potřeba si uvědomit, že do toho vstupují ještě kritéria na škole. To, že jeden bod u nás se může nějakým způsobem dotknout pořadí v rámci testů, ještě vůbec neznamená, že se dotkne pořadí v rámci školních kritérií, která dělají dalších 40 procent," dodal Zíka.

"Primárně jde o problém pro uchazeče a jejich rodiče. Změna výsledků o jeden bod bude měnit výsledky v hraničním pásmu přijetí. Je to ale problém i pro školy, znamená to významné administrativní zatížení navíc. O to překvapivější je, že ředitel Cermat Zíka neměl potřebu se školám v první reakci omluvit," komentoval chybu dlouhodobý kritik jednotných přijímacích zkoušek Bohumil Kartous z organizace EDUin.

Ministerstvo školství uvedlo, že někteří žáci mohou získat navíc bod oproti původnímu hodnocení. Školy, u kterých se změna v hodnocení může dotknout celkových výsledků přijatých uchazečů, Cermat ještě v pátek večer kontaktoval. Nyní generuje výsledkové dokumenty všech uchazečů o obory osmiletých gymnázií.

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) nicméně má za to, že je to "průšvih", i kdyby jeho dopad nebyl tak velký. "Štve mě to ze systémového hlediska. K tomu prostě dojít nemá. Tam jsou kontrolní mechanismy a celý systém jednotných přijímaček a státních maturit má být o systémovém řešení, o systému, který chyby dokáže odhalit," řekl Plaga Aktuálně.cz.

Podle Plagy ministerstvo vzniklou situaci aktivně řeší. "Kromě okamžité nápravy chci od Cermatu vysvětlení, jak vůbec mohlo k takové chybě dojít, a proč nezafungovaly nastavené kontrolní mechanismy. Od ředitel Cermatu budu také požadovat návrh funkčních opatření, aby k těmto pochybením nemohlo v budoucnu už dojít. Následně se rozhodnu také o dalších krocích," vysvětlil svůj další postup Plaga.

Ministr chce vše vyšetřit

Ministerstvo nyní řeší, jaké právní dopady může chyba v přijímačkách způsobit a k jakému poškození práv uchazečů by mohlo dojít. Cermatu se bude ptát na příčinu.

"Pokud já mám správné informace, působí tam tři validační komise. Není mi úplně jasné, jak je možné, že může dojít k tomu, že se tam tam chyba objeví, případně není odhalena včas," dodal ministr. Až se vše vyšetří, chce Plaga posoudit, zda nebude potřeba udělat změny v přijímacích zkouškách či předčasně odvolat ředitele Zíku. "Všechny varianty jsou možné," poznamenal. Zíka končí v úřadu letos v prosinci, nahradit ho má Michaela Kleňhová.

"Nám už Cermat napsal dopis, že máme vyčkat, kdo výsledky ještě nevyvěsil. Kdo je vyvěsil, tak je případně změní. Jedná se o to, že dětem, které zaškrtly správnou odpověď jako druhou, bude započítán bod," říká předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií České republiky Renata Schejbalová, která je zároveň ředitelkou Gymnázia Nad Štolou v Praze 7.

Škola bude muset znovu zadat výsledky do systému a přepočítat body. Druhou správnou odpověď podle ní při přijímačkách zvolilo asi 8,1 procenta uchazečů, proto si Schejbalová myslí, že chyba v testu celkové pořadí dětí neovlivní. Z češtiny se ale započítává lepší výsledek ze dvou termínů, takže školy budou muset s celkovým vyhodnocením chvíli počkat.

O to ostatně Zíka ředitele požádal. "Prosíme vás, abyste do doby, než vám zašleme podrobnější informace o konkrétních dopadech pro vaši školu, nevyhlašovali výsledky přijímacího řízení do oborů osmiletého gymnázia," píše se v dopise.

Testů v druhém řádném termínu na osmiletých gymnáziích, které se konaly minulý týden, se mělo zúčastnit - podle informací Cermat z doby před konáním zkoušek - přes 13 tisíc žáků.

O osmiletá gymnázia je mezi zájemci o maturitní obory největší zájem. Alespoň jednu přihlášku na osmileté gymnázium si letos podalo 18 833 dětí, což je pětina všech letošních zájemců o maturitní obory.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

AC Milán vyhrál v Parmě navzdory vyloučení Ibrahimovice

Fotbalisté AC Milán zvítězili v italské lize 3:1 na hřišti Parmy, přestože hráli od 60. minuty bez vyloučeného útočníka Zlatana Ibrahimovice. O čtvrté venkovní výhře v řadě rozhodli dvěma brankami v prvním poločase.

Hvězdný Ibrahimovic se v lize podruhé za sebou neprosadil, to ale "Rossoneri" mrzet nemuselo. Švédského kanonýra střelecky zastoupili Ante Rebič a Franck Kessié, Ibrahimovic si alespoň připsal asistenci na úvodní branku. Kessié dal desátý gól v aktuálním ročníku Serie A, což se v této fázi sezony naposledy ze záložníků AC Milán povedlo Brazilci Kaká v sezoně 2008/09.

V 60. minutě dostal Ibrahimovic červenou kartu za nesportovní chování v přerušené hře po diskuzi s rozhodčím. Záhy snížil Riccardo Gagliolo, favorit už ale v oslabení výhru udržel. V nastavení navíc přidal pojistku střídající Rafael Leao.

AC Milán má jistotu, že i po odehrání kompletního programu 30. kola zůstane na druhé příčce. Na městského rivala Inter ztrácí osm bodů, má ale o jeden odehraný zápas více. Parma je předposlední.

Na chvostu tabulky je nadále Crotone, které přišlo v závěru o body na hřišti Spezie. Crotone ještě v 89. minutě vedlo 2:1, po trefách Maggioreho a Erliče ale nakonec prohrálo 2:3.

Italská fotbalová liga - 30. kolo:

Spezia - Crotone 3:2 (63. Verde, 90. Maggiore, 90.+2 Erlič - 40. Djidji, 78. Simy), Parma - AC Milán 1:3 (66. Gagliolo - 8. Rebič, 44. Kessié, 90.+4 Leao), Udine - FC Turín 0:1 (61. Belotti z pen.).

Tabulka:

1. Inter Milán 29 22 5 2 68:27 71
2. AC Milán 30 19 6 5 57:35 63
3. Juventus Turín 29 17 8 4 58:26 59
4. Bergamo 29 17 7 5 68:36 58
5. Neapol 29 18 2 9 63:34 56
6. Lazio Řím 28 16 4 8 45:38 52
7. AS Řím 29 15 6 8 53:44 51
8. Hellas Verona 29 11 8 10 38:34 41
9. Sassuolo 29 10 10 9 48:48 40
10. Sampdoria Janov 29 10 6 13 39:43 36
11. Boloňa 29 9 7 13 39:45 34
12. Udine 30 8 9 13 32:40 33
13. FC Janov 29 7 11 11 31:41 32
14. Spezia 30 8 8 14 40:55 32
15. Fiorentina 29 7 9 13 36:46 30
16. Benevento 29 7 9 13 30:54 30
17. FC Turín 29 5 12 12 42:52 27
18. Cagliari 29 5 7 17 31:50 22
19. Parma 30 3 11 16 29:59 20
20. Crotone 30 4 3 23 37:77 15
Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy