ODS požaduje konec Klause ml. v čele školského výboru, má ho nahradit Baxa

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
26. 3. 2019 13:51
Václavu Klausovi mladšímu velmi reálně hrozí, že po vyhazovu z ODS skončí i jako předseda školského výboru. Zástupci ODS v úterý po poledni oznámili, že budou požadovat jeho odchod z čela zmiňovaného výboru. Nahradit ho má místopředseda ODS Martin Baxa. Zástupci některých stran ve sněmovně už dříve avizovali, že požadavku ODS vyhoví, pokud z její strany padne.
Klaus DVTV
Klaus DVTV | Foto: DVTV

Václav Klaus mladší dával v minulosti několikrát najevo, jak je rád, že se může ve sněmovně coby bývalý ředitel soukromého prestižního gymnázia věnovat vedení školského výboru. O to více se ho patrně dotkne úterní oznámení ODS, že už nechce, aby výbor vedl.

"Dnes na grémiu jsem požádal předsedy ostatních klubů o ujištění, že platí politické dohody, na základě kterých byla ustanovena sněmovna. Všichni potvrdili, že ano, takže platí, že my máme nárok na místo předsedy klubu," sdělil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura s tím, že strana do vedení navrhne svého místopředsedu Martina Baxu, který je i členem školského výboru.

"Budeme postupovat podle zákona, to znamená, že navrhneme školskému výboru, aby zvolil nového předsedu," avizoval další postup Stanjura. Předpokládá, že Baxu by za nového předsedu mohla sněmovna potvrdit na svém jednání 16. dubna. 

Martin Baxa a Petr Fiala.
Martin Baxa a Petr Fiala. | Foto: Facebook: Regionální sdružení ODS Plzeňského kraje

Poslanec Baxa je současně primátorem Plzně. Od roku 1999 učil dějepis a zeměpis na plzeňském gymnáziu na Mikulášském náměstí. Na škole zůstával jako učitel na částečný úvazek i jako profesionální politik po roce 2004, skončil až po zvolení do sněmovny, kde je od roku 2017.

Občanští demokraté zdůvodňují výměnu v čele výboru tím, že podle povolebních politických dohod má být předsedou výboru poslanec ODS. Tím už ale Klaus není, protože po vyloučení z klubu ODS byl následně letos 16. března vyloučen i ze strany.

"Svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozuje dobré jméno ODS. Důvodem zrušení jeho členství je dlouhodobé nerespektování hodnot, principů a programu ODS, jeho veřejné útoky na členy poslaneckého klubu ODS a další kolegy ze strany, podpora protikandidáta nominanta ODS v senátních volbách, či jeho kontroverzní výroky, které jsou v rozporu s programem ODS," stojí mimo jiné v usnesení Výkonné rady ODS.

Odvoláme Klause, říkají členové výboru 

Václav Klaus mladší se ještě k poslední výzvě ODS nevyjádřil, minulý týden ale avizoval, že sám z čela výboru neodstoupí. Řekl, že si počká, jak se v tajném hlasování o jeho odchodu zachovají kolegové ze školského výboru.

Nyní bude důležité to, jak zareagují poslanci školského výboru, kteří Klause zvolili a také by jej případně odvolávali. Aktuálně.cz proto oslovilo některé členy výboru.

"Budu respektovat dohodu zástupců politických stran. Nikdo nesedí ve výborech sám za sebe, a jestliže ODS navrhne jiného kandidáta do vedení, podpořím ho," řekl například člen výboru za KDU-ČSL Jiří Mihola. Zároveň sice připouští, že by se někteří členové nemuseli chovat podle politických dohod, ale považuje to za značně nepravděpodobné. "Někteří kolegové by mohli říci, že měli Václava Klause tak rádi, že ho nechtějí odvolat, ale nepovažuji to za pravděpodobné," dodal.

Pro odchod Klause zvednou ruku i poslanci ČSSD a pirátů. "Dostanu informaci, koho chce ODS na předsedu, a pro toho člověka budu hlasovat. Je to autonomní rozhodnutí ODS a nikdo bychom se na tom neměli politicky přiživovat," řekla Kateřina Valachová z ČSSD. Stejně se vyjádřil i Lukáš Bartoň z Pirátské strany.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy