Nevtípil je čistý. Vyšetřovatelem Čapího hnízda se zabývala inspekce kvůli jiné kauze

Jan Horák Jan Horák
22. 1. 2020 9:00
Hlavní vyšetřovatel Čapího hnízda, Pavel Nevtípil, se nebude zodpovídat z možného trestného činu. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, Generální inspekce bezpečnostních sborů v jeho práci neshledala podezření. Inspekce se zajímala o to, zda postupoval v mezích zákona při objasňování údajného tunelování firmy Neograph. Z rozsudku Vrchního soudu v Praze v tomto případě plynulo, že Nevtípil jednal účelově.
Kvůli možnému dotačnímu podvodu při budování farmy Čapí hnízdo je Andrej Babiš prvním premiérem, který je stíhaný během výkonu funkce (koláž).
Kvůli možnému dotačnímu podvodu při budování farmy Čapí hnízdo je Andrej Babiš prvním premiérem, který je stíhaný během výkonu funkce (koláž). | Foto: Denis Chripák

"Na základě všech skutečností v rámci šetření nebylo zjištěno žádné protiprávní jednání ze strany příslušníka bezpečnostního sboru," potvrdila zjištění Aktuálně.cz Ivana Nguyenová, mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů. "Šetření v této věci bylo námi ukončeno a uloženo bez dalších opatření," dodala. Inspekce je orgánem, jenž vyšetřuje možné zločiny policistů, hasičů či příslušníků Vězeňské služby.

Impulz dal inspekci v případě Nevtípila rozsudek Vrchního soudu v Praze v kauze údajného tunelování papírny a tiskárny cenin Neograph. Vyšetřování vedl Nevtípil pod dozorem pražské žalobkyně Dagmar Máchové. Kauza se vlekla sedm let. Podle Nevtípila vytáhl peníze z firmy její obchodní ředitel Vladimír Sitta mladší, ale na podzim 2018 odvolací instance kauzu shodila ze stolu - trestný čin se nestal.

Předsedkyně senátu Kateřina Jonáková naopak zkritizovala Nevtípila i žalobkyni Máchovou za to, jak si při objasňování případu počínali. Podle soudkyně mohly kriminalistu i státní zástupkyni vést jiné zájmy než férové rozkrytí kauzy. "Existuje objektivní obava, že jejich poměr k projednávané věci mohl být založen na jejich přímém zájmu na výsledku řízení," citoval z rozsudku server iRozhlas.cz, jenž posléze na zájem inspekce o Nevtípila upozornil.

Z verdiktu plynulo, že o roli Nevtípila při vyšetřování kauzy Neograph se bavili lidé blízcí politickému podnikateli Ivu Rittigovi. Mezi sebou se o něm bavili jako o Nevťovi. "Z obsahu hovoru je možno dospět k závěru, že na kpt. Ing. N. (Nevtípil, pozn. aut.) hovořící osoby spoléhaly a zřejmě pro něj připravovaly podklady. (…) Kpt. Ing. N. plnil vůli hovořících osob, popřípadě by ji v budoucnu mohl plnit," psalo se v rozsudku.

Inspekce analyzovala rozsudek v kauze Neograph

Generální inspekce bezpečnostních sborů však neprokázala, že by Nevtípil jednal ve vleku kohokoliv nepovolaného. Je třeba dodat, že proti kriminalistovi nevedla trestní řízení. V praxi to znamenalo, že Nevtípil nebyl z ničeho podezřelý. Naopak takzvané šetření mělo odpovědět na otázku, zda namístě nějaké podezření je a jestli je nutné spustit úkony trestního řízení. Závěr inspekce je jasný - není.

Generální inspekci na Nevtípila upozornila hospodářská kriminálka, kde detektiv působí a jež jako policejní orgán v kauze Neograph obdržela pravomocný rozsudek. Vzhledem k citlivým pasážím o Nevtípilovi ho postoupila inspekci. Právě v analýze rozsudku především spočívalo šetření, inspekce Nevtípila nevyslýchala. Jeho postupem v kauze Neograph se zabývala dlouho, nejpozději od loňského ledna.

Hlavní vyšetřovatel případu Čapí hnízdo Pavel Nevtípil (vlevo) a dozorový žalobce Jaroslav Šaroch (vpravo).
Hlavní vyšetřovatel případu Čapí hnízdo Pavel Nevtípil (vlevo) a dozorový žalobce Jaroslav Šaroch (vpravo). | Foto: ČTK

Proč se šetření tak vleklo, není jasné. "Bližší informace sdělovat nebudeme," uvedla mluvčí GIBS Nguyenová. Na rozdíl od prověřování či vyšetřování však není vázané žádnými lhůtami, nedohlíží na něj státní zástupce. Podle informací Aktuálně.cz inspekce ukončila Nevtípilovo šetření ještě v loňském roce. Sám kriminalista závěr GIBS nekomentoval. "S novináři se vůbec nebudu bavit," řekl Aktuálně.cz.

Babiš na Nevtípila slovně útočil

Kauza tiskárny Neograph je propojená s případem údajného vyvádění peněz z pražského dopravního podniku, kde jako obžalovaný figuroval Ivo Rittig. Důležitým svědkem se stal právě Vladimír Sitta mladší. Jeho obvinění v kauze Neograph přišlo krátce poté, co upozornil na možné machinace v dopravním podniku. Své stíhání vnímal jako účelovou kriminalizaci za to, že o podniku promluvil. Obě kauzy skončily zproštěním.

Údajné pochybné role vyšetřovatele Nevtípila se chytal premiér Andrej Babiš, který je hlavním aktérem možného dotačního podvodu ve výši 50 milionů korun při budování farmy Čapí hnízdo. Kvůli ní na detektiva veřejně útočil. "Dostal to (Čapí hnízdo) na starost ten 'správný policajt', Pavel Nevtípil, který figuroval v kauze, kdy kmotři ukradli Vladimíru Sittovi firmu Neograph," psal Babiš na Facebooku.

Nevtípil loni v dubnu navrhl obžalovat v kauze Čapí hnízdo šest lidí včetně premiéra, v září však dozorový žalobce Jaroslav Šaroch stíhání pravomocně zastavil. V prosinci došlo k dalšímu obratu po zásahu nejvyššího žalobce Pavla Zemana, který Šarochovo rozhodnutí zrušil. Podle něj nebyly objasněny všechny okolnosti případu, Šaroch také špatně hodnotil důkazy po právní stránce. Vyšetřování se tak vrátilo do rukou Šarocha s Nevtípilem.

Jak šel čas s Čapím hnízdem

Od prvního podnětu ve věci možného dotačního podvodu při budování farmy Čapí hnízdo uběhly v listopadu 2019 už čtyři roky, podívejte se na základní body časové osy případu:

  • 24. listopadu 2015 podal anonymní autor k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření, že ve věci Čapího hnízda došlo ke zločinnému spolčení
  • 29. prosince 2015 pražská policie oznámila, že zahájila prověřování případu pro podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU
  • 10. srpna 2017 obdržela Poslanecká sněmovna žádost o vydání k trestnímu stíhání Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO, bývalého manažeru Agrofertu, Jaroslava Faltýnka, 6. září je policii vydala
  • 21. listopadu 2017 po sněmovních volbách si policie znovu řekla o vydání obou mužů ke stíhání, poslanci vyhověli 19. ledna 2018
  • 3. května 2018 oznámilo Městské státní zastupitelství v Praze, že žalobce Šaroch zastavil stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí
  • 17. dubna 2019 policie navrhla obžalovat premiéra Babiše a dalších pět lidí kvůli možnému dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů EU
  • 30. srpna 2019 dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení stíhání včetně premiéra Babiše
  • 13. září 2019 vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím oznámil, že závěr svého podřízeného potvrdil
  • 4. prosince 2019 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a dotační manažerky projektu Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo jako nezákonné a předčasné.
 

Právě se děje

před 20 minutami

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 57 minutami

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy