Nevidím důvod, proč bychom měnili svou pozici ke Kosovu, řekl Babiš

ČTK Domácí ČTK, Domácí
12. 9. 2019 15:41
Premiér Andrej Babiš (ANO) nevidí důvod, aby česká vláda změnila svou pozici ohledně uznání samostatnosti Kosova. Ústavní činitelé to podle něj ale budou probírat. Předseda vlády to řekl na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s premiéry zemí visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a západního Balkánu.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Srbska uvedl, že chce s českými ústavními činiteli projednat možnost, že by Česko přestalo uznávat kosovskou samostatnost.

"Pan prezident má na Kosovo stejný názor a tenhle statement dává od roku 2013 každý rok. Není to nic nového," uvedl Babiš. "Zahraniční politika České republiky je samozřejmě rozhodující při pozici vlády. My máme pravidelně setkání z hlediska koordinace hlavně zahraničních cest a politiky. Určitě to budeme probírat, ale nevidím žádný důvod, aby česká vláda změnila svou pozici," poznamenal.

Ministerstvo zahraničí v pátek upozornilo na to, že Česko ještě nikdy uznání žádného státu neodvolalo. Vláda v roce 2008 uznala Kosovo de iure, podle ministerstva šlo tedy o uznání plné a konečnéResort také uvedl, že by v případě "oduznání" mohly vzniknout problémy při plnění tzv. readmisní dohody, tedy smlouvy, která upravuje podmínky návratu nelegálních přistěhovalců.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí.

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň. Během posledních 24 hodin v Jeseníkách připadlo 25 centimetrů sněhu, v 1300 metrech nad mořem leží okolo 110 centimetrů sněhu, na závětrných lavinových svazích je sněhu uloženo více, uvedl dnes na stránkách jesenické horské služby dispečer Jiří Hejtmánek.

"Díky teplotám hluboko pod bod mrazu se ve sněhové pokrývce vytvořila kritická vrstva z hranatozrnitého sněhu. Po prolomení se do této vrstvy je velká pravděpodobnost uvolnění laviny dodatečným zatížením lyžaře," uvedl Hejtmánek. Lidé podle něj nemají vstupovat na svahy prudší než 30 stupňů.

Třetí stupeň označují odborníci za kritickou nebo velmi zrádnou situaci. Je obvykle vyhlašován ve 30 procentech zimního období a odehraje se při něm až polovina všech případů lavinových nehod. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy