Neštěstí ve Studénce přichází stavební firmu draho

Petra Sasínová
10. 8. 2009 20:40
Kraj napočítá firmě ODS, které spadl most ve Studénce, penále dvacet milionů.

Ostrava - Moravskoslezské hejtmanství zřejmě bude nový most ve Studénce stát jen několik milionů korun.

Firma ODS - Dopravní stavby Ostrava, které most před rokem spadl, postavila nový za velmi nevýhodných podmínek. A je přitom ráda, že ji k tomu kraj vůbec ještě pustil.

Most je po kolaudaci. ODS byla hlavním dodavatelem rekonstrukce mostu, který se před rokem zřítil před projíždějící expres Comenius. Osm lidí zemřelo.

Policie zatím nikoho z této firmy neobvinila, ale naznačuje, že ji to nemine. To, že stavbu, za kterou byla zodpovědná, neuhlídala, ji však už přichází draho.

"Budeme uplatňovat penále z prodlení, které dosahuje téměř dvaceti milionů. A nehodláme zaplatit více, než bylo v původní smlouvě na rekonstrukci starého mostu, to je dvacet šest milionů," řekl Aktuálně.cz náměstek moravskoslezského hejtmana pro dopravu Miroslav Novák. Kraj je investorem stavby.

Novák doplnil, že po odečtení penále vyjde kraj dílo asi na šest milionů korun. Stavební firma ODS přitom ve Studénce prostavěla podle mluvčího Jindřicha Vaňka nejméně padesát milionů.

"Konečnou sumu jsme ještě definitivně nespočítali, pod mostem stále probíhají dokončovací práce," řekl Vaněk. Dodal, že firma teprve začíná jednat s krajem o konečném finančním vyrovnání. "Dodali jsme kraji nějaká čísla a sumy. O prominuté penále jsme zatím nežádali," řekl.

Firma ODS byla hlavním dodavatelem mostu, jenž se zřítil. Policie zatím nikoho z ní neobvinila.
Firma ODS byla hlavním dodavatelem mostu, jenž se zřítil. Policie zatím nikoho z ní neobvinila. | Foto: Ondřej Netočný

Firma byla ráda, že mohla stavět

Tehdejší moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský zpočátku odmítal, aby most stavěla stejná firma, která dopustila takovou katastrofu. Kraj zvažoval vypovězení smlouvy a podání žaloby.

Nakonec smlouvu nevypověděl. Hlavním argumentem bylo, že most je vzhledem k dopravní situaci ve Studénce nezbytný a při vypsání nové soutěže by se ho lidé dočkali mnohem později. Navíc by to kraj vyšlo o desítky milionů dráž.

Na stavbě nového mostu už nepracovala dodavatelská firma Bögl a Krýsl, která pro ODS při rekonstrukci zajišťovala zasouvání opraveného mostu. Její dva inženýry, které viní, že věděli o vážných závadách na stavbě a neřešili je, policie obvinila krátce po neštěstí z obecného ohrožení.

Šéfové ODS si po katastrofě chtěli napravit reputaci a nabídli, že postaví nový most. Ve všem vyšli kraji vstříc. Nemohli si dovolit nepřistoupit na jakkoliv nevýhodné podmínky. Ač stavěli nový most, původní smlouva na dvacet šest milionů zůstala platná.

Kraj má právo uplatňovat penále z prodlení. Rekonstrukce starého mostu měla být hotova 26. září 2008, od toho dne kraj ODS počítal penále z prodlení šedesát pět tisíc korun denně.

Stavba byla bedlivým dozorem, firma si tentokrát zajistila i výluky na trati. "Most vypadá krásně. Škoda, že to tak nešlo hned," řekla Naďa Tomčíková, která tehdy v expresu Comenius cestovala. V sobotu byla na setkání cestujících ve Studénce a prohlédla si i nový most.

Firma ODS vyplatila obětem tragédie celkem tři miliony dvě stě třicet tisíc korun takzvané finanční výpomoci. Dá se také předpokládat, že v budoucnu soudy rozhodnou, že bude platit i náhradu škod.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy